15 серпня 2017 року№ 876/3622/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Довгополова О.М.,
суддів Гудима Л.Я., Святецького В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Долинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 12.12.2016р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Долинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, яким просила визнати протиправними дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови їй у проведенні перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням усіх виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески, в тому числі індексації заробітної плати в розмірі 4224,56 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 2503,95 грн., заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) в розмірі 6217,87 грн., доплати в розмірі 303,75 грн. та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та провести виплату призначеної їй з 11.11.2010 року пенсії за віком як державному службовцю з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням сум усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, в тому числі вищеперечислених, а також посадового окладу в сумі 1133,75 грн., надбавки за ранг в сумі 55,00 грн., надбавки за вислугу років (30 %) в сумі 356,63 грн. Свої вимоги мотивувала тим, що після досягнення пенсійного віку у листопаді 2010 року вона звернулася до УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області із заявою про призначення їй пенсії як державному службовцю відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». З 11.11.2010 року їй було призначено пенсію як державному службовцю в розмірі 90 % від заробітної плати. Однак, при призначенні пенсії та проведенні її перерахунку відповідачем протиправно не було враховано всі суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок), в тому числі індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, відпускних та доплати. 06.10.2016 року вона звернулася до Долинського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області із заявою та просила повідомити їй, з урахуванням яких виплат та за який період їй здійснено розрахунок і нарахування пенсії. Одночасно просила у випадку неврахування при розрахунку та призначенні їй пенсії всіх виплат, з яких було проведено нарахування та сплату страхових внесків, провести перерахунок призначеної їй пенсії з моменту її призначення. На цю заяву відповідач листом від 19.10.2016 року за № 123/К-13 відмовив їй в проведенні такого перерахунку пенсії з урахуванням вищеперечислених виплат, зіславшись на ст. 33 ЗУ «Про Державну службу» та постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Внаслідок вказаних протиправних дій відповідача їй виплачується пенсія в меншому розмірі, ніж повинна бути згідно закону, в зв'язку з чим вона звернулася в суд з даним позовом.
Постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 12 грудня 2016р. позов задоволено частково: визнано протиправними дії Долинського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії державного службовця з урахуванням виплачених їй сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 2503,95 грн., індексації заробітної плати в розмірі 4224,56 грн., заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) в розмірі 6217,87 грн., доплати в розмірі 303,75 грн. Зобов'язано Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок та провести виплату призначеної ОСОБА_1 з 11.11.2010 року пенсії державного службовця, починаючи з 15.05.2016 року, з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років (30%), премії, надбавки за високі досягнення у праці, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток), доплати, з проведенням їх індексації у відповідності до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», не змінюючи при цьому базовий місяць для проведення індексації. Позовні вимоги ОСОБА_1 про проведення їй перерахунку пенсії за період з 11.11.2010 року по 15.05.2016 року залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку позовної давності.
Постанова мотивована тим, що виплачені позивачці суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 2503,95 грн., індексації заробітної плати в розмірі 4224,56 грн., заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) в розмірі 6217,87 грн., доплати в розмірі 303,75 грн., входять до системи оплати праці державного службовця, оскільки отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Також суд першої інстанції вважає, що пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням виплаченої їй матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 2503,95 грн., індексації заробітної плати в розмірі 4224,56 грн., компенсації основних та додаткових відпусток в розмірі 6217,87 грн., доплати в розмірі 303,75 грн., оскільки з цих сум нараховувалися та були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач, вважає, що Долинський районний суд Івано-Франківської області приймаючи оскаржувану постанову від 12 грудня 2016р. надав неналежну правову оцінку всім суттєвим обставинам справи і не в повній мірі дослідив здобуті в процесі судового розгляду справи докази, що у свою чергу стало причиною порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, і, як наслідок, тягне за собою неправильне вирішення даної справи.
На обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що при призначенні позивачеві пенсії УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області до розрахунку були включені всі суми, вказані в наданих позивачем довідках для розрахунку та призначення пенсії №8845/6 та №8845/7511 від 10.11.2010 року, виданих Долинським РВ УМВС України в Івано-Франківській області, де позивач працювала. Крім того, відповідно до ст.33 ЗУ «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а тому немає підстав проводити перерахунок позивачці розміру пенсії, так як ці складові враховані при її призначенні. Також вказує на те, що позивачка пропустила встановлений ст.99 КАС України 6-місячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав і не вказала поважних причин пропуску цього строку та не просить його поновити.
В зв'язку з відсутністю клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, колегія суддів відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановив суд, 06 листопада 2010 року позивачка досягла пенсійного віку і звернулася до УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області із заявою про призначення їй пенсії як державному службовцю відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». З 11.11.2010 року їй було призначено пенсію як державному службовцю в розмірі 90 % від заробітної плати. Однак, при призначенні пенсії та проведенні її перерахунку відповідачем протиправно не було враховано всі суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок), в тому числі індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, відпускних та доплати. 06.10.2016 року вона звернулася до Долинського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області із заявою та просила повідомити їй, з урахуванням яких виплат та за який період їй здійснено розрахунок і нарахування пенсії. Одночасно просила у випадку неврахування при розрахунку та призначенні їй пенсії всіх виплат, з яких було проведено нарахування та сплату страхових внесків, провести перерахунок призначеної їй пенсії з моменту її призначення. На цю заяву відповідач листом від 19.10.2016 року за № 123/К-13 відмовив їй в проведенні такого перерахунку пенсії з урахуванням вищеперечислених виплат, зіславшись на ст. 33 ЗУ «Про Державну службу» та постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Про те, що ОСОБА_1 в період з 01 листопада 2008 року по 31 жовтня 2010 року дійсно виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 2503,95 грн., індексацію заробітної плати в розмірі 4224,56 грн., компенсацію основних та додаткових відпусток в розмірі 6217,87 грн., доплату в розмірі 303,75 грн. і з цих сум нею сплачено страхові внески, свідчить видана Долинським РВ УМВС України в Івано-Франківській області довідка № 5315 від 27.09.2016 року (а.с. 22-23).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про неправомірність такої відмови відповідача, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно з ч.ч. 6,7 ст. 33 даного закону, державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення в праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 ст. 35 Закону України "Про державну службу" передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить - основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Зокрема, додаткова заробітна плата визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться й в п.п. 2.2.2 п.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а, відповідно до п.п. 2.3.3 п. 2 цієї інструкції, також матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплат праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що виплачені позивачці суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 2503,95 грн., індексації заробітної плати в розмірі 4224,56 грн., заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) в розмірі 6217,87 грн., доплати в розмірі 303,75 грн., входять до системи оплати праці державного службовця, оскільки отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція узгоджується з судовою практикою Верховного Суду України (постанова від 20 лютого 2012 року справа № 21-430а11, постанова від 28 травня 2013 року справа № 21-97а13, постанова від 04 березня 2014 року справа № 21-14а14), що в силу вимог ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для застосування.
Виходячи з цього, пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням виплаченої їй матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 2503,95 грн., індексації заробітної плати в розмірі 4224,56 грн., компенсації основних та додаткових відпусток в розмірі 6217,87 грн., доплати в розмірі 303,75 грн., оскільки з цих сум нараховувалися та були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи наведене вище, колегія суддів вважає правильним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції про протиправність дій Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням усіх виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 2503,95 грн., індексації заробітної плати в розмірі 4224,56 грн., компенсації основних та додаткових відпусток в розмірі 6217,87 грн., доплати в розмірі 303,75 грн. та зобов»язання відповідача здійснити перерахунок та провести виплату призначеної їй з 11.11.2010 року пенсії за віком як державному службовцю з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням сум усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, в тому числі і вищеперечислених і проведенням індексації у відповідності до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» без зміни базового місяця індексації, починаючи з 15.05.2016 року.
Також колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що вимоги позивачки про зобов'язання відповідача здійснити їй вказаний перерахунок пенсії за період з 11.11.2010 року по 15.05.2016 року слід залишити без розгляду, оскільки нею пропущено встановлений ст. 99 КАС України шестимісячний строк позовної даності та не вказано жодних поважних причин пропуску цього строку.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, п. 1 ч. 1 ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення.
Постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 12.12.2016р. по справі № 343/2112/16-а за позовом ОСОБА_1 до Долинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О. М. Довгополов
судді В. В. Святецький
Л. Я. Гудим