Ухвала від 14.08.2017 по справі 806/1578/16

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Шуляк Л.А.

Суддя-доповідач:Моніч Б.С.

УХВАЛА

іменем України

"14" серпня 2017 р. Справа № 806/1578/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Моніча Б.С.

суддів: Капустинського М.М.

Охрімчук І.Г.,

за участю секретаря судового засідання Полоневич Т.Ю.,

представників сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "03" січня 2017 р. у справі за позовом Фермерського господарства "Тихончук" до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Заступника начальника Управління Держгеокадостру у Житомирському районі Житомирської області Пивоваренко Валентина Василівна, Державного кадастрового реєстратора - головний спеціаліст Управління Держгеокадастру у Житомирському районі Житомирської області Чернишов Іван Васильович про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2016 року фермерське господарство "Тихончук" звернулося до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просило визнати протиправними дії заступника начальника Управління Держгеокадастру в Житомирському районі Житомирської області Пивоваренко Валентини Василівни, що полягали у підписанні листа Управління Держгеокадастру у Житомирському районі Житомирської області від 18.08.2016 №31-603-99.3-4423/2-16, яким фактично було відмовлено ФГ "Тихончук" у державній реєстрації земельної ділянки (кадастровий номер 1822087900:02:000:0542) та у видачі витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку; визнати протиправними дії кадастрового реєстратора - головного спеціаліста Управління Держгеокадастру у Житомирському районі Житомирської області Чернишова Івана Васильовича, який є виконавцем листа Управління Держгеокадастру у Житомирському районі Житомирської області від 18.08.2016 №31-603-99.3-4423/2-16, яким фактично було відмовлено ФГ "Тихончук" у державній реєстрації земельної ділянки (кадастровий номер 1822087900:02:000:0542) та у видачі витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та зобов'язати Управління Держгеокадастру у Житомирському районі Житомирської області здійснити в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки (кадастровий номер1822087900:02:000:0542) на підставі раніше поданих ФГ "Тихончук" до Управління Держгеокадастру у Житомирському районі Житомирської області документів шляхом здійснення кадастровим реєстратором необхідних для цього дій, на підтвердження чого видати ФГ "Тихончук" або уповноваженій нею особою, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с.117-132, т.1).

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 03.01.2017 р. позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії управління Держгеокадастру у Житомирському районі Житомирської області щодо відмови Фермерському господарству "Тихончук" у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, яка викладена у листі від 18.08.2016 №31-603-99.3-4423/2-16.

Зобов'язано управління Держгеокадастру у Житомирському районі Житомирської області повторно розглянути заяву Фермерського господарства "Тихончук" про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з доданими до неї документами із прийняттям відповідного рішення, передбаченого Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051.

В решті позову відмовлено.

Стягнуто з управління Держгеокадастру у Житомирському районі Житомирської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Фермерського господарства "Тихончук" 1378 (тисяча триста сімдесят вісім) грн. витрат по сплаті судового збору.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, головне управління Держгеокадастру у Житомирській області як правонаступник управління Держгеокадастру у Житомирському районі Житомирської області звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення в частині задоволених вимог та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Протокольною ухвалою проведено заміну управління Держгеокадастру у Житомирському районі Житомирської області на правонаступника головне управління Держгеокадастру у Житомирській області.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт покликається на те, що лист від 18.08.2016 року №31-603-99.3-4423/2-16 не був фактичною відмовою у внесені відомостей, а лише мав інформаційний характер.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Встановлено, що згідно договору оренди землі від 08 липня 2016 року № 644 фермерське господарство "Тихончук" є орендарем земельної ділянки загальною площею 45,000 га., кадастровий номер 1822087900:02:000:0542, що розташована на території Туровецької сільської ради Житомирського району Житомирської області (за межами населеного пункту (а.с. 20-22, том 1).

Пунктом 9.4 вказаного договору встановлено, що орендар зобов'язаний у двомісячний строк після підписання сторонами договору зареєструвати право оренди у встановленому законом порядку.

28.07.2016 року Фермерське господарство "Тихончук" в особі голови Тихончука Володимира Михайловича звернулося до адміністратора Центру надання адміністративних послуг Житомирської райдержадміністрації із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки (кадастровий номер1822087900:02:000:0542) та отримання витягу із Державного земельного кадастру про земельну ділянку (кадастровий номер 1822087900:02:000:0542) на підтвердження державної реєстрації земельної ділянки.

04.08.2016 року управління Держгеокадастру у Житомирському районі Житомирської області винесло повідомлення від 04.08.2016 №1 де зазначило, що згідно даних Національної кадастрової системи, дані про земельну ділянку з кадастровим номером 1822087900:02:000:0542 не відповідають даним з проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування на умовах оренди, внесеної в базу даних 09.12.2011 року (а.с. 24, т.1).

Також вказаним повідомленням роз'яснено порядок виправлення технічної помилки, та рекомендовано подати до управління електронний документ з вірними даними та звернутися до спеціалістів, на яких покладено функції державних кадастрових реєстраторів для внесення правильних даних.

Судом першої інстанції встановлено, що головою ФГ "Тихончук" Тихончуком В.М. за допомогою виготовлювача проектної документації було виправлено наявні у проектній документації технічні помилки.

09.08.2016 року позивачем було здійснене повторне звернення до адміністратора Центру надання адміністративних послуг Житомирської райдержадміністрації із заявою про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки (кадастровий номер1822087900:02:000:0542) із наданням електронного документа.

18.08.2016 року Управлінням Держгеокадастру у Житомирському районі Житомирської області було виготовлено лист від 18.08.2016 № 31-603-99.3-4423/2-16 на адресу голови ФГ "Тихончук" Тихончука В.М., де зазначено, що звернення ФГ "Тихончук" від 09.08.2016 було розглянуто, та повідомлено його про невідповідність поданого електронного документа вимогам п. 74 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 (а.с. 26, т.1),

Так, в результаті огляду поданого електронного документа було виявлено ряд невідповідностей даним документації із землеустрою, а саме:

- ПІБ начальника ДКЗР;

- інформація про виконавця робіт;

- ПІП розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування на умовах оренди і ПІП відповідального інженера-землевпорядника, що підписав електронний документ відрізняються;

- юридична особа - адреса;

- права користування;

- блок оренда;

- відомості про затвердження документації.

Також, вищезазначеним листом було рекомендовано після виправлення помилок повторно звернутися до Центру надання адміністративних послуг.

Не погоджуючись із такими діями відповідача та вважаючи повідомлення управління Держгеокадастру в Житомирському районі Житомирської області від 04.08.2016 №1 та лист управління Держгеокадастру в Житомирському районі Житомирської області від 18.08.2016 № 31-603-99.3-4423/2-16, фактичною відмовою у проведенні державної реєстрації земельної ділянки (кадастровий номер 1822087900:02:000:0542) та у видачі витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, такими що вчинені у формі та в спосіб, що суперечать чинному законодавству, позивач звернувся із позовною заявою до суду.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що управління Держгеокадастру в Житомирському районі Житомирської області діяло всупереч чинному законодавству.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.

Спірні правовідносини регулюються Земельним кодексом України від 25.10.2001 №2768-III, Законом України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011 № 3613-VI, Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 № 1051 (далі - "Порядок").

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.10 ст. 79-1 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-III, державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Положеннями статті 50 Закону України "Про землеустрій", визначено перелік складових проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Згідно ст. 16 Закону України "Про державний кадастр" від 07.07.2011 р. земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Система кадастрової нумерації земельних ділянок є єдиною на всій території України. Структура кадастрових номерів земельної ділянки визначається Кабінетом Міністрів України. Кадастрові номери земельних ділянок зазначаються у рішеннях органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування про передачу цих ділянок у власність чи користування, зміну їх цільового призначення, визначення їх грошової оцінки, про затвердження документації із землеустрою та оцінки земель щодо конкретних земельних ділянок. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера. Скасований кадастровий номер земельної ділянки не може бути присвоєний іншій земельній ділянці. Інформація про скасовані кадастрові номери земельних ділянок зберігається у Державному земельному кадастрі постійно.

Згідно ст. 23 цього Закону документація із землеустрою та оцінки земель, яка є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, подається органу, що здійснює внесення таких відомостей, також у формі електронного документа. Вимоги до змісту, структури і технічних характеристик електронного документа визначаються Порядком ведення Державного земельного кадастру. Електронний документ подається Державному кадастровому реєстратору, який здійснює внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, разом із документацією, яка є підставою для такого внесення, у паперовому вигляді. Перевірка відповідності наданого електронного документа наявним даним Державного земельного кадастру та встановленим вимогам до змісту, структури і технічних характеристик щодо розроблення такого документа здійснюється Державним кадастровим реєстратором, уповноваженим здійснювати внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, протягом строку встановленого статтею 21 цього Закону для їх внесення.

Положенням ч. 5 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", визначено, що державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства, за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.

Пунктом 73 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 № 1051 передбачено, що державний кадастровий реєстратор у строк, що не перевищує 14 робочих днів з дня прийняття заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру:

1) розглядає її разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, та перевіряє:

відповідність документів вимогам, зазначеним у пункті 67 цього Порядку;

електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку;

2) за результатами перевірки вносить відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру або приймає рішення про відмову у внесенні таких відомостей з підстав, зазначених у пунктах 91 - 137 цього Порядку, за формою згідно з додатком 14.

Згідно п. 74 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 № 1051 державний кадастровий реєстратор протягом строку, встановленого пунктом 73 цього Порядку, перевіряє електронний документ на відповідність:

1) даним Державного земельного кадастру (геодезичній та картографічній основам, даним кадастрових карт (планів);

2) вимогам до змісту, структури і технічних характеристик такого документа згідно з додатком 1;

3) даним документації із землеустрою та оцінки земель.

Пунктом 77 Порядку передбачено, що у разі невідповідності електронного документа вимогам, зазначеним у пункті 74 цього Порядку, Державний кадастровий реєстратор:

1) складає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру протокол проведення перевірки електронного документа за формою згідно з додатком 16;

2) повертає заявникові документацію із землеустрою та оцінки земель без позначки, зазначеної у пункті 75 цього Порядку, разом з електронним документом, протоколом його перевірки та іншими документами для виправлення зазначених у протоколі проведення перевірки електронного документа помилок та подання документів разом з цим протоколом для проведення повторної перевірки.

Отже суд першої інстанції вірно вказав, що аналізу наведених правових норм, які застосовуються до правовідносин, що є предметом судового розгляду та з наявних у матеріалах справи доказів, доводи відповідача про правомірність вчинених ним дій є безпідставні

Таким чином, при виявленні управлінням Держеокадастру у Житомирському районі Житомирської області у поданому ФГ "Тихончук" електронному документі недоліків, передбачених у п. 74 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 № 1051, відповідач, зокрема, мав скласти за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру протокол проведення перевірки електронного документа за формою, передбаченою додатком 16 до Порядку.

Однак, відповідного протоколу проведення перевірки електронного документа при поверненні ФГ "Тихончук" електронного документу для усунення недоліків складено відповідачем не було.

Згідно положень підпункту 2 пункту 73 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 № 1051, державний реєстратор за результатами перевірки вносить відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру або приймає рішення про відмову у внесенні таких відомостей з підстав, зазначених у пунктах 91 - 137 цього Порядку, за формою згідно з додатком 14.

Однак, відповідачем при розгляді заяви ФГ "Тихончук" також не було прийнято жодного з рішень, передбачених пп. 2 п. 73 Порядку.

Таким чином, у разі виявлення недоліків в поданому електронному документі відповідачем мав бути складений протокол проведення перевірки електронного документа. У разі усунення чи не усунення наявних недоліків відповідач мав вносити відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру або прийняти рішення про відмову у внесенні таких відомостей.

Відтак відповідь відповідача від 18.08.2016 у формі листа не відповідає пп. 2 п. 73 Порядку, однак разом з цим по своїй суті є відмовою у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру, оскільки будь яких інших рішень державним реєстратором не прийнято.

Враховуючи вищенаведене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність дій управління Держгеокадастру у Житомирському районі Житомирської області щодо відмови Фермерському господарству "Тихончук" у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, яка викладена у листі від 18.08.2016 №31-603-99.3-4423/2-16 та задовольняє позов в цій частині.

При цьому, з метою повного захисту прав позивача, суд першої інстанції обґрунтовано зобов'язав Головне управління Держгеокадастру у Житомирському районі Житомирської області повторно розглянути заяву позивача про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з доданими до неї документами із прийняттям відповідного рішення, передбаченого Порядком ведення Державного земельного кадастру.

Крім того, оскільки судове рішення щодо відмови в задоволенні частини позовних вимог жодною із сторін не оскаржується, то згідно із положеннями ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України колегією суддів не переглядається.

Твердження позивача про те, що згідно абзацу 4 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень закону України "Про державний земельний кадастр" він не був зобов'язаний взагалі подавати електронний документ, оскільки названою нормою визначено, що у разі якщо кадастрові номери земельних ділянок були визначені (в тому числі на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку), але не присвоєні до 1 січня 2013 року, такі кадастрові номери вважаються присвоєними, а земельні ділянки - зареєстрованими у Державному земельному кадастрі з моменту письмового звернення замовника документації із землеустрою, на підставі якої було визначено кадастровий номер земельної ділянки, без подання електронного документа та стягнення плати за державну реєстрацію земельної ділянки, у разі якщо така документація із землеустрою була затверджена до 1 січня 2013 року в порядку, встановленому законом, судом до уваги не беруться, оскільки позивач погодився з поданням такого електронного документу, подавав його та усував недоліки.

Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують та не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "03" січня 2017 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Б.С. Моніч

судді: М.М. Капустинський

І.Г. Охрімчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "16" серпня 2017 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Фермерське господарство "Тихончук" вул.Канарських,буд.32,с.Туровець,Житомирський район, Житомирська область,12435

- адвокат Козадаєв В.С. пров. 1-й Мар'янівський,49 Б, кв.1, м.Житомир, 10007

3- відповідачу/відповідачам: Управління Держгеокадастру у Житомирському районі Житомирської області вул.Мала Бердичівська,17,м.Житомир,10014

-Заступник начальника Управління Держгеокадостру у Житомирському районі Житомирської області Пивоваренко Валентина Василівна вул.М.Бердичівська,17,м.Житомир,10014

- Державний кадастровий реєстратор - головний спеціаліст Управління Держгеокадастру у Житомирському районі Житомирської області Чернишов Іван Васильович вул.М.Бердичівська, 17,м.Житомир,10014

- Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області вул.Довженка,45, м.Житомир, 10002 - ,