Постанова від 09.08.2017 по справі 357/7725/17

Справа № 357/7725/17

2-а/357/792/17

П ОС Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2017 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючий - суддя Цуранов А. Ю. , при секретарі - Вікторов О. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Біла Церква адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області, Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області, Київської обласної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В липні 2017 року позивач звернувся до суду із зазначеним позовом.

Вказував, що звернувся до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради із заявою про встановлення йому статусу потерпілої особи від наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 1, як інваліду 3 групи у зв'язку з захворюванням щодо якого встановлений причинний зв'язок з впливом Чорнобильської катастрофи.

Посилаючись на відмову Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради у прийнятті документів для встановлення йому статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, просив суд: 1) визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області щодо встановлення йому статусу особи, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачі йому відповідного посвідчення; 2) зобов'язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області у строк визначений судом, прийняти його документи для встановлення йому статусу особи, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1; 3) зобов'язати Виконавчий комітет Білоцерківської міської ради Київської області у строк визначений судом, внести подання до Київської обласної державної адміністрації для встановлення йому статусу особи, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1; 4) зобов'язати Київську обласну адміністрацію у строк, визначений судом, розглянути його документи та вказане вище подання про встановлення йому статусу особи, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати йому відповідне посвідчення згідно зразка, встановленого Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51.

Представник позивача позов підтримав у повному обсязі.

Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області звернулось до суду із письмовими запереченнями, в яких просило відмовити в задоволенні позовних вимог, а розгляд справи проводити без участі їхнього представника.

Київська обласна державна адміністрація звернулась до суду із письмовими запереченнями в яких просила відмовити в задоволенні позовних вимог, а розгляд справи проводити без її представника.

Інші відповідачі в судове засідання своїх представників не направили, про час та місце розгляду повідомлялись належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Позивач має посвідчення категорії 4 громадянина, який постійно проживав або постійно працював на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

06.03.2017 року експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України № 2595 встановлено, що захворювання позивача пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.

Згідно копії довідки обласної спеціалізованої МСЕК, позивачу встановлено з 25.03.2017 року третю групу інвалідності довічно, причина інвалідності пов'язана з впливом аварії на ЧАЕС.

Позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради із заявою щодо видачі йому посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Листом від 03.05.2017 року № 2653 Управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської ради надано відповідь про те, що у зв'язку із внесенням змін до Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виключенням з нього зони посиленого радіоекологічного контролю відсутні правові підстави для видачі посвідчення категорії 1 з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4.

Також позивач звернувся до Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради із заявою щодо видачі йому посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Листом від 09.06.2017 року № Б-3519 Виконавчим комітетом Білоцерківської міської ради надано відповідь про те, що у зв'язку із внесенням змін до Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виключенням з нього зони посиленого радіоекологічного контролю відсутні правові підстави для видачі посвідчення категорії 1 з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4.

Крім цього, позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації з проханням розглянути надані в заяві документи для встановлення йому статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Листом від 16.06.2017 року № 05-59-1375 Департаментом соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації надано відповідь про те, що у зв'язку із внесенням змін до Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виключенням з нього зони посиленого радіоекологічного контролю відсутні правові підстави для видачі посвідчення категорії 1 з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4.

Зазначені обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи письмовими доказами.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 14 вказаного Закону, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи як: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.

Стаття 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає підстави для визначення статусу громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Зокрема, підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Разом з цим, виключення законодавцем з 01.01.2015 року з правового поля зони посиленого радіоекологічного контролю, на думку суду, не позбавляє особу статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4, оскільки наявність такого статусу пов'язана, зокрема, з фактом постійного проживання або постійної роботи чи постійного навчання на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови проживання або роботи чи постійного навчання станом на 1 січня 1993 року у цій зоні не менше чотирьох років, в той час як зона посиленого радіоекологічного контролю існувала до 01.01.2015 року.

Крім того, виявлене у позивача захворювання пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС, а тому вона безумовно потребує соціального захисту, як така, що постраждала від наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до ч. 1 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Приписами ч. 4 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997 року.

Відповідно до п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, видача посвідчень потерпілим від Чорнобильської катастрофи, провадиться обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Виконання повноважень встановлених законодавством України у сфері захисту прав та реалізації соціальних гарантій, визначених законодавством України для окремих категорій населення, у тому числі громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в Київській області забезпечує Департамент Київської обласної державної адміністрації на підставі пп. 34 п. 5 п. 17 Положення про Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, затвердженим розпорядженням голови Київської ОДА № 43 від 05.02.2013 року.

Департамент є окремою юридичною особою публічного права та має самостійний баланс, власні рахунки в органах казначейства, печатку та організовує і координує роботу, пов'язану з визначенням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (п. 2 Положення про Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, затвердженим розпорядженням голови Київської ОДА № 43 від 05.02.2013 року).

Таким чином, на думку суду, органом, що здійснює прийняття рішень та видачу посвідчень на території Київської області являється Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації.

Відповідно до правової позиції, що викладена в постанові Верховного Суду України від 16.09.2015 року по справі № 21-1465а15, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Згідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Таким чином, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача суд вважає за необхідне позов задовольнити частково, а саме: визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області у прийнятті документів ОСОБА_1 щодо встановлення йому статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачі відповідного посвідчення; зобов'язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області прийняти документи ОСОБА_1 для встановлення йому статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1; зобов'язати Виконавчий комітет Білоцерківської міської ради Київської області внести подання до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Водночас, в іншій частині вимог позивача слід відмовити, оскільки Департамент соціального захисту населення подання щодо встановлення позивачу статусу особи, що постраждала від Чорнобильської катастрофи категорії 1 ще не розглядав і, відповідно, у наданні зазначеного статусу позивачу не відмовляв.

Керуючись ст.ст. 69-72, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області, Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області, Київської обласної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області у прийнятті документів ОСОБА_1 щодо встановлення йому статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачі відповідного посвідчення.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області прийняти документи ОСОБА_1 для встановлення йому статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Зобов'язати Виконавчий комітет Білоцерківської міської ради Київської області внести подання до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

В іншій частині вимог - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії.

Суддя А. Ю. Цуранов