Україна
14 жовтня 2009 р. справа № 2а-11601/09/0570
час прийняття постанови: 15.30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Бєломєстнова О. Ю.
при секретарі Телешові В.М.
Донецький окружний адміністративний суд в складі судді БєломєстноваО.Ю. при секретарі Телешові В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Донецьку по вул. 50-ї Гвардійської Дивізії, 17 адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька до Приватного підприємства «Wef Trans», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Східна митниця про стягнення податкової заборгованості на загальну суму 225411,03 грн.
за участю представника позивача Бондаренко М.В.
представника відповідача Шевченко М.О.
представників третьої особи Кононенко В.К., Сергєєва Є.А.
Державна податкова інспекція у Куйбишевському районі м. Донецька звернулася до суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства «Wef Trans» про стягнення податкової заборгованості на загальну суму 160083,19 грн., яка складається з основного боргу у розмірі 149262,69грн, штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 5963,27 грн., пені у розмірі 4857,23 грн.
Ухвалою суду від 16.09.2009р. до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача було залучено Східну митницю (83048, м. Донецьк, пров. Ніколенко, 9, код 35793589).
В подальшому позивач збільшив позовні вимоги на просив суд стягнути з відповідача податкову заборгованість на загальну суму 225 411,03 грн., яка складається з основного боргу у розмірі 211033,69 грн., штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 9520,11 грн., пені у розмірі 4857,23 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідачем до ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька надані податкові декларації з податку на додану вартість № 11676 від 19.03.2009р. за лютий 2009р. на загальну суму 19137 грн., № 22330 від 21.04.2009р. за березень 2009р. на загальну суму 19888,00 грн. № 30637 від 19.05.2009р. за квітень 2009р. на загальну суму 13132,00 грн., № 35991 від 19.06.2009р. за травень 2009р. на загальну суму 33004,00грн., № 43981 від 16.07.2009р. за червень 2009р. на загальну суму 28767,00 грн. Відповідачем в порушення вимог п.1.2, п. 1.3 ст. 1 Закону України від 21.12.00 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» зазначені суми не сплачені. У з в'язку з цим, відповідно до п.п.16.1.1 п. 16.1 ст. 16 зазначеного Закону позивачем була нарахована пеня у сумі 217,50 грн.
Крім того, податковим повідомлення-рішення від 17.06.2009р. № 0005911500/0/8343, яке прийнято на підставі Акту невиїзної документальної перевірки № 2683 від 15.06.2009р. позивачем до відповідача були застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 3 556,84 грн. за несвоєчасну сплату суми узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за лютий 2009р., зазначене податкове повідомлення-рішення було вручено нарочно представнику відповідача.
Також, згідно з поданнями Східної митниці від 13.03.2009р. №14 та № 15 про здійснення заходів з погашення податкового боргу через несплату платником податків узгоджених сум податкових зобов'язань у встановлені терміни, а саме на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами підприємницької діяльності. Загальна сума боргу становить129869,48 грн., яка складається з основного боргу у розмірі 119265,48 грн., штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 5963,27грн., пені у розмірі 4639,73грн. Вказані подання були надіслані Східною митницею до ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька, відповідно до п.6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України від 21.12.00 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Таким чином, станом на 07.08.2009р. за Приватним підприємством «Wef Trans» значиться заборгованість перед державним бюджетом України на загальну суму 225411,03 грн., яка складається з основного боргу у розмірі 211033,69 грн., штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 9520,11 грн., пені у розмірі 4857,23 грн., яку позивач просить стягнути.
Відповідач в судове засідання з'явився, адміністративний позов не визнав, посилаючись на те, що у лютому 2009 року відповідачем отримано від ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька Першу додаткову вимогу № 1/87, в якій зазначено суму податкового боргу у розмірі 125228,75 грн.
27 березня 2009 року було отримано другу податкову вимогу № 2/209, відповідно до якої сума боргу становить 129677,06 грн.
У надісланій другій податковій вимозі позивач вказує на те, що підприємство має заборгованість з земельного податку в розмірі 2055,19 грн.
Відповідач проти даного твердження заперечує, у зв'язку з тим, що ним сплачено вказаний податок за платіжним дорученням № 267 від 27.03.2009р.
Крім того, відповідач зазначає, що позивачем стосовно вимог щодо стягнення штрафних санкцій та пені порушені строки їх застосування, передбачені ст. 250 Господарського кодексу України.
Представник третьої особи в судове засідання з'явився, надав пояснення стосовно виникнення заборгованості з оплати мита від 06.10.2009р. № 23/655.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, представників третіх осіб суд встановив:
Відповідач, Приватне підприємство «Wef Trans», зареєстровано як юридична особа, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 № 313171 та знаходиться на податковому обліку в ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування”, податок на додану вартість є загальнодержавним податком.
Згідно п. 1.6 ст. 1 Закону України „Про податок на додану вартість”, податкове зобов'язання - загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, визначена згідно з цим Законом.
Відповідачем до податкової інспекції надані декларації з ПДВ:
· № 11676 від 19.03.2009р. за лютий 2009р. на загальну суму 19137 грн. по строку 30.03.2009р.,
· № 22330 від 21.04.2009р. за березень 2009р. на загальну суму 19888,00 грн. по строку 30.04.2009р.;
· № 30637 від 19.05.2009р. за квітень 2009р. на загальну суму 13132,00 грн. по строку 01.06.2009р.,
· № 35991 від 19.06.2009р. за травень 2009р. на загальну суму 33004,00грн. по строку 30.06.2009р.,
· № 43981 від 16.07.2009р. за червень 2009р. на загальну суму 28767,00 грн. по строку на 30.07.2009р.
Станом на 07.08.2009р загальна сума податкових зобов'язань за деклараціями з податку на додану вартість за лютий - червень 2009р., з урахуванням уточнюючих розрахунків складає 91768,21 грн.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування”, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Посилання відповідача на платіжні доручення № N-907 від 16.09.2009р. на суму 2000грн, № N-831 від 28.08.2009р. на суму 5000грн., N-816 від 27.08.2009р. на суму 2000грн., N-813 від 26.08.2009р. на суму 5000 грн., N-792 від 20.08.2009р. на суму 5000грн. судом до уваги не приймається.
Як вбачається з графи «призначення платежу» наданих платіжних доручень, податкові періоди, за які відповідач сплачував зобов'язання відрізняються від періодів, за які позивач просить стягнути заборгованість.
Крім того, ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька надала декларації, які підтверджують виникнення зобов'язань за ті періоди, які зазначені у вищевказаних платіжних дорученнях.
В судовому засіданні представник відповідача зазначив про відсутність відомостей щодо заяв до податкового органу про зміну призначення платежу за наданими платіжними дорученнями.
Відповідачем у зазначені вище строки не були сплачені податкові зобов'язання за період лютий - червень 2009р. у сумі 91768,21 грн., тому ця сума вважається податковим боргом.
Крім того, згідно з п.п. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу по податковому зобов'язанню нараховується пеня.
Оскільки відповідач у встановлений законом строк не сплатив заборгованість податку на додану вартість, позивачем у відповідності до п.п. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» на суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 217,50 грн. за період з 31.03.09р. по 30.04.09р.
Також, відповідно до п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 цього Закону, позивачем застосовані до відповідача штрафні санкції, що підтверджується податковим повідомленням - рішенням № 0005911500/0/8343 від 17.06.2009р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3556,84грн., яке прийнято на підставі акту перевірки № 2683 від 15.06.2009р. Зазначене рішення відповідачем було отримано 17.06.2009р. та не оскаржене.
Згідно з пунктом 17.3 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Підпунктом 1.3 ст. 1 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Таким чином, станом на 07.08.2009р загальна сума заборгованості за деклараціями з податку на додану вартість за лютий - червень 2009р., з урахуванням уточнюючих розрахунків складає 91768,21 грн. - основного боргу, 3556,84 грн. - штрафних санкцій, 217,50 грн. -пені.
Крім того, відповідно до п.п. 2.1.1 п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» контролюючими органами стосовно акцизного збору та податку на додану вартість, ввізного та вивізного мита, інших податків і зборів (обов'язкових платежів), які відповідно до законів справляються при ввезенні (пересиланні) товарів і предметів на митну територію України або вивезенні (пересиланні) товарів і предметів з митної території України є митні органи.
На підставі наказу Державної митної служби України від 24.02.2006р. № 144 комісією Державної митної служби України проведено комплексну перевірку Донецької митниці за період з 01.04.2002 по 01.03.2006р. За результатами перевірки складено Акт від 24.03.2006р. На підставі зазначено акту були прийняті податкові повідомлення № 69/19 від 22.05.2006р. щодо визначення відповідачеві суми податкового зобов'язання за мита з товарів, ввезених на територію України суб'єктами підприємницької діяльності у розмірі 99387,89 грн., суми штрафних санкцій у розмірі 4969,39грн. та № 70/19 від 22.05.2006р. щодо визначення відповідачеві суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами підприємницької діяльності у розмірі 19877,59 грн., суми штрафних санкцій у розмірі 993,88грн.
Згідно з пунктом 6.1 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Як вбачається з зазначених податкових повідомлень граничний строк сплати становить 10 днів від дати отримання повідомлення.
З повідомлення про вручення поштового відправлення № 363392 від 22.05.2006р. податкові повідомлення № 69/19 та 70/19 від 22.05.2009р. отримано відповідачем 14.06.2006р. про що мається на ньому відповідна відмітка.
Відповідачем у встановлені законом строки податкове зобов'язання не сплачено.
Таким чином, сума податкового боргу за мита з товарів, ввезених на територію України суб'єктами підприємницької діяльності та з податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами підприємницької діяльності складає 119265,48 грн., сума штрафних санкцій складає 5963,27 грн.
Також, відповідно до пункту 16.4.1 пункту 16.4 статті 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
У зв'язку з цим, позивачем на підставі зазначеної норми нарахована відповідачу пеню у сумі 4639,73 грн. за період з 09.12.2008р. по 13.03.2009р.
Приватним підприємством «Wef Trans» право на оскарження рішення контролюючого органу використано, як в адміністративному так і в судовому порядку, а саме:
Рішенням Донецької митниці від 20.06.2006р. № 11-23/4305 в задоволені скарги приватного підприємства «Wef Trans» від 31.05.2006р. № 182 відмовлено.
Відповідач звернувся з позовною заявою до Господарського суду Донецької області від 22.06.2006р. про визнання неправомірними і не чинними податкових повідомлень № 69/19 та 70/19 від 22.05.2009р.
Постановами Господарського суду Донецької області від 27.09.2006р. по справам № 4/201а та 4/202а позовні вимоги підприємства задоволені.
Ухвалами Донецького апеляційного господарського суду від 13.03.2007р. рішення від 27.09.2006р. залишені в силі.
Постановами Вищого Адміністративного суду України від 11.11.2008р. постанови Господарського суду Донецької області від 27.09.2006р. та ухвали Донецького апеляційного господарського суду від 13.07.2007р. по справам № 4/201а та № 4/202а скасовані, у задоволені позовних вимог відмовлено.
Таким чином, податкові повідомлення № 69/19 від 22.05.2006р. про визначення відповідачеві суми податкового зобов'язання за мита з товарів, ввезених на територію України суб'єктами підприємницької діяльності у розмірі 99387,89 грн., суми штрафних санкцій у розмірі 4969,39грн. та № 70/19 від 22.05.2006р. про визначення відповідачеві суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами підприємницької діяльності у розмірі 19877,59 грн., суми штрафних санкцій у розмірі 993,88грн. є правомірними та законними.
Відповідно до ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрали законної чинності, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини.
У відповідності до вимог Порядку надіслання органам державної податкової служби подання та здійснення заходів із погашення податкового боргу платника податків та інформації про скасування або зміну суми нарахованого податкового зобов'язання за рішенням суду від інших контролюючих органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.01 № 1387, згідно з п. п. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Східною митницею було надіслано до ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька податкові подання № 14 та №15 від 13.03.2009р.
Враховуючи викладене загальна сума податкового боргу через несплату платником податків узгоджених сум податкових зобов'язань у встановлені терміни складає 119265,48 грн. -основного боргу, 5963,27 грн. - штрафних санкцій, 4639,73 грн. - пені.
Посилання відповідача щодо порушення відповідачем строків застосування штрафних санкцій та пені, які передбачені ст. 250 Господарського кодексу України судом до уваги не приймаються з наступних підстав:
Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Таким чином, зазначеною статтею встановлено строк для застосування адміністративно-господарських санкцій, не для їх стягнення.
Санкції у формі штрафу були визначені 22.05.2006р. на підставі акту перевірки від 24.03.2006р., тобто з дотриманням зазначеного строку.
В той же час, відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 1 ст. 100 КАС України встановлено, що пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
З пояснень відповідача вбачається, що він заперечував проти позову лише щодо не дотримання строків, які встановлені ст. 250 Господарського кодексу України для застосування, а не для стягнення санкцій. Заяви щодо застосування при розгляді справи вимог ст. 100 КАС України відповідачем суду не надано.
Відповідно до ст. 67 Конституції України зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.00р. № 2181-ІІІ, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
З урахуванням викладених обставин, суд, вважає позов таким, що підлягає задоволенню. Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України стягненню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 160 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька до Приватного підприємства «Wef Trans», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Східна митниця про стягнення податкової заборгованості на загальну суму 225 411,03 грн., яка складається з основного боргу у розмірі 211033,69 грн., штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 9520,11 грн., пені у розмірі 4857,23 грн. задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства «Wef Trans», (ЄДРПОУ 30261684; м. Донецьк, вул. Югославська,36А) на користь Державного бюджету України заборгованість за деклараціями з податку на додану вартість за лютий - червень 2009р. у розмірі 95542 (дев'яносто п'ять тисяч п'ятсот сорок дві)грн. 55 коп. у тому числі 3556,84 (три тисячі п'ятсот п'ятдесят шість) грн. 84 коп. - штрафних санкцій, 217,50 ( двісті сімнадцять) грн. 50 коп. -пені.
Стягнути з Приватного підприємства «Wef Trans», (ЄДРПОУ 30261684; м. Донецьк, вул. Югославська,36А) на користь Державного бюджету України (рахунок одержувача 37346270000326, Східна митниця, банк ГУДКУ в м. Києві, МФО 820019) податковий борг з податку на додану вартість у сумі 21644 (двадцять одна тисяча шістсот сорок чотири)грн. 76 коп., у тому числі штрафні санкції - 993 (дев'ятсот дев'яносто три) грн. 38 коп., пеню - 773 (сімсот сімдесят три) грн. 29 коп. та мита з товарів, увезених на територію України у сумі 108223 (сто вісім тисяч двісті двадцять три) грн. 72 коп., у тому числі штрафні санкції - 4969 (чотири тисячі дев'ятсот шістдесят дев'ять) грн. 39 коп., пеню -3866 (три тисячі вісімсот шістдесят шість)грн. 44коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку не було подано. У разі подання заяви про апеляційне оскарження, але не подання апеляційної скарги у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому засіданні 14 жовтня 2009р. Постанова виготовлена в повному обсязі 19 жовтня 2009р.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Бєломєстнов О. Ю.