Запорізької області
14.08.09 Справа № 17/181д/09
Суддя
за позовною заявою: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача: спеціалізованого комунального підприємства “Запорізька ритуальна служба”, 69039, м. Запоріжжя, вул. Солідарності, 104
про зобов'язання вчинити певні дії та спонукання до укладення договору
суддя Корсун В.Л.
У засіданні приймали участь представники:
від позивача: не з'явився, але уповноважений представник ОСОБА_2 приймав участь в ході розгляду справи
від відповідача: не з'явився, але уповноважений представник Щетко В.А. приймав участь в ході розгляду справи
06.05.09 до господарського суду Запорізької області звернувся підприємець ОСОБА_1 до спеціалізованого комунального підприємства “Запорізька ритуальна служба” (далі за текстом СКП “Запорізька ритуальна служба”) про:
- зобов'язання відповідача укласти з підприємцем ОСОБА_1 договір про надання ритуальних послуг на підставі примірного договору затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу” України від 19.11.03 № 193 зареєстрованого в міністерстві юстиції України 08.09.04 № 1110/9709. Пункт 3.1.7 договору викласти у такій редакції: “3.1.7. Забезпечити своєчасне оформлення договору-замовлення та в термін не пізніше години передати телефонограмою замовлення виконавцю послуг, якого обрав Замовник”. Решта умов примірного договору залишити без змін;
- припинити дії спеціалізованого комунального підприємства “Запорізька ритуальна служба” щодо позбавлення підприємця ОСОБА_1 права надавати ритуальні послуги та недопущення підприємця ОСОБА_1 та її представників на цвинтарі м. Запоріжжя для проведення похорон померлих громадян в установленому порядку в процесі здійснення підприємцем ОСОБА_1 господарської діяльності.
Ухвалою від 06.05.09 судом порушено провадження у справі № 17/181д/09, судове засідання призначено до розгляду на 17.06.09 про що сторони повідомлені належним чином.
06.05.09 судом, через необґрунтованість, відмовлено у задоволенні заяви позивача про вжиття заходів щодо забезпечення позову шляхом заборони спеціалізованому комунальному підприємству “Запорізька ритуальна служба” створювати перешкоди у здійсненні господарської діяльності щодо надання ритуальних послуг на території м. Запоріжжя (як особисто, так і через найманих представників); відмовляти позивачу в оформленні та укладенні договорів-замовлень на організацію і проведення поховань; створювати перешкоди позивачу (як особисто, так і через представників, у т.ч. найманих представників) у доступі на цвинтар м. Запоріжжя в порядку здійснення господарської діяльності, яка полягає у проведенні похорон померлих громадян у встановленому порядку, про що винесено відповідну ухвалу.
У зв'язку з неявкою в судове засідання 17.06.09 представника відповідача ухвалою від 17.06.09 розгляд справи було відкладено на 06.07.09.
В судовому засіданні 06.07.09 судом задоволено клопотання позивача, проти якого не заперечив відповідач, щодо уточнення вірного найменування позивача у зв'язку з чим вірною назвою позивача є не підприємець ОСОБА_1, а фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1).
За клопотанням представників сторін ухвалою від 06.07.09 судом, на підставі ст. 69 Господарського процесуального кодексу України, строк розгляду справи продовжено, судове засідання призначено на 29.07.09.
В судовому засіданні 29.07.09 та 05.08.09 судом оголошувалась перерва відповідно до 05.08.09 та до 14.08.09.
В судовому засіданні 05.08.09 позивач надав суду заяву про уточнення позовних вимог за вих. без номеру від 05.08.09 згідно з якою керуючись ст. 22 ГПК України просить суд остаточними вважати наступні позовні вимоги:
- зобов'язати спеціалізоване комунальне підприємство “Запорізька ритуальна служба” укласти з ФОП ОСОБА_1 договір про надання ритуальних послуг відповідно до примірного договору затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.03 № 193 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.09.04 № 1110/9709 та на підставі проекту договору про надання ритуальних послуг від 15.06.09;
- припинити дії спеціалізованого комунального підприємства “Запорізька ритуальна служба” щодо позбавлення ФОП ОСОБА_1 права надавати ритуальні послуги та недопущення позивача та її представників на цвинтарі м. Запоріжжя для проведення похорон померлих громадян в установленому порядку в процесі здійснення ФОП ОСОБА_1 господарської діяльності.
Представник відповідача заперечив проти заяви про уточнення позовних вимог. У задоволенні заяви позивача про уточнення позовних вимог судом відмовлено через необґрунтованість.
Відмовляючи у задоволенні вказаної заяви суд виходив з того, що зазначеними вище уточненнями позивач одночасно змінював підстави та предмет позову, що є порушенням вимог ст. 22 ГПК України.
Крім того, як свідчить зміст Примірного договору про надання ритуальних послуг, який є додатком до п. 8.2 Типового положення про ритуальну службу в Україні, такий примірний договір є лише примірним бланком на підставі якого сторони на запропонованих умовах мають право укладати договір про надання ритуальних послуг. І з такого примірного договору, за виключенням запропонованого позивачем пункту 3.1.7, не зрозуміло наявність тих чи інших умов згідно з якими позивач має намір укласти договір про надання ритуальних послуг.
За заявою представників сторін розгляд справи здійснювався без здійснення технічної фіксації судового процесу.
В засіданні суду 14.08.09, на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено рішення в повному обсязі.
Позивач підтримав заявлені вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, письмових пояснення та уточненнях позивних вимог пояснивши наступне. Відповідно до Типового положення про ритуальну службу в України ( затв. наказом Держжитлокомунгоспу України 19.11.2003 р. №193, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 08.09.04 за №1110/9709 ), здійснення ритуальних послуг суб'єктами гос подарювання можливе тільки на підставі договорів, укладених з ритуальною службою. Відповідно до ст. 9 Закону України “Про поховання та похоронну справу”, ритуальні служби - спеціалізовані комунальні підприємства, що створюються органами місцевого са моврядування в порядку, встановленому законом, з метою здійснення організації поховання померлих і надання ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності. Відпові дач є ритуальною службою, створеною згідно зі згаданим законом. Наказом Держжитлокомунгоспу України 19.11.2003 р. №193, зареєстрованим у Мініс терстві юстиції України 08.09.04 за №1110/9709, затверджено примірний договір про надання ритуальних послуг. Частиною 3 ст. 185 ГК України передбачено, що укладення госпо дарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватись з доде ржанням умов, передбачених ст. 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами ст. 181 цього Ко дексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосу вання примірного або типового договору. Правила застосування примірного договору про надання ритуальних послуг, у т.ч. порядок укладення договорів про надання ритуальних послуг, визначені у розділі 8 Типо вого положення про ритуальну службу в Україні відповідно до п. 8.1 якого суб'єкт гос подарювання, що виявив бажання працювати на ринку ритуальних послуг, має подати до територіальної ритуальної служби відповідну заяву щодо укладання договору про надання ритуальних послуг на ім'я її керівника. До заяви мають бути долучені такі документи (засвід чені у встановленому порядку копії): довідки про включення до ЄДРПОУ для юридичної особи або довідки про прис воєння ідентифікаційного номера для фізичної особи; свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності; перелік послуг, що пропонуються для надання суб'єктом господарювання; режим роботи та номер телефону. Заява та додані документи були подані відповідачеві 08.04.09. Частиною 2 п. 8.1 Типового положення про ритуальну службу в Україні передба чено, що територіальна ритуальна служба укладає з суб'єктом господарювання договір про надання послуг при наявності всього переліку документів, передбачених цим пунктом, про тягом 14 робочих днів з дня отримання заяви. Безпідставна відмова в укладанні договору не допускається, вона повинна бути аргументована. Проте листом від 16.04.09 відповідач повідомив позивача, що комісія міськвиконкому з питань моніторингу і контролю ринку ритуальних послуг в м. Запоріжжя своїм рішенням від 15.04.09 не рекомендувала відповідачеві укладати з позивачем договір про надання риту альних послуг протягом 3-х років - до 01.01.2013 р. На підставі цього з 20.04.09 позивач (ФОП ОСОБА_1) не має права надавати ритуальні послуги, договори-замовлення із ФОП ОСОБА_1 оформлюватись не будуть і допущення ФОП ОСОБА_1 і її представників на міські цвинтарі для проведення порохон померлих громадян буде заборонено. Позивач вважає, що відмова відповідача в укладенні з ним договору про надання ритуальних послуг незаконна, безпідставна та порушує права й охоронювані законом інтереси позивача. В обґрунтування зазначив, що типове положення про ритуальну службу в Україні не передбачає такої підстави для відмови в укладенні договору, як рекомендації комісій виконавчих комітетів місцевих рад чи будь-яких інших третіх осіб утриматись від укладення договору з тим чи інших суб'єктом господарювання. Чинним законодавством не вимагається наявності чиєїсь згоди, дозволу чи рішення для укладення ритуальною службою договору про надання ритуальних послуг з суб'єктом господарювання, що бажає працювати на ринку ритуальних послуг, окрім волевиявлення сторін такого договору. Наявність рекомендацій комісії виконкому не дає підстав для відмови в укладенні договору про надання ритуальних послуг, послання на такі рекомендації не є тим аргументом, що може бути законною підставою для відмови в укла денні договору про надання ритуальних послуг. Істотні умови договору про надання ритуальних послуг передбачені у примірному до говорі, затвердженому наказом Держжитлокомунгоспу України 19.11.03 №193, зареєст рованим у Міністерстві юстиції України 08.09.04 за №1110/9709. Форма примірного договору передбачає необхідність уточнення змісту п. 3.1.7 щодо терміну та механізму передання замовлення відповідачем Виконавцю послуг (позивачеві). Згідно з практикою, що склалась у відносинах відповідача з іншими суб'єктами господарювання, пропонує визначи ти термін тривалістю одна година, а механізм передання замовлення - телефонограма. Решта умов договору можуть уточнюватись, але їхній зміст є неістотним для договору. Звернув увагу суду на те, що законодавство ставить відповідача у становище монополіста на ринку ритуальних пос луг м. Запоріжжя, оскільки він не зазнає значної конкуренції внаслідок обмеженості можли востей доступу інших суб'єктів господарювання на цей ринок та наявності бар'єрів для дос тупу на ринок інших суб'єктів господарювання (абзац третій ч. 1 ст. 12 Закону України “Про захист економічної конкуренції”). З цих підстав вважає дії відповідача щодо відмови позивачу в укладенні договору про надання ритуальних пос луг, позбавлення позивача права надавати ритуальні послуги та заборони допущення позивача та його представників на міські цвинтарі для проведення похорон (тобто здійснення підприємницької діяльності) є прямим порушенням чинного законодавства і мають кваліфікуватися як злов живання монопольним становищем, яким визнається створення перешкод доступу на ринок чи усунення з ринку продавців, покупців, інших суб'єктів господарювання. Звернув увагу суду на те, що обмеження прав суб'єктів господарювання щодо придбання та реалізації товарів та встановлення заборон чи обмежень стосовно окремих суб'єктів господарювання визнаються дискримінацією суб'єктів господарювання згідно зі ст. 31 Господарського кодексу України. Також зазначив, що згідно з п. 17 ст. 50 Закону України “Про захист економічної кон куренції”, надання рекомендацій органами влади, органами місцевого самоврядування, орга нами адміністративно-господарського управління та контролю, що схиляють до вчинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції чи сприяють вчиненню таких порушень, є самостійним порушенням законодавства про захист економічної конкуренції. На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 20, 31, 185 ГК України, п. 8.1 Типового положення про ритуальну службу в Україні, ст. 67 ГПК України просить позов задовольнити.
Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Свою правову позицію обґрунтовує положеннями глави 20 Господарського кодексу України, главою 52 Цивільного кодексу України, ст. 12 Закону України “Про поховання та похоронну справу”, ч.3 п. 8.1 “Типового положенням про ритуальну службу в Україні”, ст. 59 ГПК України. Зазначив, що згідно із Законом України “Про поховання та похоронну справу” СКП “Запорізька ритуальна служба” на підставі заяви ФОП ОСОБА_1 був укладений договір № 22 від 21.02.06, який 03.01.07 був розірваний згідно п.7.1 вищезазначеного договору у зв'язку з невиконанням ФОП ОСОБА_1 п.п. 3.2.2, 3.2.3 договору. В подальшому, після звернення матері підприємця до міського голові Карташова Є.Г., з ФОП ОСОБА_1 був укладений новий договір № 27 від 02.03.07 про надання ритуальних послуг, істотною умовою якого, згідно ст. 638 ЦК України, та ч.2 ст. 180 ГК України, є п.7.1 . З початку 2008 року на ФОП ОСОБА_1 надійшло 5 скарг (3- міському голові і 2 - відповідачу у цій справі), в т.ч. від Ленінського РВ ЗМУ УМВСУ, від Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя. Питання скарг на діяльність ФОП ОСОБА_1 було винесено на розгляд комісії міськвиконкому з питань моніторингу та контролю ринку ритуальних послуг в м. Запоріжжі (затверджена рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради 22.12.05 № 457). На засіданні підприємець була попереджена, що у разі надходження в подальшому скарг на її діяльність буде винесено питання на засідання комісії про розірвання договору з підприємцем. Однак, замість того, щоб зробити певні висновки, ФОП ОСОБА_1 продовжувала надавати ритуальні послуги “по-своєму”, результатом чого стало надходження у червні-липні 2008 р. ще 4-х скарг на підприємця (3 - міському голові і 1 - СКП “Запорізька ритуальна служба”). Питання скарг на діяльність ФОП ОСОБА_1 знову було винесено на розгляд комісії міськвиконкому з питань моніторингу та контролю ринку ритуальних послуг в м. Запоріжжі 25.07.08. ФОП ОСОБА_1, не звертаючи ні на що уваги, продовжувала свою діяльність в тому ж стилі. Так за скаргою гр. ОСОБА_7 (№Р-3597 від 25.06.08) підприємець без узгодження з родичами самостійно вивезла померлого ОСОБА_8 з міськлікарні №2 до моргу, забравши його паспорт, посвідчення учасника ВВВ та гроші. На думку відповідача, цинізм в роботі ФОП ОСОБА_1 та її агентів підтверджує скарга гр. ОСОБА_9 (№С-5498 від 24.09.08), коли після надання допомоги бригадою “Швидкої допомоги” її чоловіку він прожив ще добу, але впродовж цієї доби за домашнім телефоном ОСОБА_9 надходили дзвінки представників підприємця з питанням, чи ще дихає її чоловік. Також відповідач зазначив, що характерною рисою надання ритуальних послуг ФОП ОСОБА_1 є порушення нею чинного законодавства. Так згідно із ст. 14 Закону України “Про поховання та похоронну справу”, поховання померлих інвалідів ВВВ та учасників бойових дій здійснюються безкоштовно для родичів померлого. Однак, знаючи цю норму Закону (на це постійно звертає увагу адміністрація СКП ЗРС на нарадах з підприємцями-надавачами ритуальних послуг), згідно скарги голови ради ветеранів ГУМВС В.Л.Заволоки (вх. 23109/03-17 від 09.12.08.) агент ФОП ОСОБА_1 взяла оплату за поховання померлого інваліда ВВВ ОСОБА_3 Звернув увагу суду на те, що взагалі в 2008 році на ФОП ОСОБА_1 надійшло 13 скарг від мешканців і організацій м. Запоріжжя. З початку 2009 р. на ФОП ОСОБА_1 надійшло З скарги. Зазначив, що в п.8.1 Типового положення про ритуальну службу в Україні передбачено, що “безпідставна відмова в укладанні договору не допускається, вона повинна бути аргументована”. А оскільки аргументація відмови ФОП ОСОБА_1 в укладанні договору про надання ритуальних послуг була надана у відповіді за наслідками її звернення про укладення з нею договору з надання ритуальних послуг, просить суд у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, вислухавши пояснення представників сторін, суд
21.02.06 між спеціалізованим комунальним підприємством “Запорізька ритуальна служба” (Ритуальна служба) і суб'єктом підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Виконавець послуг) укладено про надання ритуальних послуг № 22/РП, відповідно до умов якого Ритуальна служба здійснює дії щодо організації поховання померлого, а Виконавець послуг, на підставі договору-замовлення, надає ритуальні послуги, а саме: самостійно, на підставі звернення осіб, які зобов'язались поховати померлого, виготовляти та реалізовувати предмети ритуальної належності, якщо вони відповідають державним стандартам та затвердженій вартості, передбаченими законодавством
Відповідно до розділу 8.1 цього договору, договір набуває чинності з дня його підписання і діє по 30.06.08.
02.03.07 між спеціалізованим комунальним підприємством “Запорізька ритуальна служба” (Ритуальна служба) і суб'єктом підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Виконавець послуг) укладено про надання ритуальних послуг № 27/РП, відповідно до умов якого Ритуальна служба здійснює дії щодо організації поховання померлого, а Виконавець послуг, на підставі договору-замовлення, надає ритуальні послуги, а саме: самостійно, на підставі звернення осіб, які зобов'язались поховати померлого, виготовляти та реалізовувати предмети ритуальної належності, якщо вони відповідають державним стандартам та затвердженій вартості, передбаченими законодавством
Відповідно до розділу 8.1 цього договору, договір набуває чинності з дня його підписання і діє по 30.06.08.
Листом за вих. від 18.07.08 № 370 спеціалізованим комунальним підприємством “Запорізька ритуальна служба” було повідомлено ФОП ОСОБА_1 про те, що питання про продовження (пролонгацію) договору про надання ритуальних послуг буде розглянутий на комісії міськвиконкому та про дату засідання комісії ФОП ОСОБА_1 буде повідомлено додатково.
Листом від 08.04.09 ФОП ОСОБА_1 звернулась до СКП “Запорізька ритуальна служба” з проханням укласти з нею договір про надання ритуальних послуг.
Листом за вих. від 16.04.09 № 214 керівником СКП “Запорізька ритуальна служба” було повідомлено ФОП ОСОБА_1 про те, що комісія міськвиконкому з питань моніторингу та контролю ринка ритуальних послуг в м. Запоріжжі своїм рішенням від 15.04.09 не рекомендувала СКП “Запорізька ритуальна служба” укладати з ФОП ОСОБА_1 договір про надання ритуальних послуг на протязі 3 років - до 01.01.2013. У зв'язку з чим ФОП ОСОБА_1 із 20.04.09 не має права надавати ритуальні послуги, договори-замовлення з ФОП ОСОБА_1 оформлюватись не будуть і допуск ФОП ОСОБА_1 та її представників на міські кладовища для проведення похорон померлих громадян буде заборонено.
Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 3 Закону України “Про поховання та похоронну справу” від 10.07.03 № 1102 (надалі - Закон № 1102), п равову основу діяльності в галузі поховання становлять Конституція України, цей Закон, інші закони України, міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інші нормативно-правові акти, що приймаються на виконання законів України.
Згідно із положеннями ст. 8 Закону № 1102, організація діяльності в галузі поховання померлих здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері житлово-комунальної політики України, іншими центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та їх виконавчими органами. Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері житлово-комунальної політики України в межах своєї компетенції: 1) реалізує державну політику в галузі поховання в порядку, встановленому законом, та здійснює контроль за діяльністю органів місцевого самоврядування, їх виконавчих органів, а також суб'єктів господарювання в зазначеній сфері; 2) затверджує необхідний мінімальний перелік вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення; 3) затверджує типове положення про ритуальну службу; 4) встановлює вимоги щодо утримання та охорони місць поховань; 5) встановлює порядок реєстрації поховань та перепоховань померлих, а також форму книги реєстрації поховань та перепоховань; 6) здійснює інші повноваження, передбачені законом. Повноваження інших центральних органів виконавчої влади в галузі поховання встановлюються законом. (…) Органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи в межах своєї компетенції:
1) вирішують відповідно до закону питання про відведення земельних ділянок для організації місць поховання;
2) забезпечують будівництво, утримання в належному стані та охорону місць поховання;
3) створюють ритуальні служби;
4) вирішують питання про надання за рахунок коштів місцевих бюджетів ритуальних послуг у зв'язку з похованням самотніх громадян, ветеранів війни та праці, а також ін. категорій малозабезпечених громадян; про надання допомоги на поховання померлих громадян в інших випадках, передбачених цим Законом;
5) здійснюють контроль за дотриманням законодавства стосовно захисту прав споживачів у частині надання суб'єктами господарювання ритуальних послуг та реалізацією ними предметів ритуальної належності;
6) здійснюють інші повноваження, передбачені цим та іншими законами.
Для організації (утворення), будівництва, утримання в належному стані та охорони місць поховання сільські, селищні, міські ради можуть створювати спеціалізовані комунальні підприємства.
Згідно із ст. 9 Закону № 1102, ритуальні служби - спеціалізовані комунальні підприємства, що створюються органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом, з метою здійснення організації поховання померлих і надання ритуальних послуг, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності, передбаченим п. 2 ч. 2 ст. 8 цього Закону.
З метою реалізації Закону України “Про поховання та похоронну справу” наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.03 № 193 “Про затвердження нормативно-правових актів щодо реалізації Закону України “Про поховання та похоронну справу” ( зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.09.04 за № 1110/9709 ) затверджено Типове положення про ритуальну службу в Україні.
Як свідчить п. 4 вказаного Типового положення, основними завданнями ритуальної служби в Україні є: здійснення організації поховання померлих і надання передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг та ритуальних послуг, не передбачених цим переліком, а також реалізація предметів ритуальної належності.
Відповідно до п. 5 наведеного Типового положення, ритуальна служба відповідно до покладених на неї завдань зобов'язана: укладати договори-замовлення на організацію та проведення поховання (далі договір-замовлення); організовувати поховання померлих згідно з договорами-замовленнями; створювати рівні умови для поховання померлого незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак; розширювати номенклатуру ритуальних послуг для громадян з різними фінансовими можливостями; у разі відсутності на ринку послуг регіону необхідної Замовнику ритуальної послуги - забезпечувати надання цієї послуги власними силами; (...) на підставі договору-замовлення забезпечувати безперешкодний доступ на територію кладовища (крематорію) суб'єкта господарської діяльності (далі - виконавця послуг), з яким укладено договір про надання ритуальних послуг ; здійснювати інші функції відповідно до Закону України "Про поховання та похоронну справу".
Згідно з п. 8. зазначеного Типового положення, ритуальна служба забезпечує укладання договорів із суб'єктами господарювання в такому порядку:
- суб'єкт господарювання (далі - СГ), що виявив бажання працювати на ринку ритуальних послуг, має подати до територіальної ритуальної служби відповідну заяву щодо укладання договору про надання ритуальних послуг на ім'я її керівника та долучити до заяви (засвідчені у встановленому порядку копії) такі документи: копію довідки про включення до ЄДРПОУ для юридичної особи або довідки про присвоєння ідентифікаційного номера для фізичної особи; копію свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності; перелік послуг, що пропонуються для надання СГ; режим роботи та номер телефону.
- Протягом 14 робочих днів з дня отримання заяви територіальна ритуальна служба укладає з суб'єктом господарювання договір про надання послуг при наявності всього переліку документів, передбачених цим пунктом. Безпідставна відмова в укладанні договору не допускається, вона повинна бути аргументована (п.п. 8.1.).
Договір про надання послуг укладається на термін три роки, але за згодою сторін цей термін може бути іншим. При зміні будь-яких відомостей, указаних у документах, що додаються до заяви, СГ повинен у 10-ти денний термін письмово повідомити про це ритуальну службу. Форма примірного договору про надання ритуальних послуг наведена в додатку (п.п. 8.2.).
Згідно з пунктами 1.1., 1.4. нині чинного статуту спеціалізованого комунального підприємства “Запорізька ритуальна служба”, вказане підприємство є правонаступником комунального підприємства “Ритуал”. Засновником підприємства та його власником є територіальна громада м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради.
Згідно з п. 2.1. вказаного статуту, основною метою діяльності СКП “Запорізька ритуальна служба” є здійснення організації поховання померлих і надання відповідно до необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг передбачених Законом України “Про поховання та похоронну справу” та ритуальних послуг не передбачених цим переліком, а також реалізація предметів ритуальної належності.
Відповідно до пункту 2.2. зазначеного статуту, предметом діяльності СКП “Запорізька ритуальна служба” є: (...) укладення договорів-замовлень з виконавцем волевиявлення померлого або особою. Яка зобов'язана поховати померлого (п. 2.2.3.); укладення договорів про надання ритуальних послуг з суб'єктами господарювання різних форм власності, що діють на ринку ритуальних послуг (п. 2.2.4.) та ін.
Як свідчать наявні матеріали справи № 17/181д/09, і вказане не оспорювалось представниками сторін в ході розгляду вказаної справи, термін дії договорів про надання ритуальних послуг між СКП “Запорізька ритуальна служба” та ФОП ОСОБА_1 від 21.02.06 № 22/ПР та від 02.03.07 № 27/РП закінчився після 30.06.08 (підтверджується пунктом 8.1. вказаних договорів).
У зв'язку із зверненням ФОП ОСОБА_1 до спеціалізованого комунального підприємства “Запорізька ритуальна служба” щодо продовження терміну дії договору, термін дії якого закінчився, відповідач за позовом у цій справі листом за вих. від 18.07.08 № 370 повідомим ФОП ОСОБА_1 про те, що питання про продовження (пролонгацію) договору про надання ритуальних послуг буде розглянутий на комісії міськвиконкому та про дату засідання комісії ФОП ОСОБА_1 буде повідомлено додатково.
Як зазначалось вище, листом від 08.04.09 ФОП ОСОБА_1 звернулась до СКП “Запорізька ритуальна служба” з проханням укласти з нею договір про надання ритуальних послуг.
Згідно із рішенням комісії виконавчого комітету Запорізької міської ради з питань моніторингу та контролю ринку ритуальних послуг у м. Запоріжжі (протокол від 15.04.09), комісія розглянувши заяву підприємця ОСОБА_1 щодо укладення з нею договору про надання ритуальних послуг, комісія вирішила: у зв'язку із чисельними скаргами на діяльність ФОП ОСОБА_1, не прийняттям нею ніяких дій щодо поліпшення своєї діяльності з надання ритуальних послуг населенню міста рекомендувати СКП “Запорізька ритуальна служба” не укладати новий договір про надання ритуальних послуг з підприємцем ОСОБА_1 впродовж 3 років - до 01.01.2013.
Рішенням Запорізької міської ради від 22.12.05 № 467 до повноважень комісії міськвиконкому з питань моніторингу та контролю ринку ритуальних послуг в м. Запоріжжі віднесено здійснення контролю за порядком укладання та належним виконанням умов договорів про надання ритуальних послуг (п. 3.3 Положення про вказану комісію).
Дослідженням протоколу засідання комісії міськвиконкому з питань моніторингу та контролю ринку ритуальних послуг у м. Запоріжжі від 15.04.09 в частині, що стосується п. 1 порядку денного засідання комісії ( Про підприємця ОСОБА_1 щодо укладення з нею договору про надання ритуальних послуг ) судом встановлено, що підставою для рішення вказаної комісії у вигляді: рекомендувати СКП “Запорізька ритуальна служба” не укладати новий договір про надання ритуальних послуг з підприємцем ОСОБА_1 впродовж трьох років - до 01.01.13 стало те, що: (...) всього за 2008 рік на підприємця ОСОБА_1 надійшло 14 скарг, а з початку 2009 року - 3 скарги. Підприємець та її мати ОСОБА_6, як агент підприємця, вивозять мерців з моргу без відома близьких родичів померлого; всю ніч ще живій людині дзвонять з питанням, чи не померла вона; нав'язують шокованим родичам померлих свої послуги. Тобто, комісія прийшла до висновку, що скарги мешканців м. Запоріжжя, які продовжують надходити, свідчать про те, що ФОП ОСОБА_1 продовжує свою діяльність на ринку ритуальних послуг з порушенням людські правила та норми.
Листом за вих. від 16.04.09 № 214 керівником СКП “Запорізька ритуальна служба” було повідомлено ФОП ОСОБА_1 про те, що комісія міськвиконкому з питань моніторингу та контролю ринка ритуальних послуг в м. Запоріжжі своїм рішенням від 15.04.09 не рекомендувала СКП “Запорізька ритуальна служба” укладати з ФОП ОСОБА_1 договір про надання ритуальних послуг на протязі 3 років - до 01.01.2013. У зв'язку з чим ФОП ОСОБА_1 із 20.04.09 не має права надавати ритуальні послуги, договори-замовлення з ФОП ОСОБА_1 оформлюватись не будуть і допуск ФОП ОСОБА_1 та її представників на міські кладовища для проведення похорон померлих громадян буде заборонено.
Дослідженням листів (скарг), зокрема:
- голови ради ветеранів війни та праці органів внутрішніх справ в Запорізькій області від 05.12.08 № 113/СВ (про вжиття заходів до ФОП ОСОБА_1 як директора та її матері, як агента щодо недобросовісного виконання своїх обов'язків з поховання інваліда Великої Вітчизняної війни ОСОБА_3),
- скарги ОСОБА_12, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_2, щодо вжиття заходів до ПП ОСОБА_1 через неналежне надання ритуальних послуг,
- скарги від 04.09.08 від ОСОБА_11 (мешкає за адресою: АДРЕСА_3),
- від 01.06.08 від ОСОБА_10 щодо надання неналежної якості ритуальних послуг при похованні його дружини ОСОБА_5 свідчать про неналежне виконання ФОП ОСОБА_1 своїх договірних зобов'язань з надання ритуальних послуг з організації поховання померлих мешканців м. Запоріжжя.
Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги те, що відповідно до ст. 8 Закону № 1102 організація діяльності в галузі поховання померлих здійснюється (...) органами місцевого самоврядування та їх виконавчими органами які (...) в межах своєї компетенції (...) створюють ритуальні служби (п. 3), (...) здійснюють контроль за дотриманням законодавства стосовно захисту прав споживачів у частині надання суб'єктами господарювання ритуальних послуг та реалізацією ними предметів ритуальної належності (п. 5), суд вважає дії відповідача в особі СКП “Запорізька ритуальна служба” як уповноваженого суб'єкта господарювання що, відповідно до вимог Закону України “Про поховання та похоронну справу”, Типового положення про ритуальну службу в Україні, Положення про порядок надання ритуальних послуг на території м. Запоріжжя та відповідно до свого Статуту забезпечує укладання договорів про надання ритуальних послуг з суб'єктами господарювання, що діють на ринку ритуальних послуг, щодо відмови складати договір про надання ритуальних послуг з ФОП ОСОБА_1 правомірними та такими, що відповідають положенням Закону України “Про поховання та похоронну справу” та Типовому положенню про ритуальну службу в Україні.
У зв'язку з чим у задоволенні першої позовної вимоги відмовляється.
З підстав зазначених вище, у т.ч. з урахуванням відсутності чинного на час розгляду справи № 17/181д/09 договору (на 2009 рік) між СКП “Запорізька ритуальна служба” та ФОП ОСОБА_1 про надання ритуальних послуг з організації поховання померлих, а також враховуючи наявність численних скарг щодо неналежних дій ФОП ОСОБА_1 та її представників при здійсненні організації поховань померлих на кладовищах м. Запоріжжя на протязі 2008 року та наявність таких скарг у 2009 році (від ПП ОСОБА_4 від 03.04.09) судом відмовляється у задоволенні й другої позовної вимоги позивача до відповідача.
Розглядаючи справу по суті спору судом враховано наявність в матеріалах справи схвальних відгуків та подяк з боку мешканців м. Запоріжжя, рідних покійних, відносно ФОП ОСОБА_1 щодо своєчасного доставлення та поховання їх рідних та близьких, які надані представником позивача в ході розгляду справи № 17/181д/09. Разом з тим, наявність таких схвальних відгуків та подяк не спростовує доводи відповідача стосовно наявності фактів скарг від рідних та близьких покійних щодо надання неналежної якості послуг з боку ФОП ОСОБА_1 та її представників при організації поховання померлих, їх родичів.
Про правомірність висновку суду щодо відмови позивачу у задоволенні його позовних вимог свідчить і лист Запорізького обласного управління у справах захисту прав споживачів за вих. від 14.10.08 № С-730 “Про вжиття заходів” який був адресований заступнику Запорізького міського голови з питань діяльності виконавчих органів та директору СКП “Запорізька ритуальна служба” з якого вбачається про надання ПП ОСОБА_1 послуг неналежної якості.
Крім того, як свідчить відповідь Запорізького обласного управління у справах захисту прав споживачів за вих. від 24.07.09 № 820-03 на запит суду про витребування доказів у справі № 17/181д/09, (...) за результатами розгляду звернення споживача ОСОБА_12 (18.09.08) ПП ОСОБА_1 на підставі акту перевірки від 13.10.08 № 000790 за виявлені порушення притягнуто до адміністративної відповідальності шляхом накладення штрафу.
Таким чином, наведене вище не надає суду підстав для висновку про безпідставність відмови з боку відповідача в укладанні договору на надання ритуальних послуг на новий термін з ФОП ОСОБА_1
Оскільки відповідно до вимог ст. ст. 4, 35, 36 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, д ержавний контроль за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції, захист інтересів суб'єктів господарювання та споживачів від його порушень здійснюються органами Антимонопольного комітету України; (...) розгляд справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції починається з прийняття розпорядження про початок розгляду справи та закінчується прийняттям рішення у справі; (...) органи Антимонопольного комітету України розпочинають розгляд справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції за: заявами суб'єктів господарювання, громадян, об'єднань, установ, організацій про порушення їх прав внаслідок дій чи бездіяльності, визначених цим Законом як порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а позивач не надав висновків органів Антимонопольного комітету України чи інших доказів про порушення чи обмеження прав позивача з боку відповідача через порушення вимог закону України “Про захист економічної конкуренції” судом визнаються необґрунтованими, та, у зв'язку з цим, залишаються поза увагою твердження позивача про нібито порушення вимог зазначеного Закону з боку відповідача.
Згідно з положеннями ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати відносяться на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4-5, 22, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
У задоволенні позову відмовити.
Суддя В.Л. Корсун