16 серпня 2017 рокуЛьвів№ 876/7515/17
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Гінди О.М., Рибачука А.І.
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопольській області на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 19 травня 2017 року у справі №607/13297/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа: Тернопільський обласний військовий комісаріат про зобов"язання здійснити перерахунок пенсії, -
24.11.2016р. позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просить поновити строк звернення до суду; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної йому пенсії з 01 січня 2008 року, з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40 %.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він є військовим пенсіонером з 01.01.2007 р. Пенсія йому призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у нього виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2008 р. Зокрема, додатком № 29 до зазначеної постанови встановлені наступні надбавки за вислугу років: від 20 до 25 років 35 %, від 25 і більше років 40 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням. Головним управлінням Пенсійного фонду в Тернопільській області у відповідності до Постанови КМУ від 07.11.2007 р. № 1294 було проведено перерахунок його пенсії на підставі довідки Тернопільського обласного військового комісаріату, де помилково зазначено розмір надбавки за вислугу років - 35 % від посадового окладу. Відповідач у 2008 році не перевіряв законність довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій, хоча відповідно до п. 9 Постанови КМУ № 45 від 13.02.2008 р., Пенсійний фонд України та його Головні управління мають право перевіряти правильність складання довідок про розмір грошового забезпечення, та постанови ПФУ від 30.01.2007 р. № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» орган, що призначає пенсії, має право вимагати та перевіряти в необхідних випадках обґрунтування їх видачі. 27.10.2016 р. він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40 %, однак відповідач відмовив у задоволенні його вимог.
Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 19.05.2017 року адміністративний позов в частині вимог про перерахунок призначеної пенсії за період з 01.01.2008р. по 23.05.2016р. включно - залишено без розгляду, в зв'язку з пропуском строку звернення до суду. Ухвала набрала законної сили.
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 19.05.2017 року позов задоволено. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити позивачу перерахунок раніше призначеної йому пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків, з 24 травня 2016 року.
Не погодившись із рішенням суду, його оскаржив відповідач, який покликаючись на неповне з'ясування судом обставин справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позову.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що останній перерахунок проводився з 01 січня 2008 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Після 01 січня 2008 року підстав для проведення такого перерахунку пенсій пенсіонерам Міністерства оборони України не було. Щодо перерахунку пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355, то зазначеною постановою передбачене лише встановлення підвищення до основного розміру пенсії, не змінюючи при цьому сам розмір основної пенсії.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, а відтак на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, і таке стверджується довідкою Тернопільського обласного військового комісаріату № 10/2/513-6 від 09 червня 2016 року, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних силах в період з 13 листопада 1957 року по 26 березня 1983 року.
З 01.01.2007 року позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідачем у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 було проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки № ХЕ-5829 від 05.02.2008 р., виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , де зазначено, що надбавка позивача за вислугу років становить 35%.
Разом з тим, як вбачається з додатку 29 до Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007року № 1294, фактично надбавка позивача за вислугу років повинна становити 40 % посадового окладу, оскільки його вислуга років складає понад 25 років.
З довідки № ХЕ-5829/12/1627 від 21.05.2012 р., виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , та яка подавалася до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, вбачається, що надбавка позивача за вислугу років становить 40%.
22.08.2016 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років в розмірі 40 % посадового окладу з 01.01.2008 р.
Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області листом від 25.08.2016 р. №3854/10, ОСОБА_1 повідомлено, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, відповідного перерахунку проведено не було.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що у відповідності п. 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р.№ 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393», Пенсійний Фонд України та його Головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок про розмір грошового забезпечення.
Незважаючи на подання у 2012 році Тернопільським обласним військовим комісаріатом довідки про грошове забезпечення для перерахування пенсії, в якій розмір надбавки позивача за вислугу років було вказано у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294, а саме - 40 % посадового окладу, а також незважаючи на звернення 22.08.2016 р. позивача із заявою про перерахунок пенсії, відповідач не перевірив правильність складення довідки про розмір грошового забезпечення від 30.01.2008 р., не звернув уваги на те, що вислуга років позивача складає понад 25 років, що дає йому право на отримання надбавки за вислугу років в розмірі 40 %, а не 35 %, та не привів розмір пенсії позивача у відповідність до вимог чинного законодавства, а безпідставно відмовив у задоволені його обґрунтованих вимог.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного:
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45.
01.01.2008 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 р. № 1294 (далі - постанова № 1294), якою було змінено структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу. Зокрема, збільшено розмір посадових окладів для відповідних категорій військовослужбовців, а також передбачено встановлення інших додаткових видів грошового забезпечення.
Так, додатком 29 до зазначеної постанови затверджено розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), особам рядового і начальницького складу. Зокрема, у разі якщо вислуга років складає 25 і більше років - надбавка становить 40 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням.
Відповідно до постанови № 1294 Міністр оборони України наказом від 11.06.2008 р. № 260, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 р за № 638/15329, затвердив Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, пунктом 13.1 якої встановлено, що особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, за вислугу років на військовій службі виплачується надбавка у відсотках посадового окладу (за основною чи тимчасово займаною посадою) з урахуванням окладу за військовим званням у таких розмірах на місяць, зокрема, від 25 і більше років - 40 %.
За приписами пункту 9 вказаного вище Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Виходячи із зазначених положень чинного законодавства України та встановлених матеріалами справи обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність у позивача правових підстав для перерахунку та виплати йому пенсії з відсотковою надбавкою за вислугу років в розмірі 40 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням, вказавши, що Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільської області не перевірило правильність складення довідки та не звернуло уваги на те, що вислуга років позивача складає понад 25 років, що дає йому право на отримання надбавки за вислугу років в розмірі 40, а не 35 %.
Аналогічна позиція викладена в рішеннях Вищого адміністративного суду України від 03.08.2016 р. у справі №К/800/16445/13, від 08.06.2016 р. №К/800/50185/13.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову - ч.2 згаданої статті.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст.160, 195 - 197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопольській області - залишити без задоволення, а постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 19 травня 2017 року у справі №607/13297/16-а - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя М. П. Кушнерик
судді О. М. Гінда
А. І. Рибачук