18.08.2017
Провадження № 2а/337/191/2017
Справа № 337/2442/17
18 серпня 2017 року Хортицький районний суд міста Запоріжжя
в складі: головуючого судді Кучерук І.Г.
з участю секретаря Коваленко В.С.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про зобов'язання вчинити дії
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя, в якому просить визнати дії відповідача щодо обчислення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік протиправним, в цій частині розпорядження управління від 19.06.2017 року № 3158 скасувати; зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії у 2017 році з 12.06.2017 року з урахуванням різниці, що була виплачена раніше.
В обґрунтування позову зазначено, що 05.06.2006 року йому було призначено пенсію за вислугою років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 12.03.2016 року виповнилось 60 років та набув права на призначення пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки на цей час мав стаж роботи більше 39 років. 07.06.2017 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком, встановленого зразку, та просив пенсію призначити із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення (2014, 2015, 2016 роки). За результатами розгляду звернення, листом від 26.06.2017 року № 133/П-9 було повідомлено, що проведено не нове призначення пенсії, а її перерахунок з пенсії за вислугу років на пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік, який становить 1197,91 грн.
Представник позивача надала до суду заяву про розгляд справу за її відсутності в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує.
Відповідач у судове засідання не з'явився. Представником відповідача надано до суду письмові заперечення на позов у яких вказано, що позивач з 05.06.2006 року перебував на обліку в Головному управлінні ПФУ в Запорізькій області та отримував пенсію, яка була призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно атестату про зняття з обліку № 424 від 16.06.2017 року пенсія при Головному управлінні була виплачена по 30.06.2017 року. 12.06.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя з заявою про перерахунок пенсії на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Звертаючись у червні 2006 р. за призначенням пенсії до Головного управління, позивач використав право первинного призначення пенсії по Україні. Тому, на підставі заяви ОСОБА_1 від 12.06.2017 р. застосовано норму ч.3 ст. 45 Закону № 1058-ІУ та з зазначеної дати переведено на пенсію за віком, що підтверджується розпорядженням № 3158 від 19.06.2017 року. При визначенні заробітної плати для обчислення пенсій, призначених до 2008 року, застосовується показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік в сумі 1197,91 грн. Вказана норма встановлена з 1 травня 2012 року постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення». Тому, заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 розраховано із застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2007 р. в сумі 1197,91 грн. Вважає, що застосувати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 рік немає підстав, так як відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначена за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, застосовується тільки для первинного призначення пенсії. Просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, розглянути справу у порядку письмового провадження.
Згідно до ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність сторін за наявними у справі наданими доказами, в порядку письмового провадження.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно ст.41 КАС України не здійснювалося.
Суд дослідивши матеріали справи, вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72.
Судом встановлено, що з 05.06.2006 року позивач отримував пенсію за вислугою років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», після призначення пенсії продовжив працювати.
З 12.03.2016 року позивач набув право на пенсію за віком на загальних і підставах у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та 07.06.2017 року звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком у відповідності до ст. 26, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення (2014, 2015, 2016 роки).
Листом від 26.06.2017 року відповідач повідомив, що підстав для застосування показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення, немає.
Також розпорядженням № 3158 від 19.06.2017 року Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя, з 12.06.2017 року зробило перерахунок пенсії за віком із застосуванням норми ч.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто показника середньої заробітної плати за 2007 рік.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислугу на військової службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
За змістом ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
У відповідності до частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + … + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до приписів частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Вказані норми свідчать, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Водночас, раніше позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку взагалі не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, оскільки основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення військовослужбовця.
Крім того, після призначення пенсії за вислугу років, позивач продовжував працювати та сплачувати у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Таким чином суд приходить до висновку щодо наявності у позивача права на застосування, при розрахунку йому пенсії, формули визначення розміру пенсії відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як призначеної вперше саме за цим Законом.
Також, суд вважає безпідставним застосування до спірних правовідносин положення частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вказаний висновок судом здійснений з урахуванням правової позиції Верховного суду України викладеної, у постанові від 31.03.2015 року (справа № 21-612а14), постанові від 29.11.2016 року(справа №133/476/15-а).
Згідно з ч.2 ст. 161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний врахувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом І частини першої статті 237 цього Кодексу. За приписами частини другої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судовою рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, с обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт. що містить зазначені норми, права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. 2, 5, 6, 9-12, 41, 71, 122, 161 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік протиправним, в цій частині розпорядження управління від 19.06.2017 року № 3158 скасувати.
Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії у 2017 році з 12.06.2017 року, з урахуванням різниці, що була виплачена раніше.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції.
Суддя: