10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Черняхович І.Е.
Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.
іменем України
"15" серпня 2017 р. Справа № 806/1023/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Капустинського М.М.
Моніча Б.С.,
за участю секретаря судового засідання Полоневич Т.Ю.,
представника відповідача:
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "03" травня 2017 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лекон" до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії ,
У квітні 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Лекон" звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило визнати протиправним рішення Головного управління ДФС у Житомирській області від 20.03.2017 № 890/6/06-30-12-02-20 про відмову ТОВ "Лекон" в застосуванні спрощеної системи оподаткування з 01.04.2017 року та зобов'язати Головне управління ДФС у Житомирській області прийняти рішення про застосування до ТОВ "Лекон" спрощеної системи оподаткування з 01.04.2017.
В обґрунтування позову ТОВ "Лекон" посилалося на те, що оскаржуване рішення Головного управління ДФС у Житомирській області про відмову ТОВ "Лекон" в застосуванні спрощеної системи оподаткування з 01.04.2017 року є протиправним, прийнятим відповідачем з порушенням норм діючого законодавства, а отже підлягає скасуванню.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 03 травня 2017 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДФС у Житомирській області від 20.03.2017 № 890/6/06-30-12-02-20 про відмову ТОВ "Лекон" в застосуванні спрощеної системи оподаткування з 01.04.2017 року.
Зобов'язано Головне управління ДФС у Житомирській області прийняти рішення про застосування до ТОВ "Лекон" спрощеної системи оподаткування з 01.04.2017.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Житомирській області на користь ТОВ "Лекон" судові витрати у вигляді судового збору у сумі 3200 грн.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідачем по справі подано апеляційну скаргу в якій відповідач просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 03.05.2017 року та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Вимоги апеляційної скарги відповідач мотивує тим, що станом на дату подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування у ТОВ "Лекон" наявний податковий борг по податку на додану вартість в сумі 700 388 грн., а тому в силу вимог п.п.291.5.8 п.291.5 ст. 291 Податкового Кодексу України задовольнити вказану заяву податковий орган немає права.
Судова колегія заслухавши представників сторін, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що 15 березня 2017 року ТОВ "Лекон" звернувся до Головного управління ДФС у Житомирській області із заявою про застосування спрощеної системи оподаткування з 01.04.2017 року.
В подальшому, листом від 20.03.2017 Головного управління ДФС у Житомирській області відмовлено у задоволенні вказаної заяви, оскільки в силу вимог п.п.291.5.8 п.291.5 ст. 291 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями) не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб'єкти господарювання, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (сформованих обставин). Станом на дату подання заяви про застосування спрощеної системи - 15.03.2017, у підприємства рахується податковий борг по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у сумі 700388,0 грн., а тому підприємство не може бути платником єдиного податку з 01.04.2017 (а.с.6).
Не погоджуючись із рішенням податкового органу про відмову у задоволенні заяви, ТОВ "Лекон" оскаржило його до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що судовими рішеннями по справах №806/2269/15 та 806/1628/16 встановлено відсутність у ТОВ "Лекон" податкового боргу на суму 700388,00 грн., відтак за наявності даних обставин рішення податкового органу про відмову позивачу у застосуванні спрощеної системи оподаткування є протиправним та підлягає скасуванню.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
Так, відповідно до п.291.2 ст. 291 Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
В силу положень п. 291.3 ст. 291 Податкового кодексу України юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Як визначено в п. 292.16 ст. 292 Податкового кодексу України право на застосування спрощеної системи оподаткування в наступному календарному році мають платники єдиного податку за умови не перевищення протягом календарного року обсягу доходу, встановленого для відповідної групи платників єдиного податку.
Підпунктом 298.1.1 пункту 298.1 ст. 298 Податкового кодексу України передбачено, що для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву.
В силу положень пп.298.1.4 п.298.1 ст. 298 Податкового кодексу України суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм цього Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.
Перехід на спрощену систему оподаткування суб'єкта господарювання, зазначеного в абзаці першому цього підпункту, може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб'єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу.
До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених цією главою. При цьому якщо суб'єкт господарювання протягом календарного року, що передує року обрання спрощеної системи оподаткування, самостійно прийняв рішення про припинення фізичної особи - підприємця, то при переході на спрощену систему оподаткування до розрахунку доходу за попередній календарний рік включається вся сума доходу, отриманого такою особою в результаті провадження господарської діяльності за такий попередній календарний рік.
Форма розрахунку доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
За приписами пп. 291.5.8 п.291.5 ст. 291 Податкового кодексу України, не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп платники податків, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Судом першої інстанції встановлено, що підставою для відмови позивачу у застосуванні спрощеної системи оподаткування з 01.04.2017 є наявність у ТОВ "Лекон" заборгованості з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у сумі 700388,0 грн.
Під час судового розгляду справи, судом за наявними в матеріалах справи доказами встановлено наступне.
Так, постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 28.09.2015 був задоволений позов ТОВ "Лекон" про стягнення на користь товариства 700388,00 грн. бюджетного відшкодування та 121579,04 грн. пені (а.с.7-9). Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13.01.2016 вищевказане судове рішення скасовано та прийнято нове. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 14.04.2016 постанова Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13.01.2016 була скасована, а постанова Житомирського окружного адміністративного суду від 28.09.2015 залишена в силі (а.с.10-14).
Платіжним дорученням №8448 від 15.08.2016 Державна казначейська служба України виконала рішення суду від 28.09.2015, перерахувавши на рахунок ТОВ "Лекон" 821967,04 грн. 700388,00 грн. бюджетного відшкодування та 121579,04 грн. пені (а.с.15).
Крім того, постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 12.09.2016, яка залишена в силі ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21.11.2016, позов ТОВ "Лекон" задоволено. Визнано протиправною податкову вимогу від 17.08.2016 №8245-17 на суму 821967,04 грн. та рішення про опис майна ТОВ "Лекон" у податкову заставу від 22.08.2016 (а.с.16-19).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд першої інстанції зробив вірний висновок про відсутність у позивача податкового боргу на суму 700388,00 грн., а вказана сума - це сума бюджетного відшкодування, яка отримана Товариством на виконання судового рішення.
В силу вимог ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідач, згідно ч.2 ст.71 КАС України, не довів правомірність прийнятого ним рішення, не надав докази на спростування доводів позивача, а тому суд зробив обгрунтований висновок про наявність підстав для скасування рішення Головного управління ДФС у Житомирській області від 20.03.2017 №890/6/06-30-12-02-20 про відмову ТОВ "Лекон" в застосуванні спрощеної системи оподаткування.
Суд першої інстанції у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України правомірно стягнув за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Житомирській області на користь ТОВ "Лекон" судові витрати у вигляді судового збору у сумі 3200 грн.
З огляду на викладене, постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні. У доводах апеляційної скарги відсутнє належне обгрунтування підстав для скасування постанови, а наведені доводи не спростовують висновків суду.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Житомирській області залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "03" травня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: М.М. Капустинський
Б.С. Моніч
Повний текст cудового рішення виготовлено "16" серпня 2017 р.