Дата документу 15.08.2017
Справа № 501/1388/17
2-а/501/95/17
15 серпня 2017 року м. Чорноморськ
Суддя Іллічівського міського суду Одеської області Смирнов В.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,
Позивач ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, в якому просила суд:
- визнати дії Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської областіщодо невиплати адресної допомоги їй та її дітям щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, починаючи з 25.02.2017 року;
- зобов'язати Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області призначити та виплатити їй та її дітям щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 25.02.2017 року;
- зобов'язати Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської областівиплатити ОСОБА_1 матеріальну шкоду у розмірі 5 000,00 грн. (п'ять тисяч гривень 00 копійок).
Позивач ОСОБА_1 надала суду письмову заяву, якою підтримала позовні вимоги, просила суд їх задовольнити та розглянути справу за її відсутності.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про слухання справи був сповіщений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні.
Перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, суд вважає за можливе розглянувши справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження та приходить до наступного.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч. 1 статі 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене
судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, є громадянкою України та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 5).
Позивач у зв'язку із проведенням антитерористичної операції перемістилась у м. Чорноморськ, де взята на облік до Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської як особа, що перемістилася з тимчасово окупованої території, у зв'язку з чим позивачу видано довідку від 25.08.2016 року № 5136001277 (а.с. 10).
Відповідно до довідок від 01.07.2016 року № 5136001440, № 5136001441, позивачу видано ці довідки безстроково (а.с. 11-12).
Згідно заяви від 27.04.2017 року від позивача ОСОБА_1 направленої до Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області про надання письмового роз'яснення на причини невиплати грошової допомоги (а.с. 13).
Відповідно листа № 1938/2 від 04.05.2017 року, позивачу надано відповідь на її заяву та роз'яснено з яких причин їй не виплачується грошова допомога з 25.02.2017 року позивачу припинено виплату адресної допомоги в зв'язку з тим, що позивач звернулася до відповідача 24.04.2016 року після прийняття розпорядження №1275 від 02.12.2015 року про те що потрібно звертатися до 29.11.2016 року а позивачка звернулася лише 24.02.2016 року а тому не має права на виплату грошової допомоги. (а.с.14).
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 1 жовтня 2014 року № 505 (далі - Постанова № 505) позивачу була призначена грошова допомога, яку вона отримувала до 01 вересня 2016 року. Цей факт не оспорювався сторонами .
Спірним питанням у даній справі є правомірність дій відповідача стосовно припинення з 25.02.2017 року виплати позивачу щомісячної адресної допомоги, як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII (далі-Закон № 1706-VII) встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Частиною другої статті 4 цього Закону встановлено, що підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Згідно частини 1 статті 5 Закону № 1706-VII довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затверджений Постановою Кабінету Міністрів України «Про облік внутрішньо переміщених осіб» від 1 жовтня 2014 року № 509 (далі - Порядок № 509).
Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (далі - Порядок № 505), визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального
захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно п. 5 Порядку № 505 для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку).
У заяві зазначаються відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги, в тому числі: наявність у будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Відповідно до п. 6 Порядку № 505 грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Відповідно до п. 10 Порядку № 505 уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Пункт 12 Порядку № 505 передбачає, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги.
Тому відповідач, припиняючи позивачу виплату адресної допомоги, діяв не в межах своїх повноважень, а тому наявні підстави для поновлення виплати позивачу щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам.
Управління праці та соціального захисту населення України є структурним підрозділом виконавчого комітету міської ради, підзвітним та підконтрольним міському голові та головному управлінню праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації України, метою діяльності якого є провадження соціальної політики держави, яка полягає в наданні соціальних пільг та допомог, компенсацій та інших видів соціальних виплат, встановлених законодавством.
З огляду на принцип законності, закріплений у частині 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, відповідач, припинивши виплату позивачу виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам з 25.02.2017 року, діяв неправомірно, а відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 11, ст.ст. 158-163, 186 КАС України, суд,
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії -задовольнити.
Визнати дії Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської областіщодо невиплати адресної допомоги ОСОБА_1 та її дітям щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, починаючи з 25.02.2017 року протиправними.
Зобов'язати Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області призначити та виплатити ОСОБА_1 та її дітям щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 25.02.2017 року.
Зобов'язати Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської областівиплатити ОСОБА_1 матеріальну шкоду у розмірі 5 000,00 грн. (п'ять тисяч гривень 00 копійок).
Постанова суду може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області через Іллічівський міський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Іллічівського міського суду
Одеської області В.В.Смирнов