Копія
Справа № 822/2150/17
16 серпня 2017 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Петричковича А.І. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центру прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою від 16.07.2017 року, в якій просить визнати неправомірним рішення відповідача про відмову у виплаті одноразової грошової винагороди та зобов'язати Центр прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля Національного центру управління та випробувань космічних засобів нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову винагороду за 20 років безперервної служби в Збройних Силах України.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає, що має стаж безперервної служби в Збройних Силах України понад 20 років та набув право на отримання додаткового виду грошового забезпечення - винагороди за 20 років безперервної служби в Збройних Силах України. Вказує, що 04.07.2017 року подав начальнику відділу рапорт про виплату одноразової грошової винагороди за безперервну військову службу терміном 20 років. 11.07.2017 року відповідач відмовив позивач у виплаті та зазначив, що немає правових підстав для виплати майору ОСОБА_1 одноразової грошової винагороди за безперервну військову службу. Позивач вважає дії відповідача неправомірними та такими що порушують його конституційні права щодо невиплати одноразової грошової винагороди за 20 років безперервної служби в Збройних Силах України.
Позивач в судове засідання не з'явився, просив розглядати справу за його відсутності.
Представник відповідача подав до суду письмове заперечення в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 та зазначив, що у виплаті одноразової грошової винагороди позивачу було відмовлено, оскільки ні нормативними актами, ні бюджетними призначеннями така виплата військовослужбовцям Центру прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля не передбачена. Крім того, просив провести розгляд справи за його відсутності. (стор. 14-15 справи).
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Оскільки сторони до суду не з'явились, технічний запис на звукозаписуючий пристрій не проводився, відповідно до вимог статті 41 КАС України.
Дослідивши докази по справі, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наведене нижче.
ОСОБА_1 проходив військову службу в Центрі прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля на посаді інженера станції.
Центр прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля є філією Національного центру управління та випробування космічних засобів Державного космічного агентства України.
З 21.07.2002 року позивач відряджений для проходження військової служби до Державного космічного агентства України.
Станом на 30.06.2017 року термін безперервної військової служби склав 20 календарних років.
04.07.2017 року позивач звернувся до відповідача із рапортом на виплату одноразової грошової винагороди за безперервну службу терміном 20 років.
Однак, 11.07.2017 року відповідач відмовив позивачу у призначенні та виплаті грошової винагороди та зазначив, що винагорода за тривалість безперервної військової служби визначена постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", як одноразовий додатковий вид грошового забезпечення військовослужбовців, та до виплати працівникам Державного космічного агентства України не передбачена. Правових підстав для виплати одноразової грошової винагороди за безперервну військову службу майору ОСОБА_1 не має. (стор. 4 справи)
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Національний центр управління та випробування космічних засобів є державною бюджетною установою (НЦУВКЗ), а військовослужбовці, які проходять службу на посадах працівників НЦУВКЗ відряджені до Національного космічного агентства України із залишенням на військовій службі.
Частиною 5 ст.17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Згідно з ч.2 ст.16 Закону України "Про Збройні Сили України" від 06.12.1991 року №1934-XII (далі - Закон № 1934-XII) соціальний і правовий захист військовослужбовців, резервістів, які виконують обов'язки служби у військовому резерві, військовозобов'язаних, призваних на навчальні (або перевірочні) і спеціальні збори, та членів їх сімей здійснюється відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та інших нормативно-правових актів.
Статтею 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) передбачено, що ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною 4 статті 9 Закону №2011-ХІІ передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Пунктами 1-2 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (далі - Постанова № 1294) встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Постановою № 1294 визначено, що військовослужбовцям, які мають вислугу 20 років, виплачується одноразова винагорода за тривалість безперервної військової служби у розмірі 1,5 окладу за посадою і спеціальним званням. (додаток № 25)
На виконання Постанова № 1294 наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 року за № 638/15329, затверджена Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам.
Згідно з п. 32.1 вказаної Інструкції особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, одноразово, залежно від тривалості безперервної календарної військової служби, виплачується винагорода, яка за строк безперервної календарної військової служби 20 років складає 1,5 посадового окладу і окладу за військовим званням.
Винагорода за тривалість безперервної військової служби виплачується за місцем штатної служби за наказом командира військової частини, а командирам військових частин (начальникам) - за наказами вищих командирів (начальників).
У наказі на підставі особової справи військовослужбовця визначаються строк його безперервної календарної військової служби та розмір винагороди.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій" від 07.02.2001 року № 104 (далі - Постанова № 104) зазначено, зокрема, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби, відрядженим до державних органів, установ та організацій, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, особового складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби.
Відповідно до п. 78 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 року № 1053, за відрядженими військовослужбовцями та членами їх сімей зберігаються всі гарантії та пільги, передбачені законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст.72 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову не довів, що діяв у межах та у спосіб, передбачений законодавством, відмова Центру прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля від 11.07.2017 року щодо виплати одноразової грошової винагороди за безперервну службу ОСОБА_1 є неправомірною, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законами України "Про Збройні Сили України", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", ст.ст. 4-15, 70-71, 86, 94, 99, 122, 158-163, 167, 244-2 КАС України, суд
адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Центру прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля від 11.07.2017 року щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової винагороди за 20 років безперервної служби в Збройних Силах України.
Зобов'язати Центр прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову винагороду за 20 років безперервної служби в Збройних Силах України.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/А.І. Петричкович
"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович