Ухвала від 17.08.2017 по справі 237/2544/17

Головуючий у 1 інстанції - Сметаняк О.Я.

Суддя-доповідач - Гайдар А.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2017 року справа №237/2544/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Гайдара А.В., суддів Василенко Л.А., Ханової Р.Ф.,

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області на постанову Мар'їнського районного суду Донецької області від 14 липня 2017 року у справі № 237/2544/17 за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області (далі УСЗН Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області, управління, відповідач), в якому просила:

визнати протиправною дії УСЗН Мар'їнської районної державної адміністрації в Донецькій області щодо відмови у призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою від 21.04.2017 року;

зобов'язати УСЗН Мар'їнської районної державної адміністрації в Донецькій області призначити та виплатити щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою від 21.04.2017 року;

судові витрати розподілити відповідно до ст.94 КАС України;

зобов'язати УСЗН Мар'їнської районної державної адміністрації в Донецькій області подати у місячний строк звіт про виконання постанови суду відповідно до ст.267 КАС України.(арк.справи 4-7)

Постановою Мар'їнського районного суду Донецької області від 14 липня 2017 року зазначений позов задоволений, а саме:

визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації в Донецькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою від 21.04.2017 року;

зобов'язано Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області призначити та виплатити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою від 21.04.2017 року;

стягнуто на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 сплачений нею судовий збір у сумі 1280 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області (адреса: 85612, Донецька область, місто Курахове, вулиця Енергетиків, будинок 2, ЄДРПОУ 26019853);

зобов'язано Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області подати до Мар'їнського районного суду Донецької області звіт про виконання постанови у строк один місяць з дня отримання постанови після набрання судовим рішенням законної сили. (арк.справи 30-34)

Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального і процесуального права та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що внутрішньо переміщеним особам, які переміщуються в межах Донецької та Луганської областей та на момент звернення за призначенням щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг мають у власності житлові приміщення, розташовані на підконтрольній території України, грошова допомога не призначається відповідно до роз'яснень Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації, територіального органу виконавчої влади, який діє згідно з роз'ясненнями Міністерства соціальної політики України - центрального органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. (арк.справи 20-22)

Відповідно до приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України справу розглянуто в письмовому провадженні.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що відповідно до заяви позивача за № 1569 від 21.04.2017 року остання звернулась до УСЗН в Мар'їнської райдержадміністрації за призначенням грошової допомоги на покриття витрат на проживання та оплату житлово-комунальних послуг (арк.справи 27).

Як вбачається з повідомлення про відмову за № 80 від 08.06.2017 року позивачу з посиланням на Постанову КМУ за № 505 від 01.10.2014 року (редакція на час звернення) відмовлено у призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання з тих підстав, що чоловік позивача ОСОБА_3 є власником 1/2 частки квартири, на підконтрольній Українській владі території за адресою: АДРЕСА_1 (арк.справи 28).

Згідно довідки про взяття на облік особи внутрішньо переміщеної особи № 1443026926 від 21.10.2016 року, ОСОБА_2 взято на відповідний облік, адреса фактичного проживання/перебування позивача АДРЕСА_2.

Зі свідоцтва про шлюб від 16.06.2011 року виданого ВДРАЦС Мар'їнського районного управління юстиції у Донецькій області вбачається, що між позивачем ОСОБА_2 та ОСОБА_3 16.11.2011 року укладено шлюб, актовий запис № 50.

З інформаційної довідки з державного реєстру речових прав сформованої від 30.05.2017 року за № 88347746 ОСОБА_3 є власником 1/2 частки квартири АДРЕСА_1, загальна площа квартири складає 41,5 кв.м.

Вказані обставини відповідачем у справі не оспорювались та не є спірними.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначений Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505.

Відповідно до п. 2 Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Пунктом 5 порядку передбачено, що для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). У заяві зазначається , зокрема, наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Згідно з п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Відповідно до п. 12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Статтею 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Місто Курахове відноситься до населеного пункту, де здійснювалася антитерористична операція, відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1275-р.

Таким чином, чоловік позивача є співвласником квартири у м. Курахове Донецької області, яке відноситься до населених пунктів на території проведення антитерористичної операції, тому колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що вимоги позивача про визнання рішення відповідача незаконним та його скасування підлягають задоволенню.

Колегія суддів вважає неприйнятними доводи апеляційної скарги щодо посилання на лист Міністерства соціальної політики України № 1641/5/75-16 від 03 серпня 2016 року, оскільки листи не є нормативно-правовими актами, можуть носити лише роз'яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер.

На підставі встановлених обставин справи та наведених нормативно-правових норм, які регулюють спірні відносини, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про задоволення позову у повному обсязі, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст.195, ст. 197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст.212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області на постанову Мар'їнського районного суду Донецької області від 14 липня 2017 року у справі № 237/2544/17 - залишити без задоволення.

Постанову Мар'їнського районного суду Донецької області від 14 липня 2017 року у справі № 237/2544/17 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Головуючий А.В.Гайдар

Судді Л.А. Василенко

Р.Ф.Ханова