м. Миколаїв
07 серпня 2017 року Справа № 814/1349/17
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомДержавної служби геології та надр України, вул. Ежена Потьє, 16, м. Київ, 03680
дотовариства з обмеженою відповідальністю "Прибузький гранітний кар'єр", с. Прибужжя, Доманівський район, Миколаївська область, 56445
проприпинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 25.09.2007 р. № 4385,
Державна служба геології та надр України звернулася з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Прибузький гранітний кар'єр" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 25.09.2007 р. № 4385.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що відповідач порушив законодавство в сфері надрокористування щодо своєчасної та повної оплати рентної плати.
Арбітражний керуючий Ратинська С.В. подала письмові заперечення, згідно яких з 11.12.2014 р. почав діяти особливий режим погашення будь-якої заборгованості відповідача, у відповідності до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
За клопотанням представників сторін справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Відповідач отримав спеціальний дозвіл на користування надрами від 25.09.2007 р. № 4385 з метою видобування граніту Прибузького родовища з терміном дії 20 років та уклав угоду про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу.
Позивач наказом від 19.05.2015 р. № 119 зупинив дію спеціального дозволу відповідача в зв'язку з порушенням вимог законодавства.
Листом від 28.05.2015 р. відповідача повідомлено про надання 30 календарних днів для усунення порушень, а саме: надання підтверджуючих документів щодо сплати заборгованості за користування надрами.
У зв'язку з не усуненням причин зупинення дії спеціального дозволу, на адресу відповідача направлено лист із проханням надати власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, однак відповідач не надав будь-якої відповіді через неотримання відповідного листа.
26.12.2016 р. Державна фіскальна служба України надіслала позивачу інформацію, що податковий борг відповідача з рентної плати станом на 30.11.2016 р. складає 366,24 тис. грн.
Згідно ст. 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
У відповідності до ч. 1 ст. 28 Кодексу користування надрами є платним, крім випадків, передбачених ст. 29 цього Кодексу.
Згідно п.п. 4 п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 р. № 615, дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.
Однак суд враховує, що ухвалою господарського суду Миколаївської області від 13.05.2014 р. по справі від 915/155/14 порушено провадження у справі про банкрутство відповідача та введено процедуру розпорядження майном.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 20.10.2014 р. затверджено реєстр вимог кредиторів і визнано грошові вимоги Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Миколаївській області, серед яких і борг з плати за користування надрами.
Постановою господарського суду Миколаївської області від 13.08.2015 р. відповідача визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.
Зі змісту ст. 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", де визначено наслідки визнання боржника банкрутом, випливає, що припиняється застосування всіх видів економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута. Вимоги за зобов'язаннями боржника можуть пред'являтись тільки в межах ліквідаційної процедури.
Таким чином, стосовно відповідача з 11.12.2014 р. почав діяти особливий режим щодо погашення будь яких-видів заборгованості, відтак нарахування рентної плати з вказаного строку є протиправним.
Зважаючи на викладене, суд вважає відсутніми підстави для припинення права відповідача на користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами, так як це є одним із видів економічних санкцій, а їх застосування на даний час заборонено Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та ухвалою господарського суду Миколаївської області від 13.08.2015 р.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості (ч. 1 ст. 11 КАС України). Позивач не довів обґрунтованості своїх вимог під час відкриття ліквідаційної процедури щодо відповідача, що є підставою для відмови в задоволенні позову.
Керуючись ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає чинності з моменту закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Суддя Н. В. Лісовська