Ухвала від 15.08.2017 по справі 661/89/17

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2017 р.м.ОдесаСправа № 661/89/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Ведяшкіна Ю.В.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Яковлєва О.В.,

суддів - Зуєвої Л.Є., Танасогло Т.М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на постанову Новокаховського міського суду Херсонської області від 19 травня 2017 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, за участі третьої особи без самостійних вимог на предмет спору - голови ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області, а саме: визнання протиправним рішення від 21 липня 2016 року щодо відмови у здійснені перерахунку пенсії, відповідно до постанови Новокаховського міського суду Херсонської області від 17 червня 2016 року, у справі № 661/2977/14-а, без врахування компенсації з податку доходів фізичних осіб, що утримується з грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, відповідно до постанови Новокаховського міського суду Херсонської області від 17 червня 2016 року, у справі № 661/2977/14-а, з врахуванням компенсації з податку доходів фізичних осіб, що утримується з грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, починаючи з 30 грудня 2010 року.

Постановою Новокаховського міського суду Херсонської області від 19 травня 2017 року задоволено позовні вимоги.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог не відповідає вимогам чинного законодавства, так як суми виплаченої компенсації з податку доходів фізичних осіб, що утримується з грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, не можуть враховуватися для розрахунку пенсії, оскільки ці виплати не передбачені в переліку складових заробітної плати відповідних осіб та на них не нараховувались страхові внески.

Крім того, апелянтом зазначено, що позивачем пропущено встановлений законом шестимісячний строк звернення до суду.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволенню, а судове рішення - без змін, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що постановою Новокаховського міського суду Херсонської області від 07 червня 2016 року, у справі 661/2977/14-а, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області щодо відмови у перерахунку пенсії позивача, виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, відповідно до ч. 3 ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Херсонській області здійснити перерахунок пенсії позивача, відповідно до ч. 3 ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 30 грудня 2010 року.

В свою чергу, на виконання вищезазначеного рішення суду пенсійним органом проведено перерахунок пенсії позивача, виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, починаючи з 30 грудня 2010 року.

При цьому, вказаний перерахунок проведено без урахування щомісячної грошової компенсації з податку фізичних осіб, що отримувалась позивачем, у період з 01 грудня 2008 року по 01 грудня 2010 року.

Внаслідок чого, у липні 2016 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про перерахунок пенсії із урахуванням щомісячної грошової компенсації з податку фізичних осіб, що утримується з грошового забезпечення, одержаного військовослужбовцями та особами рядового та начальницького складу.

Проте, листом від 21 липня 2016 року № 17/с-99-1 Головним управління Пенсійного фонду України в Херсонській області відмовлено позивачу у здійсненні такого перерахунку.

За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок, з яким погоджується судова колегія, про задоволення позовних вимог, визнано протиправним рішення пенсійного органу про відмову у перерахунку пенсії позивачу, з огляду на наступне.

Так, умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначено ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 3 ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 3 ст. 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до Постанови КМУ від 15 січня 2004 року № 44 «Про затвердження порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового та начальницького складу», виплата грошової компенсації здійснюється установами, організаціями, підприємствами, що утримують військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби, що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах визначених Законом України «Про податок з доході фізичних осіб». Така грошова компенсація є щомісячною, здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.

Судовою колегією встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності відмови пенсійного органу у перерахунку пенсії позивача з урахуванням щомісячної грошової компенсації з податку фізичних осіб, що утримується з грошового забезпечення, одержаного військовослужбовцями та особами рядового та начальницького складу

В даному випадку, позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії з доданими до неї документами, що підтверджують розмір фактично отриманих у складі грошового забезпечення сум, які безпідставно не враховані пенсійним органам під час призначення пенсії позивачу.

Колегія суддів вважає, що аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що виплати військовослужбовцям, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Вказаний висновок також узгоджується з практикою Верховного Суду України, що викладена в рішенні від 10 березня 2015 року, у справі № 21-70а15.

Тому, колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, так як у вказаний період позивач мав право на перерахунок пенсії.

При цьому, даний перерахунок пенсії позивача, на думку колегії суддів, є відновленням порушеного права особи на отримання належної пенсії у встановленому законодавством розмірі, який був гарантований під час її призначення.

Крім того, відповідно до статей 49, 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення органу ПФУ, прийняте з цього питання.

При цьому, Верховним Судом України у постанові від 22 квітня 2014 року (справа № 21-484а13) зроблено висновок про те, що за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган обов'язково ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначено пенсії.

В свою чергу, листом пенсійного органу відмовлено в перерахунку пенсії позивача, тобто рішення, як того вимагає закон, відповідачем не прийнято.

Тому, колегія суддів вважає, що саме вказаний лист є рішенням про відмову у перерахунку пенсії позивача, внаслідок чого колегія суддів вважає безпідставними посилання пенсійного органу на те, що ним не приймалося рішення про відмову у порахунку пенсії позивача.

Також, колегія суддів не приймає посилання пенсійного органу на пропуск позивачем строку звернення до суду, так як судом першої інстанції вірно встановлено, що в межах спірних правовідносин позивач дізнався про факт порушення його прав після отримання оскаржуваного рішення пенсійного органу про відмову у перерахунку пенсії від 21 липня 2016 року, внаслідок чого ним не пропущено строку звернення до суду.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області залишити без задоволення, а постанову Новокаховського міського суду Херсонської області від 19 травня 2017 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Головуючий: О.В. Яковлєв

Судді: Л.Є. Зуєва

Т.М. Танасогло