про залишення позовної заяви без розгляду
10 серпня 2017 року № 810/2725/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві адміністративний позов виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області до Обухівської районної ради Київської області, Обухівської районної державної адміністрації та Обухівської центральної районної лікарні, третя особа: Києво-Святошинська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, про оскарження рішень та зобов'язання вчинити певні дії,-
Виконавчий комітет Обухівської міської ради Київської області звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати незаконним та скасувати рішення Обухівської районної ради від 01.11.2016 № 231 «Про внесення змін і доповнень до Статуту Обухівської центральної районної лікарні та затвердження Статуту у новій редакції»;
- визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Обухівської районної державної адміністрації від 14.12.2016 №579 «Про визначення юридичної адреси»;
- визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - Обухівської районної центральної лікарні від 22.12.2016 № 18841050014000101;
- зобов'язати державного реєстратора внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань скасування судом вказаної реєстрації;
- зобов'язати керівника Обухівської центральної районної лікарні повідомити Києво-Святошинську ОДПІ ГУ ДФС України у Київській області про зміну місцезнаходження підвідомчої йому юридичної особи та здійснити реєстрацію платника податків за адресою: Київська обл., м. Обухів, вул. Каштанова, 52.
Відповідно до ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Статтею 100 КАС України визначено наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду, відповідно до якої адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Поважними визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій. Такими обставинами є ті, що унеможливлюють вчасне звернення до суду з позовом.
У позовній заяві вказується, що про існування оскаржуваних рішень позивачу стало відомо після 20.03.2017, коли за результатами аналізу надходжень до міського бюджету Обухівської міської ради з фізичних осіб, які є працівниками Обухівської центральної лікарні, було встановлено, що такі податки спрямовано до бюджету Обухівського району.
Проте, вказані доводи спростовуються доказами, доданими до позовної заяви.
Зокрема, в листі від 05.01.2017 № 24, адресованому в.о. начальника Києво-Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, виконавчий комітет Обухівської ради з метою упередження невиконання планових показників з податку та збору на доходи фізичних осіб у 2017 році просить звернути увагу на перерахування такого податку Обухівською ЦРЛ та КЗ «Обухівська районна стоматологічна поліклініка». Так, повідомляється, що вказані підприємства у грудні 2016 року змінили свою юридичну адресу.
У відповідь на вказаний лист начальник Обухівського відділення Києво-Святошинської ДПІ ГУ ДФС у Київській області листом від 24.01.2017 № 52/10/10-13 повідомив про несплату Обухівською ЦРЛ у поточному році ПДФО до бюджету.
Вказаний лист отримано позивачем 30.01.2017 за вх. № 160.
Отже, про існування оскаржуваних рішень позивачу стало відомо, принаймні, 05.01.2017.
У той же час, до суду з даним позовом позивач звернувся 04.08.2017, що підтверджується відміткою підприємства поштового зв'язку на конверті, яким надіслано позов до суду та відомостями про поштове відправлення №08700049995303, отже, з пропущенням встановленого законом строку.
Пояснення позивача щодо його звернення до органів ДФС України та Обухівської ЦРЛ з метою врегулювання спору суд оцінює критично, оскільки предмет даного спору не стосується оскарження їх рішень, дій чи бездіяльності як суб'єктів владних повноважень.
Оскільки позивач звернувся до суду з пропущенням строків звернення, доказів поважності обставин, які зумовили пропуск строку, суду не надав, з клопотанням про поновлення пропущених строків звернення до суду не звертався, суд вважає, що позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Також суд вважає за необхідне звернути увагу позивача на наступне.
Відповідно ч.1 ст. 5 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Згідно до ч.ч. 1, 3 ст. 10 даного Закону сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Частинами 1, 2 ст. 11 цього ж Закону визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
З викладеного слідує, що виконавчий комітет Обухівської міської ради Київської області та Обухівська районна рад Київської області є органами місцевого самоврядування.
Від імені територіальних громад сіл, селища, міст Обухівського району повноваження власника Обухівської ЦРЛ згідно доданої до позовної заяви фотокопії Статуту здійснює Обухівська районна рада. Лікарня належить до сфери управління Обухівської районної державної адміністрації, їй підзвітна та підконтрольна.
Згідно ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування.
Оскільки виконавчий комітет Обухівської міської ради Київської області та Обухівська районна рад Київської області є органами місцевого самоврядування, а позовні вимоги, заявлені до інших сторін, є похідними від спору між цими органами, дана справа підлягає розгляду в місцевому загальному суді як адміністративному.
Керуючись ст.ст. 18, 21, 99, 100, 107, 108, 160, 165 КАС України, -
Позовну заяву виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області до Обухівської районної ради Київської області, Обухівської районної державної адміністрації та Обухівської центральної районної лікарні, третя особа: Києво-Святошинська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, про оскарження рішень та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Лапій С.М.