Справа № 462/3310/17
Іменем України
10 серпня 2017 року Залізничний районний суд м.Львова в складі:
головуючого-судді Палюх Н.М.
при секретарі Андрушко Я.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання дій незаконними та зобов'язання до вчинення дій,
Позивачі у липні 2017 року звернулися до суду з позовом доЗалізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання дій незаконними та зобов'язання до вчинення дій, в якому просять:
- визнати незаконними дії відділу соціального захисту Залізничного району Управління соціального -захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо відмови у поновленні житлової субсидії із 01.05.2017 р. до вирішення справи №462/5889/15 апеляційним судом Львівської області.
-зобов'язати відділ соціального захисту Залізничного району Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської рада поновити ОСОБА_1 житлову субсидію із 01.05.2017 р. до вирішення справи №462/5889/15 апеляційним судом Львівської області.
Свої вимоги позивачі мотивують тим, що ОСОБА_1 16.06.2017р. отримала повідомлення із Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (надалі відділ соціального захисту) про те, що з 01.05.2017 р. їй не призначена житлова субсидія, в зв'язку із наявністю простроченою понад два місяці заборгованістю з оплати житлово-комунальних послуг. 26.06.2017р. ОСОБА_2, як представник основного квартиронаймача ОСОБА_1, звернувся у відділ соціального захисту із заявою про поновлення державної субсидії із 01.05.2017 р. до моменту винесення апеляційним судом Львівської області рішення у справі №462/5889/15 за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_1 до ЛКП «Сяйво» про захист прав споживача. Листом від 30.06.2017р. №260306-6404 їм відмовлено у поновленні державної субсидії із 01.05.2017 р. до моменту винесення апеляційним судом Львівської області рішення у справі №462/5889/15. На даний час справа №462/5889/15 про захист прав споживача знаходиться на розгляді у апеляційному суді Львівської області, по якій засідання призначено на 10.10.2017 р. Оскільки ними було надано відповідачу належні докази вирішення питання наявності чи відсутності заборгованості у судовому порядку, що дає підстави поновлення житлової субсидії до вирішення спору в суді., то вважають дії відділу соціального захисту щодо припинення державної субсидії із 01.05.2017р. незаконними, такими, що порушують їх конституційні права на достатній життєвий рівень для себе та їхньої сім'ї.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_2, який також представляє інтереси позивачки ОСОБА_1, позов підтримав, п окликаючись на мотиви такого, який просить задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечила та зазначила, що ОСОБА_1 перебувала на обліку як одержувач субсидії до 30.04.2017р. - до закінчення опалювального сезону. Відповідно до п.14 Положення після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді. Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому Положенням (п. 13), зокрема, про суму простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, підприємствами - виробниками/виконавцями житлово-комунальних послуг. У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг, субсидія на наступний строк не призначається. Якщо протягом двох місяців з дати інформування про непризначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Зазначений строк може бути продовжений на підставі рішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її створення) ради або комісії, яка ними утворюється, за наявності поважних причин. Згідно з інформацією ЛКП «Сяйво» сума простроченої понад два місяці заборгованості з оплати послуги з утримання будинку та прибудинкової території склала 14675,89грн., а заборгованість за послугами ЛКП «Залізничнетеплоенерго» - 2057,34 грн., у зв'язку з чим житлова субсидія ОСОБА_1 з 01.05.2017 не розрахована. Врегулювання спірного питання щодо заборгованості між позивачами та ЛКП «Сяйво» та ЛКП «Залізничнетеплоенерго» не входить в компетенцію Залізничного відділу соціального захисту управління. Вважає, що Залізничний відділ соціального захисту управління правомірно відмовив позивачам у призначенні субсидії з 01.05.2017 року. Просить в позові відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, оглянувши матеріали цивільної справи №462/8853/14-ц, суд прийшов до висновку, що позов до задоволення не підлягає з наступних підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Одночасно ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (надалі - субсидія) регламентовано Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24.04.2017 № 300) (надалі-Положення).
Відповідно до п.6 даного Положення, Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. В окремих випадках на підставі рішення
районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла (далі - орендар), якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні
послуги, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті.
Відповідно до п.14 Положення після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді. Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому Положенням (п. 13), зокрема, про суму простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, підприємствами - виробниками/виконавцями житлово-комунальних послуг. У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг субсидія на наступний строк
не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу. Якщо протягом двох місяців з дати інформування про непризначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату
заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Зазначений строк може бути продовжений на підставі рішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її створення)
ради або комісії, яка ними утворюється, за наявності поважних причин.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку у Залізничному відділі соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, як одержувач щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послугпо 30.04.2017 року - до закінчення опалювального сезону.
В ході перевірки Залізничним відділом соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради встановлено, що згідно інформації ЛКП „Сяйво" сума простроченої понад два місяці заборгованості позивачів з оплати послуг з утримання будинку та прибудинкової території становить 14675,89 грн. та що згідно інформації ЛКП «Залізничнетеплоенерго» станом на 01.05.2017р. по особовому рахунку ОСОБА_1 існує заборгованість у розмірі 2057,34 грн., яка виникла за рахунок неоплати отриманих послуг з теплопостачання з липня 2014р., що підтверджується листами ЛКП «Залізничнетеплоенерго» від 18.07.2017р. та ЛКП „Сяйво" від 14.07.2017р.
З матеріалів справи №462/8853/14-ц вбачається, що в провадженні Залізничного районного суду м.Львова перебуває справа за позовом ЛКП „Сяйво" до ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за надані житлово-комунальні послуги у розмірі 10694 грн. 58 коп. за період з 01.11.2009р. до 01.11.2012р., по якій ухвалою суду від 24.09.2015р. зупинено провадження до набрання законної сили судовим рішенням у справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_1 до ЛКП „Сяйво" про захист прав споживача.
Також встановлено, що рішенням Залізничного районного суду м.Львова від 27.01.2017р. відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_2, ОСОБА_1 до ЛКП „Сяйво" про захист прав споживача житлово-комунальних послуг, про визнання відсутності договірних відносин та зобов'язань у зв'язку з відсутністю договірних відносин, визнання безпідставними нарахування заборгованості по оплаті утримання будинку, прибудинкової території та послуг з централізованого опалення. На дане рішення суду ОСОБА_2 подано апеляційну скаргу, за якою відкрито апеляційне провадження і судове засідання по справі призначено на 10.10.2017р.
Отже, судом встановлено, що Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради отримав від ЛКП „Сяйво" та ЛКП „Залізничнетеплоенерго" інформацію про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати наданих позивачам житлово-комунальних послуг, у зв'язку з чим відповідач прийняв рішення про не нарахування позивачам житлової субсидії з 01.05.2017р.
Між тим, позивачами не надано суду належних доказів на підтвердження того, що заборгованості за житлово-комунальні послуги перед ЛКП „Залізничнетеплоенерго" та ЛКП „Сяйво" у них не має.
Суд не приймає до уваги покликання позивача на те, що між ними і ЛКП „Сяйво" вирішується в судовому порядку спір щодо відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги, що є підставою для продовження нарахування субсидії з 01.05.2017р., а відтак Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради неправомірно відмовив у поновленні житлової субсидії із 01.05.2017р. до вирішення справи №462/5889/15 апеляційним судом Львівської області, оскільки Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради при призначенні і наданні субсидій керується Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, згідно якого у разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг, субсидія на наступний строк не призначається, а врегулювання спірного питання щодо заборгованості між позивачами та ЛКП «Сяйво» та ЛКП «Залізничнетеплоенерго» не входить в компетенцію відповідача.
Суд зазначає, що після надання позивачами належних доказів, в тому числі і судового рішення щодо відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги, відповідач, згідно вимог вказаного Положення, відновить нарахуванням позивачам субсидії з дати закінчення дії попередньої субсидії.
З огляду на встановлені обставини, суд вважає, що Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, припинивши нарахування позивачам субсидії з 01.05.2017р. та відмовляючи позивачам у поновленні субсидії з 01.05.2017р. до вирішення справи №462/5889/15 апеляційним судом Львівської області, діяв в межах наданих законом повноважень, на підставі та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а тому приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити за безпідставністю вимог.
Керуючись ст.ст.11, 71, 86, 158, 159-163 КАС України, Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, суд -
В задоволені позову ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання дій незаконними та зобов'язання до вчинення дій - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Суддя: