Ухвала від 16.08.2017 по справі 805/418/17-а

Головуючий у 1 інстанції - Аляб'єв І.Г.

Суддя-доповідач - Міронова Г.М.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2017 року справа №805/418/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Міронової Г.М., суддів Арабей Т.Г., Геращенка І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «СРЗ» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 березня 2017 р. у справі № 805/418/17-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СРЗ» до Головного управління Держпраці у Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «СРЗ» 11 січня 2017 року звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпраці у Донецькій області, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення суб'єкта владних повноважень (Головного управління Держпраці у Донецькій області) у формі наказу № 38 від 10.01.2017 року «Про проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини в ТОВ «СРЗ», дотримання вимог законодавства з питань охорони праці та дотримання вимог правил безпеки під час виконання робіт з підвищеної небезпеки у 2016 році» (а.с. 4-7).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 07 березня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено (а.с. 65-67).

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в повному обсязі та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі ( а.с. 70-72).

В апеляційній скарзі вказує на те, що в направленні на позапланову перевірку ТОВ «СРЗ» зазначено, що предметом перевірки було дотримання вимог законодавства з питань охорони праці та дотримання вимог правил безпеки під час виконання робіт з підвищеної небезпеки у 2016 році на підставі ухвали Жовтневого районного суду м. Маріуполя у справі № 263/16337/16-к від 23.12.2016 року. Апелянт звертає увагу, що в зазначеній ухвалі на третьому аркуші міститься посилання на ч. 2 постанови КМУ від 13.08.2014 року № 408 (із змінами і доповненнями внесеними постановою КМУ від 01.10.2014 року № 526), за умовами якої надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Разом з тим, ст. 3 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» передбачено, що органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції, крім позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критерії оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.

Згідно критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від впровадження господарської діяльності у сфері промислової безпеки та охорони праці, що затверджені постановою КМУ № 413 від 28.04.2009 року, ТОВ «СРЗ» за видами його діяльності не відноситься до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.

За таких обставин, спеціальним законом унормовано заборону на проведення позапланових заходів з державного нагляду, крім визначеного вище випадку.

01 серпня 2017 року до суду надійшла заява від позивача, в якій останній відкликає апеляційну скаргу у справі № 805/418/17-а та просить суд повернути апеляційну скаргу без розгляду на підставі п. 2 ст. 193 КАС України.

Частиною 2 ст. 193 КАС України передбачено, що особа, яка подала апеляційну скаргу, має право відкликати її до початку розгляду судом апеляційної інстанції, а друга сторона має право визнати апеляційну скаргу обґрунтованою в повному обсязі чи в певній частині.

З огляду на зазначене, з урахуванням того, що судом апеляційної інстанції розпочато розгляд справи № 805/418/17-а, колегія суддів відмовляє у задоволенні заяви позивача про відкликання апеляційної скарги та її повернення без розгляду.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 23 грудня 2016 року слідчим суддею Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області у справі № 263/16337/16-к задоволено клопотання слідчого слідчого відділу Центрального ВП ГУ Національної поліції в Донецькій області про надання дозволу на проведення працівниками Головного управління Держпраці у Донецькій області позапланової комплексної перевірки дотримання ТОВ «СРЗ» вимог законодавства з питань охорони праці та дотримання вимог правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою у 2016 році. Визначено строк проведення позапланової перевірки у 10 робочих днів, починаючи з 10.01.2017 року до 20.01.2017 року включно. Зобов'язано службових осіб ТОВ «СРЗ» забезпечити допуск працівників Головного управління Держпраці у Донецькій області для проведення позапланової перевірки, а також надати їм у повному обсязі документальні матеріали, необхідні для проведення перевірки. Вказана ухвала суду набрала законної сили у день її постановлення (а.с. 8-11).

Згідно наказу Головного управління Держпраці у Донецькій області від 10.01.2017 року № 38 «Про проведення позапланової перевірки ТОВ «СРЗ»» на підставі Конвенції Міжнародної організації праці № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, що ратифікована Україною 08.09.2004, ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності» та на підставі ухвали Жовтневого районного суду м. Маріуполі у справі № 263/16337/16-к від 23.12.2016 року відділу нагляду у металургії, машинобудуванні та енергетиці управління нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки, відділу нагляду на виробництвах підвищеної небезпеки у м. Маріуполі управління нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки, відділу нагляду у хімічній промисловості та газовому комплексі управління нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки, відділу нагляду на транспорті та зв'язку управління нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки та відділу нагляду в агропромисловому комплексі, житлово-комунальному господарстві та соціально-культурній сфері управління нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки провести у період з 10.01.2017 року по 20.01.2017 року позапланову перевірку суб'єкта господарювання ТОВ «СРЗ» на дотримання вимог законодавства з питань охорони праці та дотримання вимог правил безпеки під час виконання робіт з підвищеної небезпеки у 2016 році (а.с. 125).

На підставі зазначеного наказу 10 січня 2017 року посадовим особам Управління видано направлення на проведення перевірки № 5.6/18, з якого вбачається, що Головним управлінням Держпраці у Донецькій області відповідно до наказу від 10.01.2017 року № 38 направляється для проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини на ТОВ «СРЗ» дотримання вимог законодавства з питань охорони праці та дотримання вимог правил безпеки під час виконання робіт з підвищеної небезпеки у 2016 році відповідні особи. Під час перевірки буде перевірено з 10.01. по 20.01.2017 року дотримання вимог законодавства з питань охорони праці та дотримання вимог правил безпеки під час виконання робіт з підвищеної небезпеки у 2016 році на підставі ухвали Жовтневого районного суду м. Маріуполя у справі № 263/16337/16-к від 23.12.2016 року (а.с. 12-13).

Відповідачем в зазначений вище період проведена перевірка ТОВ «СРЗ» та складено акт перевірки від 20 січня 2017 року № 5.6-02/009, який підписано генеральним директором Товариства 20.01.2017 року (а.с. 39-44).

Спірним у даній справі є правомірність прийняття Головним управлінням Держпраці у Донецькій області наказу № 38 від 10.01.2017 року «Про проведення позапланової перевірки ТОВ «СРЗ».

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні адміністративного позову з огляду на наступне.

Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V) визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Статтею 1 Закону України № 877-V встановлено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Статтями 5 та 6 зазначеного Закону передбачені планові та позапланові заходи зі здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до частини першої статті 38 Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII "Про охорону праці", державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Органи державного нагляду за охороною праці не залежать від будь-яких господарських органів, суб'єктів підприємництва, об'єднань громадян, політичних формувань, місцевих державних адміністрацій і органів місцевого самоврядування, їм не підзвітні і не підконтрольні.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, встановлено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства (п. 2).

Згідно п. 3 Положення основними завданнями Держпраці, зокрема, є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства про працю (п.п. 9 п. 4).

Згідно з пп. 5 п. 6 вказаного Положення передбачено, що Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 7 Положення).

Головне управління Держпраці у Донецькій області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Таким чином, Головне управління Держпраці у Донецькій області має право відповідно до закону проводити перевірки суб'єктів господарювання на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці.

Статтею 2 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 03.11.2016 року № 1728-VIII (далі - Закон № 1728 ), який діє з 01.01.2017 року, встановлено до 31 грудня 2017 року мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

В той же час ст. 3 Закону № 1728 передбачено, що до 31 грудня 2017 року позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органами державного нагляду (контролю), зокрема, за рішенням суду.

Як зазначалось вище, 23 грудня 2016 року слідчим суддею Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області у справі № 263/16337/16-к зобов'язано службових осіб ТОВ «СРЗ» забезпечити допуск працівників Головного управління Держпраці у Донецькій області для проведення позапланової перевірки, а також надати їм у повному обсязі документальні матеріали, необхідні для проведення перевірки. Ухвала суду набрала законної сили у день її постановлення.

На підставі вказаного рішення суду і виданий оскаржуваний наказ № 38 від 10 січня 2017 року «Про проведення позапланової перевірки ТОВ «СРЗ».

З огляду на вищезазначене вбачається, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «СРЗ» щодо визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень (Головного управління Держпраці у Донецькій області) у формі наказу № 38 від 10.01.2017 року задоволенню не підлягають.

За таких обставин, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та прийнято постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З врахуванням вищевикладених обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо відмови у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Постанова суду першої інстанції прийнята відповідно до вимог матеріального та процесуального права, тому залишається без змін, а апеляційна скарга - без задоволення з викладених в даній ухвалі підстав.

Керуючись статтями 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «СРЗ» - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 березня 2017 р. у справі № 805/418/17-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя: Г.М. Міронова

Судді: Т.Г. Арабей

І.В. Геращенко