Постанова від 08.08.2017 по справі 489/1420/17

08.08.2017

Справа №489/1420/17

Провадження №2-а/489/223/17

ПОСТАНОВА

іменем України

08 серпня 2017 року м. Миколаїв

Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі головуючого судді Кирильчука О.І., за участі секретаря судового засідання Матяєвої С.І., представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Бордюжи А.С., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з урахуванням положень ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.01.2016 року №44 та рішення Міністра оборони України від 15.02.2017 року №1223/з/12, починаючи з 03.03.2016 року, оскільки при зміні одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців проводиться перерахунок пенсії.

Представник позивача позов підтримав, представник відповідача позовні вимоги за період з 03.03.2016 року по 21.10.2016 року просив залишити без розгляду, в іншій частині у задоволенні позову відмовити.

18 листопада 1992 року ОСОБА_3 була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

03 березня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку із виданням наказу Міністра оборони України від 27.01.2016 року №44, яким затверджено розрахунок виплати щомісячного грошового забезпечення військовослужбовців.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 15.03.2017 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки відсутні законні підстави для проведення такого перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Положеннями частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Згідно із п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок), перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення Кабінетом Міністрів України, а не інших органів державної влади, в тому числі Міністерства оборони України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №294, зокрема, Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до вищевказаної постанови №294, протокольного рішення Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року №3 та з метою врегулювання окремих питань виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році видано наказ Міністра оборони України №44 від 27 січня 2016 року №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в 2016 році», яким підвищено грошове забезпечення військовослужбовців за рахунок збільшення розміру премій.

Премія, яку встановлено, зокрема, наказом Міністра оборони України №44 від 27 січня 2016 року №44, носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 23 грудня 2014 року №21-569а14.

Оскільки Кабінетом Міністрів України не було прийнято рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, а наказ Міністра оборони України від 27 січня 2016 року № 44 не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у задоволенні позову в частині зобов'язання здійснити перерахунок на підставі зазначеного наказу слід відмовити. При цьому не підлягає задоволенню клопотання представника відповідача про залишення позовних вимог за період з 03.03.2016 року по 21.10.2016 року без розгляду, оскільки наказ Міністра оборони України від 27 січня 2016 року №44 не було офіційно оприлюднено, а тому доводи про те, що позивач дізнався про порушення своїх прав лише в березні 2017 року не можуть бути спростовані.

У задоволенні позову в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії на підставі рішення Міністра оборони України від 15.02.2017 року №1223/з/12 також слід відмовити, враховуючи що позивач не звертався до відповідача із заявою про проведення перерахунку на підставі зазначеного рішення.

За відсутності підстав для задоволення позову судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2, 71, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги і може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд міста Миколаєва протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя