Справа № 496/2504/17
Провадження № 2-а/496/105/17
11 серпня 2017 року Біляївський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Буран В.М.,
при секретарі - Дигуляр А.С.,
за участю:
відповідача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Москальової М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Біляївка Одеської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до начальника 3-го відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Яськи» про визнання дій протиправними, та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
До суду звернувся позивач з вказаним позовом та просить визнати дії начальника 3-го відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Яськи» лейтенанта ОСОБА_1 з накладення на нього адміністративного стягнення протиправними та постанову про накладення адміністративного стягнення № 310417 від 16 липня 2017 року, винесену начальником 3-го відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Яськи» лейтенанта ОСОБА_1 з накладення на нього адміністративного стягнення, передбаченого ст. 202 КУпАП - скасувати.
Свої вимоги мотивує тим, що дійсно, 16 липня 2017 року він був на річці Турунчук. У 22 годині 00 хвилин, які зазначені часом вчинення адміністративного правопорушення, він здійснював підйом маломірного плавзасобу з води, а не здійснював вихід на воду, як зазначено у протоколі. Стаття 33 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. N 1147 «Про прикордонний режим», яку він нібито порушив, регламентує випуск маломірних суден, інших плавзасобів у територіальне море, внутрішні води України, а не їх підйом, на що не звернули уваги співробітники прикордонного патруля в особі ст. пр-к Василіогло. Не зважаючи на його дії, які вочевидь свідчили про підйом плавзасобу та закінчення рибальства, прикордонний патруль затримав його, потребував пояснень де він здійснював вихід на воду, та склав протокол, в якому зазначив невідоме позивачу місце, як таке, з котрого він нібито вийшов на воду. Звісно, позивач відмовився підписувати цей протокол, тому його відвезли до прикордонного загону, де на протязі майже трьох годин розповідали, що він вийшов на воду з порушеннями діючого законодавства України, відмовляючись розуміти, що те, що вони бачили, було підйомом плавзасобу з води (у 22.00 годині!). Позивач не може пояснити ані собі, ані будь кому, як ст. пр-к Васильогло у 22.00 помітив та роздивився знак № 0592 (чи 0692) на відстані 3000 м, де він, нібито, здійснював вихід на воду. Також посилається, що у протоколі про адміністративне правопорушення ПдРУ № 310417 від 16 липня 2017 року не приділено уваги часу його виходу на воду, хоча вихід та плавання суден флоту рибної промисловості, що не підлягають нагляду класифікаційного товариства, після настання темної пори доби, маломірних суден та інших плавзасобів після закінчення навігаційного періоду і настання темної пори доби, а також за межі 2 морських миль без відповідних радіоелектронних засобів зв'язку та дозволу на користування ними забороняється, відповідно тієї же ст. 33 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. N 1147 «Про прикордонний режим». Лейтенанта ОСОБА_1, який склав та підписав протокол, ймовірно зі слів ст. пр-ка Василіогло, не збентежили очевидні розбіжності між змістом Протоколу та здоровим глуздом, він прийшов до висновку про вчинення позивачем правопорушення. Допускаючи це, ніяких об'єктивних доказів вчинення ним правопорушення не надав. Також вказує, що йому не надали можливості надати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу.
Позивач у судове засідання не з'явився, але надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі. (а.с. 18).
Відповідач у судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні надала заперечення на позов та зазначила, що позов не визнає та просила відмовити у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість вимог позивача, суд вважає, що у позові слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 202 КУпАП встановлено відповідальність за порушення прикордонного режиму, режиму в пунктах пропуску через державний кордон України або режимних правил у контрольних пунктах вїзду-виїзду.
Відповідно до ст.222-1 КУпАП органи Державної прикордонної служби України розглядають справи про адміністративні правопорушення, повязані з порушенням прикордонного режиму, режиму в пунктах пропуску, через державний кордон України. Від імені органів Державної прикордонної служби України розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право: начальники органів охорони державного кордону та Морської охорони Державної прикордонної служби України та їх заступники; керівники підрозділів органів охорони державного кордону та Морської охорони Державної прикордонної служби України, які безпосередньо виконують завдання з охорони державного кордону України.
Судом встановлено, що 16 липня 2017 року Південним регіональним управлінням Білгород-Дністровський прикордонний загін, відділом прикордонної служби «Яськи», Одеської області, Біляївського району (начальником 3-го відділення інспекторів прикордонної служби, відділу прикордонної служби «Яськи», лейтенантом ОСОБА_1 було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення за № 310417, щодо ОСОБА_3, згідно якої ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 202 КУпАП України та накладено штраф у сумі 119 гривень. (а.с. 9-10).
Відповідно до ст.23 Закону України «Про Державний кордон України» у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, встановлюється прикордонний режим, який регламентує відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України правила в'їзду, перебування, проживання, пересування громадян України та інших осіб, провадження робіт, обліку та тримання на пристанях, причалах і в пунктах базування самохідних та несамохідних суден, їх плавання та пересування у внутрішніх водах України.
Згідно до Постанови КМУ від 03 серпня 1998 року N 1199 «Про контрольовані прикордонні райони». Відповідно до Закону України "Про державний кордон України" ( 1777-12 ) Кабінет Міністрів України постановляє: 1. Установити контрольовані прикордонні райони в межах територій міст і районів (згідно з додатком). До контрольованих прикордонних районів включити також територіальне море України, внутрішні води України і частину вод прикордонних річок, озер та інших водойм України і розташовані в цих водах острови. 2. Запровадити з 1і вересня ц. р. прикордонний режим у зазначених контрольованих у прикордонних районах: Одеська область: Білгород-Дністровський, Біляївський, Белградський, Великомихайлівський, Ізмаїльський, Кілійський, Кодимський, Комінтернівський, Котовський, Красноокнянський, Овідіопольський, Ренійський, Роздільнянський, Саратський, Тарутинський, Татарбунарський, Фрунзівський райони.
Згідно п. 33 Постанови КМУ від 27 липня 1998 року № 1147 «Про прикордонний режим», випуск маломірних суден, інших плавзасобів у територіальне море, внутрішні води України здійснюється адміністраціями об'єктів базування після належного оформлення згідно з інструкціями про порядок обліку та випуску маломірних суден, інших плавзасобів у територіальне море та внутрішні води України, які затверджуються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними та Севастопольською міською державними адміністраціями за погодженням з органами охорони державного кордону, в зоні відповідальності яких вони розташовані. Маломірні судна, інші плавзасоби можуть виходити (крім засобів розваг на воді, які виходять на відстань до 2 морських миль) у територіальне море та внутрішні води України згідно з інструкціями про порядок обліку та випуску маломірних суден, інших плавзасобів у територіальне море та внутрішні води України за умови завчасного, не пізніше ніж за одну годину до виходу, інформування адміністраціями об'єктів базування, які ними обліковуються, відповідних підрозділів Державної прикордонної служби, у зоні відповідальності яких вони перебувають.
Згідно до Правил користування маломірними суднами на водних об'єктах в Одеській області, затвердженого рішенням Одеської обласної ради від 29 лютого 2008 року № 485-V: 2.1. Маломірні судна, що належать юридичним та фізичним особам, підлягають реєстрації в органах реєстрації у порядку встановленому чинним законодавством. У районах, прилеглих до узбережжя моря, що охороняється Державною прикордонною службою України, у межах територіального моря і внутрішніх вод, де встановлено прикордонну смугу та контрольований прикордонний район, усі маломірні судна підлягають обліку у підрозділах Державної прикордонної служби у межах адміністративного району. 2.2. Маломірні судна після реєстрації приписуються до баз-стоянок, які відповідають вимогам безпеки судноплавства та забезпечуються керівництвом баз-стоянок постійними місцями для стоянки (зберігання). Всі приписані до бази-стоянки маломірні судна вносяться до журналу приписного флоту цієї бази із зазначенням бортового номера, типу судна, власника судна, його адреси і телефону, місця стоянки судна на базі, часу проходження технічного огляду на придатність до плавання. При неможливості бази-стоянки забезпечити маломірне судно (гумове надувне, гідроцикл) постійним місцем для стоянки дозволяється, за погодженням з адміністрацією бази-стоянки та підрозділом Держприкордонслужби, утримувати маломірне судно в іншому місці, яке забезпечує його надійну охорону, але дані по ньому заноситься до журналу приписного флоту. 2.3. Маломірні судна, що знову придбані або збудовані, повинні бути поставлені на облік в органах реєстрації у 10-денний термін. Маломірні судна, з якими громадяни тимчасово перебувають у районах, прилеглих до узбережжя моря, що охороняється Державною прикордонною службою, у межах територіального моря і внутрішніх вод, де встановлено прикордонну смугу та контрольований прикордонний район, протягом 24 годин з часу прибуття повинні бути поставлені їх власниками на тимчасовий облік у найближчому підрозділі Держприкордонслужби і приписатися та утримуватися на базах-стоянках, що допущені до експлуатації.
2.4. Зміни в даних стосовно реєстрації маломірних суден, зняття їх з реєстрації проводиться з обов'язковим інформуванням про це відповідного підрозділу Держприкордонслужби. 2.5. Забороняється зберігання на базах-стоянках, плавання та пересування маломірних суден, незареєстрованих в установленому порядку, а у межах територіального моря і внутрішніх вод, де встановлено контрольований прикордонний район, не облікованих також у підрозділах Держприкордонслужби.
Відповідно до Розпорядження голови обласної державної адміністрації начальника Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України від «23» травня 2008 року № 358/А-2008 -13, зареєстровано в Головному управлінні юстиції в Одеській області «19» червня 2008 року за № 37/894 про затвердження Інструкції про порядок випуску самохідних і несамохідних суден, інших плавзасобів у територіальне море та внутрішні води України в межах Одеської області регулює відносини щодо випуску самохідних і несамохідних суден (далі - маломірні судна), інших плавзасобів у територіальне море та внутрішні води України у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі в межах Одеської області. Маломірні судна, плавзасоби приписуються та зберігаються на пристанях, причалах, пунктах базування. Номери причалам надаються Державною прикордонною службою України. Випуск у територіальне море та внутрішні води України в межах Одеської області маломірних суден, плавзасобів здійснюється адміністрацією (чергово-вахтовою службою) пристані, причалу, пункту базування, що отримали в установленому законодавством порядку акт огляду пристані, причалу і пункту базування і облаштовані в місцях, які визначаються рішенням обласної державної адміністрації за погодженням з відповідними підрозділами Державної прикордонної служби. Випуск здійснюється у денний час доби за наявності у власника (судноводія) маломірного судна (плавзасобу) документів на право його використання, з урахуванням стану фактичної та прогнозованої погоди, льодової обстановки та технічних характеристик плавзасобу, з інформуванням відповідного підрозділу Державної прикордонної служби України, з поверненням за одну годину до початку темного часу доби. Контроль за виконанням цієї Інструкції здійснюється в межах повноважень місцевими державними адміністраціями, підрозділами Державної прикордонної служби України. Юридичні та фізичні особи, що допустили порушення цієї Інструкції, притягуються до відповідальності відповідно до законодавства України.
Як вбачається з постанови про накладення адміністративного стягнення № 310417 від 16 липня 2017 року, о 22 годині 00 хвилин прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» у складі ст. пр-ка Василіогло О.І. + 1, безпосередньо на річці Турунчук в районі прикордонного знаку № 0592 на відстані близько 3000 метрів від державного кордону в напрямку п.п. «Яськи» (Україна) - п.п. «Крокмаз» (Республіка Молдова), виявлено одну особу, яка здійснила вихід на воду на маломірному плавзасобі поза встановленим пунктом базування, чим порушив вимоги п. 33 ПКМУ № 1147 «Про прикордонний режим» від 27 липня 1998 року, відповідальність за яке передбачено ст. 202 КУпАП. Постанова не підписана ОСОБА_3, у зв'язку з відмовою, що було засвідчено двома свідками.
Оскаржувана постанова винесена на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серії ПдРУ № 310417 від 13 липня 2017 року (а.с. 7-8).
Судом не встановлено порушення вимог ст.256 КУпАП при складанні протоколу, оскільки він має всі необхідні реквізити. Стаття 256 КУпАП передбачає можливість підписання протоколу свідками, понятими у разі їх наявності. Протокол не підписаний особою щодо якої складено протокол, у зв'язку з відмовою, що було засвідчено двома свідками.
Стаття 268 КУпАП передбачає права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, зокрема, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання.
В оскаржуваній постанові та протоколі про адміністративне правопорушення відмітки про заявлені клопотання відсутні.
Розмір накладеного на позивача штрафу відповідає розмірам, встановленим санкцією вказаної статті.
Таким чином, є підстави вважати, що приймаючи оскаржуване рішення, відповідач діяв правомірно, на підставі та в межах наданих повноважень, з дотриманням вимог чинного законодавства.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявлених позивачем вимог, та не вбачає підстав для скасування оскаржуваної постанови, тому в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст. 202 КУпАП, ст.ст. 9,10,11,70,71,159,161-163, 171-2 КАС України суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_3 до начальника 3-го відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Яськи» про визнання дій протиправними, та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без задоволення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Буран В.М.
11 серпня 2017 року