Постанова від 14.08.2017 по справі 806/2118/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2017 року м.Житомир справа № 806/2118/17

категорія 6.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Черноліхова С.В.,

секретар судового засідання Матвєєва В.К.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Мягченко І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_3 звернувся до суду із позовами, в яких просить:

- визнати бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо ненадання дозволу на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки для сінокосіння площею 132 га на території Брусилівського району згідно клопотання від 05.05.2017 протиправною та зобов'язати надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для сінокосіння площею 132 га на території Брусилівського району згідно клопотання від 05.05.2017;

- визнати бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо ненадання дозволу на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки для сінокосіння площею 55 га на території Брусилівського району згідно клопотання від 21.03.2017 протиправною та зобов'язати надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для сінокосіння площею 55 га на території Брусилівського району згідно клопотання від 21.03.2017.

- визнати бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо ненадання дозволу на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки для сінокосіння площею 16 га на території Брусилівського району згідно клопотання від 21.03.2017 протиправною та зобов'язати надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для сінокосіння площею 16 га на території Брусилівського району згідно клопотання від 21.03.2017.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 21.03.2017, 05.05.2017 звернувся із клопотаннями до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, в яких просив надати йому дозвіл на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для сінокосіння площею 16 га, 55 га, 132 га, які знаходяться за межами населених пунктів Брусилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області. Проте листами Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 29.06.2017, 05.07.2017 йому відмовлено у наданні дозволів на підставі постанови КМУ № 413 від 07.06.2017 "Про деякі питання удосконалення в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними", за змістом якої, органи Держгеокадастру повинні під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в оренду у разі надходження заявок на отримання земельних ділянок для сінокосіння, випасання худоби, городництва передавати в оренду лише за результатами проведення земельних торгів та за наявності агротехнічного паспорту земельної ділянки. Вважає відмови протиправними, оскільки надання дозволу здійснюється згідно зі ст.123 Земельного кодексу України, а постанова КМУ № 413 є лише стратегією удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, заявлених у позовах, просив їх задовольнити.

Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог з мотивів, викладених у запереченнях. Пояснив, що вимога стратегії (постанова КМУ № 413) є обов'язковою для всіх землекористувачів земель сільськогосподарського призначення державної власності. Вважає, що дозволи на виготовлення, погодження та затвердження проектів землеустрою земель сільськогосподарського призначення державної власності мають надаватись позивачу тільки за результатами проведення земельних торгів, що перебачено ст.135-137 Земельного кодексу України. Крім того, вимога про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для сінокосіння є необгрунтованою, оскільки це є втручанням в дискреційні повноваження органу державної влади.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

Встановлено, що ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з наступними клопотаннями:

- 21.03.2017 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для сінокосіння орієнтовною площею 55 га з земель запасу, розташованих за межами населених пунктів Брусилівської селищної об'єднаної територіальної громади на підставі ч. 4 ст. 122, ч. 3 ст. 134, ст. 123, ст. 34 Земельного кодексу України;

- 21.03.2017 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для сінокосіння орієнтовною площею 16 га з земель запасу, розташованих за межами населених пунктів Брусилівської селищної об'єднаної територіальної громади на підставі ч. 4 ст. 122, ч. 3 ст. 134, ст. 123, ст. 34 Земельного кодексу України;

- 05.05.2017 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для сінокосіння орієнтовною площею 132 га з земель резерву та запасу, розташованих за межами населених пунктів Брусилівської селищної об'єднаної територіальної громади на підставі ч. 4 ст.122, ч. 3 ст.134, ст.123, ст.34 Земельного кодексу України.

Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області листами від 29.06.2017 № Г-6131/0-7559/6-17, від 29.06.2017 № Г-4432/0-7593/6-17, від 05.07.2017 № Г-6134/0-8344/6-17 повідомило ОСОБА_3 про те, що відповідно до постанови КМУ № 413 від 07.06.2017 "Про деякі питання удосконалення в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними" Держгеокадастр та його територіальні органи повинні під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в оренду у разі надходження заявок на отримання земельних ділянок для сінокосіння, випасання худоби, городництва передавати в оренду лише за результатами проведення земельних торгів та за наявності агротехнічного паспорту земельної ділянки.

Не погоджуючись із наданими відповідями, та вважаючи, що Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області проявляє протиправну бездіяльність щодо ненадання дозволів на виготовлення проектів землеустрою земельних ділянок для сінокосіння, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 3 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-III визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

У відповідності до ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Частиною другою статті 22 Земельного кодексу України встановлено, що до земель сільськогосподарського призначення належать: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Відповідно до частини 3 статті 22 Земельного кодексу України, землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

За змістом частини першої статті 34 Земельного кодексу України громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби.

Відповідно до ч.3 ст.134 Земельного кодексу України, земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Згідно зі ч.3 ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Частиною першою статті 123 Земельного кодексу України передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Частиною другою статті 123 Земельного кодексу України визначено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно ч.3 ст.123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до наявних у матеріалах справи доказів, позивачем до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області було подано три клопотання про надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для сінокосіння орієнтовною площею 16 га, 55 га, 132 га з земель запасу, розташованих за межами населених пунктів Брусилівської селищної об'єднаної територіальної громади. Додатками до клопотань вказано: копія доручення, графічні матеріали, копія паспорта та ідентифікаційного номера.

Таким чином, ОСОБА_3 було дотримано вимоги ч.2 ст.123 Земельного кодексу України.

В свою чергу, відповідачем у листах від 29.06.2017 № Г-6131/0-7559/6-17, від 29.06.2017 № Г-4432/0-7593/6-17, від 05.07.2017 № Г-6134/0-8344/6-17 зазначено підстави для відмови у дозволі на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, не передбачені ч.3 ст.123 Земельного кодексу України.

Постанова КМУ № 413 від 07.06.2017 "Про деякі питання удосконалення в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними", на яку посилається Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області, не є нормативно-правовим актом, що врегульовує порядок надання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної або комунальної власності у користування громадянам, а лише затверджує стратегію (план діяльності на певний період - прим.суду) удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними.

Отже відповідач, відмовляючи у наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, діяв всупереч наданим Земельним кодексом України повноваженням. Враховуючи зазначене, твердження позивача про допущення Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області протиправної бездіяльності є необгрунтованим, а тому в цій частині позову слід відмовити.

Крім того, не підлягає задоволенню вимога ОСОБА_3 в частині зобов'язання відповідача надати дозвіл на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, оскільки це становить втручання у дискреційні повноваження Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області.

У рішеннях ЄСПЛ по справах "Клас та інші проти Німеччини", "Фадєєва проти Росії", "Єрузалем проти Австрії" Європейський суд з прав людини з цього приводу зазначив, що суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою. Згідно Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Водночас, з метою захисту та недопущення порушення прав, свобод та законних інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог відповідно до змісту ч.1 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України та визнає протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області ОСОБА_3: у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки для сінокосіння площею 55 га на території Брусилівського району згідно клопотання від 21.03.2017; у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки для сінокосіння площею 16 га на території Брусилівського району згідно клопотання від 21.03.2017; у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки для сінокосіння площею 132 га на території Брусилівського району згідно клопотання від 05.05.2017.

Враховуючи неналежне надання відповіді Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області за результатами розгляду клопотань ОСОБА_3, суд зобов'язує відповідача повторно розглянути його клопотання від 21.03.2017, від 05.05.2017 та надати відповіді у порядку та відповідно до вимог ст.123 Земельного кодексу України.

Керуючись статтями 94,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області ОСОБА_3: у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки для сінокосіння площею 55 га на території Брусилівського району згідно клопотання від 21.03.2017; у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки для сінокосіння площею 16 га на території Брусилівського району згідно клопотання від 21.03.2017; у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки для сінокосіння площею 132 га на території Брусилівського району згідно клопотання від 05.05.2017.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 від 21.03.2017 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки для сінокосіння площею 55 га на території Брусилівського району та надати відповідь у порядку та відповідно до вимог ст. 123 Земельного кодексу України.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 від 21.03.2017 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки для сінокосіння площею 16 га на території Брусилівського району та надати відповідь у порядку та відповідно до вимог ст. 123 Земельного кодексу України.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 від 05.05.2017 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки для сінокосіння площею 132 га на території Брусилівського району та надати відповідь у порядку та відповідно до вимог ст. 123 Земельного кодексу України.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя С.В. Черноліхов

Повний текст постанови виготовлено: 17 серпня 2017 р.