Рішення від 13.11.2009 по справі П-22/135

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2009 р. Справа № П-22/135

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Малєєвої О.В.

при секретарі судового засідання Стефанів М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом прокурора Тлумацького району Івано-Франківської області (вул. Макухи, 14, м.Тлумач, 78000) в інтересах держави в особі Тлумацької міської ради (вул.Макухи,2, м.Тлумач, Тлумацький район, Івано-Франківська область,78000),

до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю "Захід-Транс" (вул.Українських Декабристів,45, м. Івано-Франківськ,76018),

про розірвання договору оренди земельної ділянки № 040731100 від 02.03.2007р., вилучення її з користування відповідача та повернення Тлумацькій міській раді у придатному для подальшого використання стані,

за участю представників сторін:

від позивача: адвокат ОСОБА_1 (довіреність №13 від 26.01.2009р. ),

від відповідача: представник Ружицький В.М. ( довіреність б/н від 23.09.2009р.),

ВСТАНОВИВ:

Прокурором Тлумацького району Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Тлумацької міської ради заявлено позов до ТзОВ "Захід-Транс" про розірвання договору оренди земельної ділянки №040731100 від 02.03.2007р., вилучення її з користування відповідача та повернення Тлумацькій міській раді у придатному для подальшого використання стані.

Згідно ст.77 ГПК України в судовому засіданні 29.10.2009р. оголошувалась перерва до 10.11.2009р. з наступним оголошенням перерви до 13.11.2009р.

Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що між Тлумацькою міською радою та ТзОВ "Захід-Транс" 02.03.2007р. укладено договір оренди земельної ділянки, згідно якого відповідачу надано в оренду земельну ділянку площею 32,422га по вул.Грушевського в м.Тлумач. Вказує на те, що відповідно до п.п.13,14,15 даного договору дана земельна ділянка відноситься до земель рекреаційного призначення і повинна використовуватись для організації зони відпочинку громадян з дотриманням санітарних, екологічних, природоохоронних норм. За умовами п.28 договору до обов'язків орендаря було віднесено використання земельної ділянки відповідно до мети з дотриманням вказаних вимог чинного законодавства. Крім того, орендар повинен був вносити орендну плату за землю згідно п.п.8,9,10 вказаного договору. Посилається на те, що орендар наведених умов використання земельної ділянки не виконує, що підтверджує рішенням виконкому Тлумацької міської ради від 28.04.2009р., рішенням Тлумацької міської ради від 28.05.2009р., актами обстеження від 01.07.2009р. та від 16.07.2009р., висновком Тлумацької райСЕС від 14.07.2009р., публікаціями в місцевій пресі, фотокартками, іншими доказами. Стверджує, що відповідач допустив заборгованість по орендній платі за 4 місяці - з березня по червень 2009р. Вказані порушення розцінює яку підставу для розірвання договору, внаслідок чого орендар повинен звільнити орендовану земельну ділянку і повернути її орендодавцю у придатному для подальшого використання стані.

Відповідач позов не визнав з мотивів недотримання позивачем порядку розірвання договору, передбаченого ст.188 ГК України. Вважає, що позивач не довів наявності істотного порушення договору, яке згідно ч.2 ст.651 ЦК України є підставою для його розірвання. Заперечує як допустимі докази акти обстеження земельної ділянки від 01.07.2009р. та від 16.07.2009р., оскільки вони складені неуповноваженими на те суб'єктами, без повідомлення представника орендаря. На його думку, порушення земельного законодавства виявляються і встановлюються державними інспекторами по використанню та охороні земель в порядку, передбаченому ст.144 ЗК України. Вказує на те, що головним спеціалістом відділу комплексного управління та координації природоохоронної діяльності державного управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області було проведено перевірку і порушень не виявлено, про що свідчить акт від 23.09.2009р. На підтвердження належного виконання зобов'язань по внесенню орендних платежів представив відповідні платіжні доручення та довідку №10 від 10.11.2009р., згідно якої станом на 01.11.2009р. має місце переплата в сумі 30105,45 грн.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази, суд встановив наступне.

На підставі рішення Тлумацької міської ради від 22.01.2007р. між Тлумацькою міською радою як орендодавцем та ТзОВ “Захід-Транс” як орендарем був укладений договір оренди землі від 02.03.2007р., який зареєстрований 13.03.2007р. (надалі “договір оренди”). Згідно п.п.1,2,6 договору оренди відповідачу для організації зони відпочинку надається в оренду земельна ділянка в м.Тлумач по вул.Грушевського загальною площею 32,422га, в тому числі під ставками -12,5369га, сіножаті (прибережна смуга) - 2,4га, гідротехнічні споруди (дамба) -1,3237га, канави -0,0156га, захисні насадження -16,1458га, строком на 49 років. Цільове призначення земельної ділянки -землі рекреаційного призначення, умови збереження стану об'єкта -дотримання санітарних, екологічних та природоохоронних норм при використанні земельної ділянки, визначених чинним законодавством (п.п.14,15 договору оренди).

Межі земельної ділянки були встановлені згідно акту від 11.01.2007р., передача земельної ділянки орендарю відбулась за актом приймання-передачі від 02.03.2007р.

За умовами п.28 договору оренди до обов'язків орендаря віднесено -використання орендованої земельної ділянки відповідно до мети, визначеної у п.13 цього договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного і екологічного законодавства, державних і місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі; проведення благоустрою та утримання в належному санітарному стані природохоронної зеленої зони ставка.

На підтвердження порушення відповідачем вказаних умов договору представлено:

- рішення виконкому Тлумацької міської ради №80 від 28.04.2009р., в якому вказано на те, що територія не прибирається, озеро не охороняється, жодних заходів для покращення відпочинкової зони не вжито, вирішено рекомендувати Тлумацькій міській раді на черговій сесії заслухати питання виконання договірних умов ТзОВ “Захід-транс” та прийняти відповідне рішення;

- рішення Тлумацької міської ради від 28.05.2008р., яким взято до відома рішення виконкому Тлумацької міської ради від 28.04.2009р. та зобов'язано міського голову звернутись до суду із позовом до ТзОВ “Захід-транс” про розірвання договору оренди,

- акт від 01.07.2009р., в якого вбачається що комісією в складі міського голови, депутата, секретаря міської ради, члена міськвиконкому, начальника та майстра Тлумацького МКГ проведено обстеження міського озера і встановлено, що об'єкт оренди орендарем залишено без нагляду, орендована земельна ділянка в запущеному стані, засмічена, плити вздовж дамби позаростали самостійними кущами, травами, територія не обкошена тощо,

- додаток до даного акта - фотокартки

- акти від 16.07.2009р., від 17.07.2009р., від 21.07.2009р. про те, що працівниками Тлумацького МКГ проводились роботи по очищенню дамби міського озера від бур'янів, самосійних кущів, дерев та твердих побутових відходів,

- лист райСЕС вих.№188 від 14.07.2009р. про проведення перевірки санітарно-гігієнічного стану міського озера і встановлення того, що відібрана проба води не відповідає методичним вказівкам за №2285-81 (аналіз води №108, протокол дослідження води поверхневих водоймищ, прибережних зон морів і стічних вод №12 від 06.07.2009р.),

- акт перевірки санітарного законодавства райСЕС від 23.09.2009р. та припис від 23.09.2009р.

- публікація в місцевій пресі.

При оцінці даних доказів, суд виходить з того, що згідно ст. ст.33,34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; при цьому обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Як передбачено ст.3 ЗК України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Підстави припинення права користування земельною ділянкою визначені ст.141 ЗК України і передбачають, зокрема, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; неусунення допущених порушень законодавства (забруднення земель радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, забруднення земель бактеріально-паразитичними і карантинно-шкідливими організмами, засмічення земель забороненими рослинами, пошкодження і знищення родючого шару ґрунту, об'єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, порушення встановленого режиму використання земель, що особливо охороняються, а також використання земель способами, які завдають шкоди здоров'ю населення) в терміни, встановлені вказівками спеціально уповноважених органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Статтею 144 ЗК України встановлено порядок припинення права користування земельними ділянками, які використовуються з порушенням земельного законодавства, згідно якого у разі виявлення порушення земельного законодавства державний інспектор по використанню та охороні земель складає протокол про порушення та видає особі, яка допустила порушення, вказівку про його усунення у 30-денний строк; якщо особа, яка допустила порушення земельного законодавства, не виконала протягом зазначеного строку вказівки державного інспектора щодо припинення порушення земельного законодавства, державний інспектор по використанню та охороні земель відповідно до закону накладає на таку особу адміністративне стягнення та повторно видає вказівку про припинення правопорушення чи усунення його наслідків у 30-денний строк; у разі неусунення порушення земельного законодавства у 30-денний строк державний інспектор по використанню та охороні земель звертається до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про припинення права користування земельною ділянкою.

Згідно ст.ст.5,6,9 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів - Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи, до повноважень якої віднесено здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю, виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням, виконання комплексу необхідних заходів щодо захисту земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, псування, забруднення, засмічення відходами, заростання бур'янами, чагарниками та дрібноліссям. Повноваження щодо складання актів перевірок чи протоколів про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель мають державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель (ст.10 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель”).

Позивач до вказаних органів з приводу встановлення фактів порушення земельного законодавства відповідачем не звертався і допустимих доказів даних обставин не подав.

Представлений акт від 01.07.2009р. складений працівниками позивача в односторонньому порядку, а тому не може братись до уваги. Акти від 16.07.2009р., від 17.07.2009р., від 21.07.2009р. свідчать про виконання певних робіт і не встановлюють обставин порушення. Документи райСЕС не містять посилання на санітарні норми, порушення яких виявлено, винесені без участі та повідомлення орендаря. Слід зазначити, що 23.09.2009р. різними органами складені суперечливі акти - акт райСЕС про виявлені порушення благоустрою міського озера в м.Тлумач та акт головного спеціаліста відділу комплексного управління та координації природоохоронної діяльності державного управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства і знаходження земельної ділянки в задовільному стані (відсутність промислових та побутових забруднень, здійснення охорони та прибирання земельної ділянки).

Що стосується внесення орендних платежів, то згідно п.8 договору оренди орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 22052,27грн. в рік. В п.10 договору оренди передбачено, що орендна плата вноситься у строки згідно Закону України “Про плату за землю”.

Відповідно до даних умов та згідно податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (з перерахунками податкового зобов'язання) було нараховано орендну плату: в 2007р. (з березня місяця) -17665,53грн., в 2008р. - 22669,73грн., в січні-жовтні 2009р. - 21762,90грн., всього 62098,16 грн. Позивачем сплачено 92203,61 грн., що підтверджується платіжними дорученнями №1 від 24.04.2007р., №3 від 08.05.2007р., №4 від 25.05.2007р., №5 від 21.06.2007р., №7 від 10.07.2007р., №10 від 01.08.2007р., №24 від 07.09.2007р., №25 від 20.09.2007р., №26 від 05.10.2007р., №34 від 11.10.2007р., №42 від 05.11.2007р., №50 від 10.12.2007р., №7 від 15.01.2008р., № від 15.02.2008р., №25 від 13.03.2008р., №29 від 17.04.2008р., №47 від 27.05.2008р., №55 від 05.06.2008р., №68 від 23.07.2008р., №№66,67 від 23.07.2008р., №76 від 28.08.2008р., №84 від 25.09.2008р., №94 від 17.10.2008р., №103 від 21.11.2008р., №112 від 09.12.2008р., №8 від 21.01.2009р., №21 від 19.02.2009р., а також довідкою вих.№10 від 10.11.2009р. Таким чином, станом на 01.11.2009р. сума зайво сплаченої орендної плати становить 30105,45грн.

З переписки сторін (лист виконкому Тлумацької міської ради №139 від 02.06.2009р., відповіді ТзОВ “Захід-Транс” від 09.07.2009р. ) вбачається, що між сторонами існують розбіжності у визначенні розміру орендної плати. Позивач вважає, що відповідно до п.9 договору оренди орендна плата повинна визначатись з врахуванням індексації нормативної грошової оцінки землі та мінімальної ставки 3% від нормативної грошової оцінки землі згідно Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік”.

Відповідно до ст.15, ч.2 ст.23 Закону України “Про оренду землі” орендна плата із зазначенням її розміру є істотною умовою договору оренди і переглядається за згодою сторін. Як передбачено в ст.30 цього ж закону, зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Із наданих сторонами доказів вбачається, що зміни до договору оренди щодо збільшення розміру орендної плати не вносились, а тому твердження позивача про наявність заборгованості з орендної плати з березня по червень 2009р. не відповідають обставинам справи.

Враховуючи викладене, підстави для дострокового розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки позивачу -відсутні, і в задоволенні позову слід відмовити.

Згідно ст.49 ГПК України судові витрати покладаються на позивача.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 8, 124 Конституції України, ст.ст.43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову прокурора Тлумацького району Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Тлумацької міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю "Захід-Транс" про розірвання договору оренди земельної ділянки №040731100 від 02.03.2007р., вилучення її з користування відповідача та повернення Тлумацькій міській раді у придатному для подальшого використання стані відмовити.

Судові витрати покласти на позивача.

Суддя Малєєва О.В.

Повне рішення, яке оформлене відповідно до вимог ст. 84 ГПК України, підписане 18.11.2009р.

Виготовлено в АС "Діловодство суду"

________________ помічник судді Бандура Володимир Степанович

18.11.09р.