10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Іванків О.В.
Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.
іменем України
"15" серпня 2017 р. Справа № 556/560/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Капустинського М.М.
Моніча Б.С.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від "25" квітня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій ,
У квітні 2017 року ОСОБА_4 звернулась до Володимирецького районного суду Рівненської області з позовом у якому просила визнати неправомірними дії Володимирецького об'єднаного управління ПФУ України в Рівненській області та забов'язати пенсійний орган продовжити нараховувати їй виплату суми індексації з 29.10.2014 року рахуючи базовий місяць нарахування індексації грудень 2013 року.
Постановою Володимирецького районного суду Рівненської області від 25 квітня 2017 року позов задоволено.
Визнано неправомірними рішення та дії управління Володимирецького об'єднаного управління ПФУ України в Рівненській області щодо перевизначення базового місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії ОСОБА_4 з грудня 2013 року на жовтень 2014 року при виконанні постанови Володимирецького районного суду від 31 серпня 2015 року.
Зобов'язано Володимирецьке об'єднане управління ПФУ України в Рівненській області перевизначити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії ОСОБА_4 при виконанні постанови Володимирецького районного суду від 31 серпня 2015 року, з жовтня 2014 року на грудень 2013 року, починаючи з 29 жовтня 2014 року.
Донараховано та виплачено належну ОСОБА_4 індексацію пенсії, починаючи з 29 жовтня 2014 року.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідачем по справі подано апеляційну скаргу в якій відповідач просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від 25.04.2017 року та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Вимоги апеляційної скарги відповідач мотивує тим, що після виконання рішення Володимирецького районного суду від 31.08.2015 року базовий місяць пенсії для індексації змінено з грудня 2013 року на жовтень 2014 року, оскільки в такому місяці відбулося підвищення грошових доходів населення, в тому числі за рахунок виплат передбачених п. 2 Порядку.
Судова колегія заслухавши представників сторін, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 перебуває на обліку у Володимирецькому об'єднаному управлінню ПФУ України в Рівненській області, і їй призначена пенсія відповідно до норм ст. 37 Закону України "Про державну службу" в редакції, чинній до 01.10.2011 року.
Судом встановлено, що постановою Володимирецького районного суду від 31.08.2015 року задоволено позовні вимоги ОСОБА_4 щодо правильності нарахування пенсії позивачу.
Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі щодо відмови ОСОБА_4 у перерахунку пенсії з урахуванням складових частин заробітної плати-індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі Рівненської області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_4 пенсії за віком згідно Закону України „Про державну службу" у розмірі 90% заробітної плати починаючи з 29 жовтня 2014 року з врахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40 % відповідно до положень Постанови KM України від 12 вересня 1997 року №1013 „Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальне звання", матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати відповідно до довідок Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС ДПА у Рівненській області від 30.03.2015 р. № 425/17-18-05-18 та №426/17-18-05-21.
В подальшому, ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.02.2017 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за скаргою Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області.
На виконання вказаної постанови Володимирецького районного суду Рівненської області та виданого судом виконавчого листа, відповідачем був здійснений перерахунок пенсії ОСОБА_4, з урахуванням п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМ України від 17.07.2003 року за №1078.
У березні 2017 року ОСОБА_4 звернулася до пенсійного органу із заявою про надання розрахунку про перерахунок їй пенсії, як державному службовцю згідно рішення Володимирецького районного суду від 31.08.2015 року та просила повідомити її чи було змінено під час перерахунку пенсії базовий місяць індексації пенсії.
Листом Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 24.03.2017 №950/04-01 ОСОБА_4 повідомлено, що базовий місяць для індексації її пенсії змінено із грудня 2013 року на жовтень 2014 року.
Вважаючи вказані дії пенсійного органу неправомірними, ОСОБА_4 звернулася до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що дії пенсійного органу щодо перевизначення базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії ОСОБА_4 з грудня 2013 року на жовтень 2014 року при виконанні постанови Володимирецького районного суду від 31 серпня 2015 року є неправомірними, оскільки вказаний перерахунок являє собою суму грошових коштів, що не були виплачені особі з вини відповідача, та не є новим видом забезпечення, що потягло б за собою збільшення доходів особи без перегляду їх мінімального розміру.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції.
Так, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно - правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
У рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно - правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно - правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно - правовим актом.
Судом встановлено, що пенсія ОСОБА_4 призначена за нормами Закону України "Про державну службу" в редакції до 01 жовтня 2011 року, відповідно до якої пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80 % від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
За чинним законодавством, перерахунок пенсії - це процедура повторної оцінки розміру вже призначеної пенсії у зв'язку зі зміною обставин, наданням нових документів, прийняттям нових законодавчих актів, зміни соціальних стандартів тощо.
Розмір пенсії може переглядатися як в індивідуальному, так і в масовому порядку. Масовий перерахунок проводиться у зв'язку з прийняттям нових законодавчих актів, на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що містяться в пенсійній справі на час проведення перерахунку.
Підставою для індивідуального перерахунку може бути додатково надані документи, які дають право на подальший перегляд розміру виплачуваної пенсії. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 № 22-1та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1566/11846 від 27 грудня 2005.
Отже, оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_4 пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії на підставі судового рішення, це є способом відновлення прав позивача, порушених внаслідок неправомірних дій позивача.
В силу вимог ст. 1 Закону УРСР від 03.07.1991 року №1282-ХП «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
За приписами ст. 3 Закону індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Порядок проведення індексації встановлено постановою КМ України від 17.07.2003 року за №1078. Пунктом 5 вказаного Порядку встановлено, що місяць, в якому відбулося підвищення грошових доходів населення за рахунок його постійних складових, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення.
Також, колегія суддів зазначає, що згідно листа Міністерства соціальної політики України від 27 січня 2011 № 150-10/136-11 щодо індексації грошових доходів у разі підвищення працівнику заробітної плати для визначення базового місяця при проведенні індексації здійснюється порівняння суми підвищення заробітної плати та суми індексації, що нараховується в місяці збільшення грошового доходу. При проведенні такого порівняння береться заробітна плата до підвищення (з урахуванням посадового окладу, доплат, надбавок, передбачених чинним законодавством, та премій) в розрахунку за повний відпрацьований місяць та величина приросту індексу споживчих цін, на який нараховується індексація. Місяць встановлення надбавки, що передбачена чинним законодавством, та місяць, в якому збільшується її розмір за рахунок постійно зростаючого відсотка порівняно з попереднім періодом, вважаються базовими при проведенні індексації у разі, якщо сума підвищення грошових доходів перевищує суму індексації, яка б мала бути нарахована за відповідний місяць. При цьому місяць поновлення виплати передбаченої законодавством надбавки після тимчасової її невиплати не є підставою вважати місяць базовим для проведення індексації. У разі, якщо одночасно з поновленням виплати надбавки має місце збільшення її розміру, то в такому випадку місяць, в якому відбулося таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації.
Базовим з метою проведення індексації вважається місяць, в якому заробітна плата збільшилася за рахунок підвищення (установлення) її складових, що виплачуватимуться постійно. Інакше такий місяць не вважатиметься базовим, тому індексація має провадитися на загальних підставах. Щоб місяць підвищення вважався базовим, сума підвищення має перекрити суму індексації, яку могло бути нараховано в цьому місяці, а інакше індексацію потрібно здійснювати на загальних підставах. Виплата разових премій, надбавок і доплат не є підставою вважати місяць базовим, оскільки таке підвищення має тимчасовий характер.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та аналізуючи вказані правові норми, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що перерахунок пенсії ОСОБА_4 проведений на виконання судового рішення, не може бути розцінений як підвищення грошового утримання особи на підставі загальних чинників, що мав місце саме в жовтні 2014 року (місяць, з якого розпочато перерахунок пенсії згідно постанови суду), та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно, для встановлення нового базового місяця, оскільки, насамперед, вказаний перерахунок являє собою суму грошових коштів, що не були виплачені особі з вини відповідача, та не є новим видом забезпечення, що потягло б за собою збільшення доходів особи без перегляду їх мінімального розміру.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні. У доводах апеляційної скарги відсутнє належне обгрунтування підстав для скасування постанови, а наведені доводи не спростовують висновків суду.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області залишити без задоволення, постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від "25" квітня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: М.М. Капустинський
Б.С. Моніч