Постанова від 17.08.2017 по справі 826/1378/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

17 серпня 2017 року скорочене провадження № 826/1378/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., розглянувши адміністративну справу

за позовом Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

до Державного підприємства «ЗАВОД 410 ЦА»

третя особа Державна екологічна інспекція у м.Києві

про анулювання дозволу

Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (надалі - Департамент, позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державного підприємства «ЗАВОД 410 ЦА» (надалі - ДП «ЗАВОД 410 ЦА», відповідач), за участю третьої особи - Державної екологічної інспекції у м.Києві, в якому просить суд :

- анулювати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 07.12.2012 № 8038900000-011, виданого ДП «ЗАВОД 410 ЦА».

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що в порушення п.2.5.1 умови дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 8038900000-011 ДП «ЗАВОД 410 ЦА» виявлено перевищення гранично допустимих викидів в атмосферу, що є порушенням ст.ст.10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», що підтверджується протоколом вимірювання вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах джерел № 01-16 від 10.02.2016.

Відповідач в судове засідання не прибув, причини неявки суду не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про час і місце судового розгляду. Через канцелярію суду подав письмові пояснення, в яких просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Третя особа підтримала позовні вимоги, з підстав зазначених у поясненнях по справі від 15.02.2017 та просила суд задовольнити адміністративний позов Департаменту.

Справа розглянута в порядку письмового провадження на підставі наявних матеріалів справи, з огляду на положення ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

04.11.2016 до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надійшов лист № 064/18482 Державної екологічної інспекції у м. Києві від 12.09.2016 та подання про анулювання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 07.12.2012 № 8038900000-011 ДП «ЗАВОД 410 ЦА», виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в місті Києві, у зв'язку порушенням умов вказаного дозволу суб'єктом господарювання.

Враховуючи недостатність інформації та доказів для прийняття рішення про анулювання вказаного дозволу, Департаментом направлено лист від 02.12.2016 № 064-11484 до Державної екологічної інспекції у м.Києві.

06.01.2017 на адресу Департаменті листом від 23.12.2016 № 4558-05/05 Державна екологічна інспекція у м.Києві надала докази порушення умов ДП «ЗАВОД 410 ЦА» дозволу викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

За матеріалами справи судом встановлено, що у період з 24.11.2015 по 04.12.2015 Державною екологічною інспекцією у місті Києві проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП «ЗАВОД 410 ЦА».

Результати проведеного заходу оформлені актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами №05/361а.

За результатами планової перевірки встановлено, що ДП «ЗАВОД 410 ЦА» під час здійснення діяльності керується дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 8038900000-011 від 07.12.2012.

В порушення умови дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 8038900000-011 ДП «ЗАВОД 410 ЦА» виявлено перевищення гранично допустимих викидів в атмосферу, що є порушенням ст.ст.10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», що підтверджується протоколом вимірювання вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах джерел № 19-15 від 01.12.2015.

Також перевіркою виявлено невраховані до дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 8038900000-011 17 стаціонарних джерел, що є порушенням ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Враховуючи викладені порушення Державною екологічною інспекцією у м.Києві надано припис № 5/169п від 08.12.2015 ДП «ЗАВОД 410 ЦА» щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства.

Також, Державною екологічною інспекцією у м.Києві за вчинення адміністративного правопорушення був складений протокол № 00434 від 04.12.2015 на посадову особу ДП «ЗАВОД 410 ЦА», за результатами розгляду якого було винесено постанову про накладення штрафу на посадову особу ДП «ЗАВОД 410 ЦА».

Державною екологічною інспекцією у м.Києві у період з 08.02.2016 по 12.02.2016 здійснено перевірку стану виконання ДП «ЗАВОД 410 ЦА» припису № 05/169п від 08.12.2015. За результатами перевірки виявлено, що вимоги припису № 05/169п від 08.12.2015 щодо усунення вищевикладених порушень ДП «ЗАВОД 410 ЦА» не виконано (акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами № 05/66 а.

В порушення п.2.5.1 умови дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 8038900000-011 ДП «ЗАВОД 410 ЦА» виявлено порушення ст.ст.10,11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», що підтверджується протоколом вимірювання вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах джерел № 01-16 від 10.02.2016.

За результатами перевірки Державною екологічною інспекцією у м.Києві був винесений припис № 05/44п від 19.02.2016.

Враховуючи вищевикладене, оскільки ДП «ЗАВОД 410 ЦА» вчинено порушення умов дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 07.12.2012 № 8038900000-011, не усунено порушення зазначені в приписах Державної екологічної інспекції у м.Києві та порушено вимоги статей Закону України «Про охорону атмосферного повітря», зазначений дозвіл на думку позивача підлягає скасуванню, що і слугувало підставою для звернення позивача до суду.

Окружний адміністративний суд міста Києва, виходячи зі змісту пред'явлених позовних вимог, звертає увагу на наступне.

Виходячи з п.1, 4 Положення про департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) затвердженого Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.01.2011 № 94, Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підпорядковується голові Київської міської державної адміністрації, підзвітний та підконтрольний Київській міській раді, а з питань виконання функцій державної виконавчої влади - відповідним центральним органам державної виконавчої влади.

Основними завданнями Департаменту є: реалізація екологічної, науково-технічної та економічної політики, спрямованої на забезпечення збереження навколишнього природного середовища міста Києва; забезпечення виконання вимог природоохоронного законодавства; реалізація рішень органів місцевого самоврядування та виконавчої влади міста Києва щодо охорони навколишнього природного середовища, поліпшення екологічного стану міста Києва, раціонального використання природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, забезпечення екологічного благополуччя населення міста.

Правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності і порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та адміністраторів визначені Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Статтею 4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» визначено, що виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюються: вичерпний перелік підстав для відмови у видачі, переоформлення, видачі дубліката, анулювання документа дозвільного характеру.

Відповідно до ч. 7 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», дозвільний орган анулює документ дозвільного характеру з таких підстав:

- звернення суб'єкта господарювання із заявою про анулювання документа дозвільного характеру:

- припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення та ліквідації, якщо інше не встановлено законом);

- припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця Дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;

2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Відповідно до п.6.4 Положення про державу екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі» відповідно до покладених на неї завдань проводить перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.

Як вже зазначалося, Державною екологічною інспекцією у м.Києві у період з 24.11.2015 по 04.12.2015 здійснено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП «ЗАВОД 410 ЦА».

Під час перевірки проведено вимірювання вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах джерел. Об'єктивні данні викладені в протоколі № 01-16 від 10.02.2016 та відповідачем не заперечуються.

Оцінюючи обктивні данні позивач прийшов до висновку про перевищення ПДК зазначених в п.2.5.1 умов дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 8038900000-011 відповідача, що є порушенням ст.ст.10,11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»

Відповідно до ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:

здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;

забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;

заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;

забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;

забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;

використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел;

здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря;

своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» - викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Згідно ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видаються за умови:

неперевищення протягом строку їх дії встановлених нормативів екологічної безпеки;

неперевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел;

дотримання вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин.

У разі зміни параметрів джерел викидів, їх кількості, кількісного та якісного складу забруднюючих речовин, заходів із зниження їх кількості до зазначених дозволів вносяться зміни.

Так, предметом розгляду справи по справі № 826/1378/17 є анулювання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданий Міністерством охорони навколишнього природнього середовища України від 07.12.2012 № 8038900000-011.

Між тим, в ході розгляду справи судом встановлено, відповідач в ході підготовки документів на отримання нового дозволу просив Міністерство екології та природних ресурсів України анулювати дозвіл № 8038900000-011.

Листом Міністерства екології та природних ресурсів України від 17.10.2016 № 5/3-7/9727-16 повідомлено ДП «ЗАВОД 410 ЦА» про анулювання з 10.10.2016 дозволу на викиди від 07.12.2012 № 8038900000-011.

Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Пунктом 6 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України установлено, що адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.

За змістом статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Отже, захисту в порядку адміністративного судочинства підлягають лише порушені права та інтереси осіб, а задоволенню ті позовні вимоги, які відновлюють порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Відповідно до пункту 10.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі» зі змісту статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України випливає, що в разі задоволення позову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень суд повинен зазначити про це в судовому рішенні та одночасно застосувати один із встановлених законом способів захисту порушеного права позивача: про скасування або визнання нечинними рішення чи окремих його положень.

Таким чином, оскільки на час вирішення цього спору по суті дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 07.12.2012 № 8038900000-011 вже анульований, а тому не вбачається підстав для задоволення позову.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) необхідно відмовити.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 128, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.О. Арсірій