Постанова від 27.07.2017 по справі 2-а-549/11

27.07.2017

Справа №2а-549/11

Провадження №2-а/522/841/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2017 року Приморський районний суд міста Одеси в складі:

Головуючого судді Свяченої Ю.Б.,

при секретарі Шеян І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Спілки громадських організацій «Асоціація козацьких товариств «Січ» до Одеської міської ради про визнання нечинним і скасування рішення Одеської міської ради №97-V від 27 червня 2006 року «Про переміщення пам'ятника місцевого значення «Потьомкінцям-нащадки» та рішення Одеської міської ради №1401-V від 04 липня 2007 року «Про комплексну реставрацію та благоустрій Катерининської площі міста Одеси з відтворенням її історичного вигляду» у частині що стосується відтворення пам'ятника «Засновникам Одеси», зобов'язати Одеську міську раду повернути пам'ятник «Потьомкінцям нащадки» на його законне місце - Катерининську площу, яка носила раніше назву площі Потьомкінців, визнати дії Одеської міської ради по відновленню об'єкту такими, що порушують права громадян України,

ВСТАНОВИВ:

Спілка громадських організацій «Асоціація козацьких товариств «Січ» в липні 2007 року звернулась до суду з позовом, в якому з урахуванням уточнень, просить визнати нечинним та скасувати рішення Одеської міської ради від 27.06.06 № 97-V «Про переміщення пам'ятника місцевого значення -пам'ятника « Потьомкінцям - нащадки»; визнати нечинним та скасувати рішення Одеської міської ради від 04.07.2007 року № 1401-V «Про комплексну реставрацію та благоустрій Катерининської площі м. Одеси з відтворенням її історичного вигляду» у частині, що стосується відтворення пам'ятника «Засновникам Одеси»; зобов'язати Одеську міську раду повернути пам'ятник «Потьомкінцям - нащадки» на його законне місце - Катерининську площу, яка носила раніше назву площі Потьомкінців; визнати дії Одеської міської ради по відновленню об'єкту, який іменується «Пам'ятником «Засновникам Одеси», такими, що порушують права громадян України, спрямовані проти національної гідності українців, підривають національну безпеку України, завдають шкоду порядку і стабільності в суспільстві.

Справа розглядалась судами неодноразово.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 17 вересня 2012 року в задоволенні позову, предметом якого були вимоги про визнання нечинними і скасування згаданих рішень Одеської міської ради, - відмовлено.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2015 року постанову залишено без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 05 серпня 2015 року касаційні скарги Спілки громадських організацій "Асоціація козацьких товариств "Січ"" (далі - АКТ "Січ") та Содоль Н.М. задоволено частково; постанову Приморського районного суду міста Одеси від 17 вересня 2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2015 року в цій справі скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача заперечували проти задоволення позову та зазначили, що накази Одеської міської ради про переміщення пам'ятників « Засновникам Одеси» та « Потьомкінцям нащадки» прийняті на підставі діючого законодавства. Неодноразово надавали заперечення на заявлені позовні вимоги.

Суд, вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

При цьому, суд оцінює законність прийнятих Одеською міською радою рішень: чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою воно надано, та інші обставини.

Судом встановлено, що 09.06.2006 року Виконавчий комітет Одеської міської ради прийняв рішення №133 «Про переміщення пам'ятки місцевого значення - пам'ятника «Потьомкінцям - нащадки», яким «відповідно до ст.ст.31,46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи лист Державної служби охорони культурної спадщини від 24.05.2005 року №22-1935/43», згідно яким було внесено на розгляд Одеської міської ради проект рішення «Про переміщення пам'ятки місцевого значення-пам'ятника «Потьомкінцям -нащадки»(додається).

27.06.2006 року Одеська міська рада прийняла рішення № 97-V «Про переміщення пам'ятки місцевого значення -пам'ятника «Потьомкінцям - нащадки».

За цим рішенням Одеська міська рада «відповідно до пункту 37 частини 1 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", враховуючи лист Державної служби охорони культурної спадщини від 24.05.2005 року № 22-1935/19, чисельні звернення громадян міста, з метою відтворення перебігу історичних подій 1905 року, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь» вирішила:

«1.Перемістити пам'ятку місцевого значення - пам'ятник „Потьомкінцям - нащадки", розташований у м. Одеса, Катерининська площа на вул. Приморську у м. Одесі.

2.Звернутися до Міністерства культури і туризму України з клопотанням про отримання дозволу на переміщення пам'ятки, зазначеної в п.1 рішення.

3.Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань культурної спадщини Одеської міської ради».

Згідно до ст. 22 Закону України «Про охорону культурної спадщини», яка має назву: «Заборона знесення, зміни, заміни пам'яток та порядок їх переміщення (перенесення)»,- «Пам'ятки, їхні частини, пов'язане з ними рухоме та нерухоме майно забороняється зносити, змінювати, замінювати, переміщувати (переносити) на інші місця (ч.1). Переміщення (перенесення) пам'ятки на інше місце допускається як виняток у випадках, коли неможливо зберегти пам'ятку на місці, за умови проведення комплексу наукових досліджень з вивчення та фіксації пам'ятки (обміри, фотофіксація тощо) (ч.2)».

В оскарженому рішенні №97-V зазначено, що переміщення "пам'ятки місцевого значення" - пам'ятника «Потьомкінцям - нащадки» здійснюється на підставі «чисельних звернень громадян міста, з метою відтворення перебігу історичних подій 1905 року, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутнього поколінь».

Відповідно до рішення Одеської міської ради від 04.07.2007 року № 1401-V «Про комплексну реставрацію та благоустрій Катерининської площі м. Одеси з відтворенням її історичного вигляду», суд дійшов висновку, що метою переміщення пам'ятника «Потьомкінцям -нащадки» було звільнення місця для встановлення іншого об'єкту - Пам'ятника "Засновникам Одеси».

Скасовуючи постанову Приморського районного суду м. Одеси від 17 вересня 2012 року та ухвалу Апеляційного суду Одеської області від 12 березня 2015 року, та скеровуючи справу на новий розгляд до суду першої інстанції, колегія суддів Вищого адміністративного суду України виходила з того, що згідно із частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналізуючи оскаржувані рішення Одеської міської ради від 27 червня 2006 року № 97-V «Про переміщення пам'ятки місцевого значення - пам'ятника «Потьомкінцям-нащадки» та рішення від 04 липня 2007 року № 1401-V «Про комплексну реставрацію та благоустрій Катерининської площі м.Одеси з відтворенням її історичного вигляду», судова колегія Вищого адміністративного суду України поставила під сумнів, що ці рішення прийняті в межах повноважень органу місцевого самоврядування, у спосіб та з дотриманням встановленої процедури.

Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об'єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь врегульовано Конституцією України та Законом України від 8 червня 2000 року №1805-III «Про охорону культурної спадщини» (далі - Закон N 1805-Ш).

Відповідно до п. 37 ч. 1 статті 26 Закону України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон N 280/97-ВР), на які послалась Одеська міська рада, до виключної компетенції міської ради відноситься прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів щодо оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками природи, історії або культури, які охороняються законом.

Одеська міська рада прийняла рішення №97-V від 27 червня 2006 року «Про переміщення пам'ятки місцевого значення - пам'ятника «Потьомкінцям-нащадки» з Катерининської площі (раніше - площа Потьомкінців) на вулицю Приморську в м. Одесі (фактично на ріг вулиці Приморської, Польського і Деволанівського узвозів) враховуючи лист Державної служби охорони культурної спадщини від 24 травня 2005 року № 22-1935/19.

Згідно з положеннями статті 5 Закону №1805-III до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, належить, зокрема, надання дозволу на переміщення (перенесення) пам'яток місцевого значення.

Пунктом 2 оскаржуваного рішення Одеської міської ради № 97-V від 27 червня 2006 року визначено необхідність звернення до Міністерства культури і туризму України з клопотанням про отримання дозволу на переміщення пам'ятки, зазначеної у п. 1 цього рішення.

17 квітня 2007 року Державною службою з питань національної культурної спадщини Міністерства культури і туризму України було видано Наказ № 9 «Про надання дозволу на переміщення пам'яток місцевого значення у м. Одесі».

На виконання пункту 1 цього Наказу, 18 квітня 2007 року Державною службою з питань національної культурної спадщини Міністерства культури і туризму України відповідно до Закону №1805-III, у межах повноважень, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 15 березня 2006 року № 336, з урахуванням рішень президії Науково-методичної ради з охорони культурної спадщини Міністерства культури і туризму України (витяг з протоколу №3 від 17 липня 2006 року), Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини Одеської області (витяг з протоколу №04/07 від 13 квітня 2007 року), а також беручи до уваги рішення Одеської міської ради від 27 червня 2006 року № 97-V та № 98-у, було видано Дозвіл № 9/24 на переміщення пам'яток місцевого значення - пам'ятника «Потьомкінцям-нащадки» та пам'ятника В.П.Глушку у м. Одесі з Катерининської площі на ріг вулиці Приморської, Польського та Деволанівського узвозів в м. Одесі відповідно до наданих проектних пропозицій з урахуванням вимог законодавства. Роботи виконувати відповідно до затвердженої проектної документації під наглядом місцевого органу охорони культурної спадщини - Управління з питань охорони об'єктів культурної спадщини Одеської міської ради.

27.06.2007 року Управління з питань охорони об'єктів культурної спадщини Одеської міської ради подало доповідну записку №01-09/714 заступнику Одеського міського голови про те, що на виконання рішення Одеської міської ради №97-V від 27.06.2006 «Про переміщення пам'ятки місцевого значення - пам'ятника «Потьомкінцям - нащадки»,- «25 червня 2007 р. пам'ятник демонтовано та перенесено з Катериниської площі, у відповідності до затвердженої у встановленому порядку науково-проектної документації».

02.07.2007 року Виконавчий комітет Одеської міської ради прийняв рішення №738 «Про внесення на розгляд Одеської міської ради проекту рішення «Про комплексну реставрацію та благоустрій Катерининської площі м.Одеси з відтворенням її історичного вигляду».

Згідно з цим рішенням «відповідно до підпункту 1 пункту 2 статті 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рішення Одеської міської ради від 27.06.2006 р. №97-V «Про переміщення пам'ятки місцевого значення - пам'ятника «Потьомкінцям - нащадки», наказу Державної служби з питань національної культурної спадщини Міністерства культури і туризму України від 17.04.2007 р.№9 та дозволу Державної служби з питань національної культурної спадщини Міністерства культури і туризму України від 18.04.2007 р. №9/24», Виконавчий комітет Одеської міської ради вирішив:

«1.Внести на розгляд Одеської міської ради проект рішення «Про комплексну реставрацію та благоустрій Катерининської площі м.Одеси з відтворенням її історичного вигляду (додається).

В якості додатків до цього рішення Виконавчого комітету додано проект рішення Одеської міської ради «Про комплексну реставрацію та благоустрій Катерининської площі м.Одеси з відтворенням її історичного вигляду» та як додаток до рішення ради - Склад комісії з перевірки відповідності відтворюємого пам'ятника «Засновникам Одеси» втраченому оригіналу.

Згідно виписці з протоколу засідання, постійною комісією з охорони об'єктів культурної спадщини від 02.07.2007 року, було вирішено підтримати ініціативу відновлення пам'ятника «Засновникам Одеси» на Катерининській площі.

04 липня 2007 року Одеська міська рада прийняла рішення №1401-V «Про комплексну реставрацію та благоустрій Катерининської площі м.Одеси з відтворенням її історичного вигляду».

Згідно зазначеного рішення Одеська міська рада відповідно до статті 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення Одеської міської ради від 27.06.2006 № 97-V «Про переміщення пам'ятки місцевого значення - пам'ятника «Потьомкінцям-нащадки», наказу Державної служби з питань національної культурної спадщини Міністерства культури і туризму України від 17.04.2007 р. № 9 та її дозволу від 18.04.2007 р. № 9/24», вирішила:

«1.Здійснити комплексну реставрацію та благоустрій Катерининської площі м.Одеси відповідно до її історичного вигляду з відтворенням втраченого пам'ятника «Засновникам Одеси».

2.Створити комісію з контролю за відповідністю пам'ятника «Засновникам Одеси», що відтворюється, втраченому оригіналу та затвердити її склад(додається).

3.Доручити Одеському міському голові звернутися до Кабінету міністрів України з клопотанням про отримання дозволу на використання при реставраційному відтворенні пам'ятника «Засновникам Одеси» автентичних елементів втраченої скульптурної композиції, що зберігаються в Одеському історико-краєзнавчому музеї та виключення цих експонатів з реєстру Державного музейного фонду України.

4.Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Одеської міської ради з охорони об'єктів культурної спадщини».

Тобто, рішенням Одеської міської ради від 04 липня 2007 року № 1401-V заплановано провести комплексну реставрацію та благоустрій Катерининської площі м. Одеси з відтворенням її історичного вигляду. В рамках цих робіт відтворено споруджений на честь 100-річчя Одеси у 1894-1900 роках та демонтований в 1920 році пам'ятник «Засновникам Одеси».

Отже, на Катерининській площі був встановлений пам'ятник «Засновникам Одеси», який було введено в експлуатацію згідно з розпорядженням Приморської районної адміністрації № 2486 від 07 грудня 2007 року «Про затвердження акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту - нежитлової споруди - пам'ятника «Засновникам Одеси», розташованого на Катерининській площі м. Одеси».

Таким чином, рішення Одеської міської ради № 97-V «Про переміщення пам'ятки місцевого значення - пам'ятника «Потьомкінцям-нащадки» та рішення Одеської міської ради № 1401-V «Про комплексну реставрацію та благоустрій Катерининської площі м. Одеси з відтворенням її історичного вигляду» в частині переміщення пам'ятника «Потьомкінцям -нащадки» та відновлення пам'ятника «Засновникам Одеси» були виконані 07 грудня 2007 року, що підтверджується Актом державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.

Суд касаційної інстанції звернув увагу на те, що постановою Окружного адміністративного суду місті Києва від 20 травня 2008 року у справі за позовом спілки громадських організацій "Асоціація козацьких товариств "Січ" та інших до Державної служби з питань культурної спадщини Міністерства культури і туризму України були визнані нечинними та скасовані Наказ № 9 «Про надання дозволу на переміщення пам'яток місцевого значення у м. Одесі» та Дозвіл № 9/24 на переміщення пам'яток місцевого значення - пам'ятника «Потьомкінцям-нащадки» з Катерининської площі на ріг вулиці Приморської, Польського та Деволанівського узвозів в м. Одесі, та інші.

Оцінюючи цей факт, суд, приймаючи постанову, відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України вважає обставини встановлені судовим рішенням Окружного адміністративного суду місті Києва від 20 травня 2008 року в адміністративній справі № 3/92, що набрало законної сили, такими, що мають преюдиційне значення і не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Посилаючись на частину 2 статті 19, статтю 54 Конституції України, Основи законодавства України про культуру, введені в дію Постановою Верховної ради України №2141-XII від 19 лютого 1992 року, статті 1, 22, прикінцеві положення Закону України «Про охорону культурної спадщини», Положення про Міністерство культури і туризму України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року № 1566, Положення про Державну службу з питань національної культурної спадщини, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 15 березня 2006 року № 336, частину 3 статті 2, статтю 9, частину 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Одеського облвиконкому від 27 липня 1971 року № 381 та від 27 грудня 1991 року № 580, - Окружний суд міста Києва дійшов висновку, що пам'ятник «Потьомкінцям-нащадки» визнавався пам'яткою монументального мистецтва і пам'яткою архітектури та містобудування,і тому визнається пам'яткою відповідно до чинного Закону України «Про охорону культурної спадщини», і на нього повною мірою розповсюджуються положення статті 22 цього Закону, яка регулює порядок переміщення пам'яток.

Згідно з прикінцевими положеннями Закону України «Про охорону культурної спадщини», об'єкти, включені до списків (переліків) пам'яток історії та культури відповідно до Закону Української РСР «Про охорону і використання пам'яток історії та культури», визнаються пам'ятками відповідно до чинного законодавства. Аналізуючи зміст статті 22 Закону України «Про охорону культурної спадщини», Окружний суд міста Києва дійшов висновку, що єдиною підставою для переміщення пам'ятки на інше місце, може бути виключно неможливість збереження пам'ятки на тому місці, на якому вона знаходиться. Проведення відповідних наукових досліджень є лише додатковими необхідними елементами процедури переміщення пам'ятки на інше місце. Натомість, Відповідачем не було надано жодних пояснень та доказів стосовно неможливості збереження пам'ятки «Потьомкінцям-нащадки» на Катерининській площі в місті Одесі, тобто на тому місці, де ця пам'ятка знаходилась станом на 17-18 квітня 2007 року - на дату прийняття Наказу № 9 від 17 квітня 2007 року та надання Дозволу № 9/24 від 18 квітня 2007 року.

Крім того відповідно до пункту 58 додатку до Постанови Ради Міністрів Української РСР від 21 липня 1965 року № 711 «Про затвердження списку пам'ятників мистецтва, історії та археології Української РСР», яка була чинною на час прийняття оскаржених рішень, пам'ятник «Потьомкінцям-нащадки» має статус «Республіканського», тому для вчинення будь-яких дій з пам'ятником загальнодержавного значення Одеська міська рада не мала компетенції і повинна була звертатись виключно до Кабінету Міністрів України.

За статтею 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Разом з тим, Одеська міська рада, приймаючи оскаржені рішення, керувалася узгоджувальними актами Держкультспадщини, які не є правовими нормами і суперечили Закону.

Порушення порядку перенесення пам'ятника "Потьомкінцям-нащадки" з метою відтворення на його місті іншого пам'ятника - "Засновникам Одеси" є очевидним в силу обмежень на такі дії, передбачених статтею 22 Закону України «Про охорону культурної спадщини», що встановлено Окружним адміністративним судом міста Києва.

Відповідно до статті 8 Конституції України "в Україні визнається і діє принцип верховенства права"(ч.1). "Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй"(ч.2). "Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується"(ч.3).

За статтею 55 Конституції України "права і свободи людини і громадянина захищаються судом"(ч.1). "Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб" (ч.2, рішення Конституційного Суду України №6-зп від 25.11.97, №19-рп/2011 від 14.12.2011).

Відповідно до ч.1 ст.64 Конституції України,- "конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України".

Частиною 2 статті 124 Основного закону України визначено, що "юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі".

Статтею 54 Конституції України визначено, що культурна спадщина охороняється законом. Держава забезпечує збереження історичних пам'яток та інших об'єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами.

Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об'єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь регулюються Законом України «Про охорону культурної спадщини».

Статтею 1 вказаного Закону визначене поняття охорони культурної спадщини, у відповідності до якої - це система правових, організаційних, фінансових, матеріально-технічних, містобудівних, інформаційних та інших заходів з обліку (виявлення, наукове вивчення, класифікація, державна реєстрація), запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об'єктів культурної спадщини.

Об'єктом культурної спадщини є визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов'язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об'єкти, інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об'єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність; нерухомим об'єктом культурної спадщини є об'єкт культурної спадщини, який не може бути перенесений на інше місце без втрати його цінності з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду та збереження своєї автентичності; рухомі предмети, пов'язані з нерухомими об'єктами культурної спадщини - це елементи, групи елементів об'єкта культурної спадщини, що можуть бути відокремлені від нього, але складають з ним єдину цілісність, і відокремлення яких призведе до втрати археологічної, естетичної, етнологічної, історичної, архітектурної, мистецької, наукової або культурної цінності об'єкта; пам'яткою визначається об'єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України (ст. 1 Закону).

Рішення Одеської міської ради № 97-V «Про переміщення пам'ятки місцевого значення - пам'ятника «Потьомкінцям-нащадки» та рішення Одеської міської ради № 1401-V «Про комплексну реставрацію та благоустрій Катерининської площі м. Одеси з відтворенням її історичного вигляду» в частині переміщення пам'ятника «Потьомкінцям -нащадки» та відновлення пам'ятника «Засновникам Одеси» мали прийматись з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2004 року №1181 «Деякі питання спорудження (створення) пам'ятників і монументів».

Пунктом першим цієї Постанови передбачено, що «пам'ятники і монументи, які споруджуються (створюються) з метою увічнення подій та пам'яті діячів, можуть мати державне або місцеве значення»(абз.2); «пам'ятники і монументи, присвячені увічненню знаменних подій в історії України та світу, що мали національне і світове значення, а також пам'яті видатних державних, громадських та історичних діячів, діячів національної науки, культури, мистецтва і праці, мають державне, інші - місцеве значення»(абз.3); «рішення про спорудження (створення) пам'ятників і монументів державного значення приймаються Кабінетом Міністрів України, а місцевого - місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування»(абз.4)».

Відповідач не надав суду: дозвіл Кабінету Міністрів України, який би надавав йому право демонтажу і переміщення пам'ятнику "Потьомкінцям - нащадки"; проекту, робочої документації, дозволу на виконання будівельних робіт, висновку комплексної державної експертизи проекту будівництва, що свідчить про відсутність правових підстав для спорудження пам'ятника «Засновникам Одеси». Відповідач не надав доказів дотримання вимог Закону України "Про планування і забудову територій" та Земельного кодексу України. Тому суд приходить до висновку, що роботи з переміщення пам'ятника «Потьомкінцям-нащадки» та побудови на його місці пам'ятника «Засновникам Одеси» здійснювались без належних дозволів.

На підставі викладеного, суд вважає за необхідне позовні вимоги Спілки громадських організацій «Асоціація козацьких товариств «Січ» до Одеської міської ради задовольнити частково і визнати нечинними та скасувати рішення Одеської міської ради від 27.06.06 № 97-V та від 04.07.2007 року № 1401-V, як прийняті без отримання Одеською міською радою належних дозволів.

Суд вважає не доведеними вимоги АКТ «Січ» про повернення пам'ятника «Потьомкінцям нащадки» на Катерининську площу м. Одеси, яка носила раніше назву площі Потьомкінців.

Відповідно до ч.2 ст. 4 Європейської Хартії місцевого самоврядування органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу. Враховуючи дану норму, а також гарантії місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та законами України, ніхто не може зобов'язати колегіальний орган місцевого самоврядування, прийняти будь-яке, наперед визначене рішення, а суд може лише зобов'язати орган місцевого самоврядування розглянути у встановленому порядку певне питання.

Вирішуючи вимоги в частині визнання дії Одеської міської ради по відновленню об'єкту, який іменується «Пам'ятником «Засновникам Одеси», такими, що порушують права громадян України, спрямовані проти національної гідності українців, підривають національну безпеку України, завдають шкоду порядку і стабільності в суспільстві, суд вважає, що ці вимоги також не підлягають задоволенню, оскільки такий спосіб захисту порушених прав виходить за межі, передбачені пунктами 1-8 ч.2 ст.162 КАС України, що визначають зміст постанови суду у разі задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 19, ч1 ст. 64, ч.2 ст. 124 Конституції України, ст. 22 Закону України «Про охорону культурної спадщини» п. 37 ч. 1 статті 26 Закону України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.2, 8,9,10,11, 17,18 ,49 ,51, 70, 71, 99, 128, 160-163 КАС України, суд -,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Спілки громадських організацій «Асоціація козацьких товариств «Січ» - задовольнити частково.

Визнати нечинним та скасувати рішення Одеської міської ради від 27.06.2007 року №97-V від 27 червня 2006 року «Про переміщення пам'ятника місцевого значення « Потьомкінцям-нащадки».

Визнати нечинним та скасувати рішення Одеської міської ради №1401-V від 04 липня 2007 року «Про комплексну реставрацію та благоустрій Катерининської площі міста Одеси з відтворенням її історичного вигляду» у частині що стосується відтворення пам'ятника «Засновникам Одеси».

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Приморський районний суд м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданнні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: Ю.Б. Свячена