Справа: № 740/962/17 Головуючий у 1-й інстанції: Олійник В.П.
Суддя-доповідач: Троян Н.М.
10 серпня 2017 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Троян Н.М.,
суддів - Бужак Н.П., Костюк Л.О.,
за участю секретаря - Рейтаровської О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на постанову Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 13 червня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-
У березні 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив: визнати неправомірною відмову відповідача щодо не відновлення виплати пенсії, призначеної у 2003 році за вислугу років відповідно до ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та скасувати рішення №1408/03/р-12 від 09.11.2016; зобов'язати здійснити виплату пенсії, призначеної за вислугу років відповідно до ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2016 року.
Постановою Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 13 червня 2017 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано поважними причини пропуску ОСОБА_2 строку звернення до адміністративного суду.
Визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо не відновлення виплати ОСОБА_2 пенсії, призначеної за вислугу років відповідно до ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за період з 01 червня 2015 року по 31 грудня 2015 року, за період з 20 грудня 2016 року по 31 грудня 2016 року.
Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, призначеної за вислугу років відповідно до ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за період з 01 червня 2015 року по 31 грудня 2015 року, за період з 20 грудня 2016 року по 31 грудня 2016 року.
В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Відповідач, не погоджуючись із зазначеною постановою, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд скасувати постанову та прийняти нову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області, пенсія, яка призначена за вислугу років відповідно до ст.12 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплачувалась позивачу по 31 березня 2015 року, виплата пенсії припинена з 01 квітня 2015 року.
У листопаді 2016 року позивач звернувся до пенсійного органу з заявою про поновлення виплати пенсії, на що листом від 09.11.2016 №1408/03/0-12 його повідомлено про те, що виплата пенсії припинена з 01.04.2015 з посиланням на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII та Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VIII, оскільки позивач продовжує працювати в органах прокуратури. Крім того, зазначено, що у разі, якщо у 2017 році не будуть внесені зміни до статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», то виплата такої пенсії буде поновлено (а.с. 16).
01 січня 2017 року виплату пенсії позивачу було поновлено.
Вважаючи порушенням своїх прав з боку пенсійного органу та з метою їх відновлення позивач звернувся за захистом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки Закон України від 02 березня 2015 року № 213-VIIІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» не скасовано, його положення не визнано неконституційними, а до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, то, відповідно, з вказаної дати скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, перелік яких зазначено у ст.54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». За таких обставин з 01 червня 2015 року повинна бути відновлена виплата пенсії за вислугу років, призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Крім того, Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме, серед іншого, перше речення частини першої статті 54, відповідно до яких тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.
Таким чином, з 20 грудня 2016 року відповідач був зобов'язаний відновити виплату пенсії позивачу з 01 червня по 31 грудня 2015 року та з 20 по 31 грудня 2016 року.
Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступні обставини.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Пенсійне забезпечення військовослужбовців регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII.
З 01 квітня 2014 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII (Закон №213-VIII), яким внесено зміни до ряду законів, зокрема до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції до 01.04.2015) пенсії, що призначаються відповідно до цього Закону, виплачуються без урахування одержуваного заробітку (прибутку). Пенсіонерам, які мають прибуток від заняття підприємницькою діяльністю, надбавки до пенсії, передбачені непрацездатним членам сім'ї (пункт «а» частини першої статті 16 та пункт «а» частини першої статті 24), не нараховуються.
У подальшому, Законом №213-VIII статтю 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено в наступній редакції: «Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, особам, яким пенсія призначена відповідно до цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється».
Станом на 01 квітня 2015 року посада, на якій працює позивач, дійсно, передбачала право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру», у зв'язку з чим відповідачем правомірно виплату пенсії позивачу було припинено з 01.04.2015.
Разом з тим, відповідно до п. 5 «Прикінцевих положень» Закону №213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Вказаний в пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцевих положень» Закону №213-VIII закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 01 червня 2015 року прийнятий не був, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону України «Про прокуратуру» щодо пенсійного забезпечення і, відповідно, пенсії за цим Законом не призначаються.
Оскільки Закон №213-VIIІ не скасовано, його положення не визнано неконституційними, а до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, то, відповідно, з вказаної дати скасовано норми спеціальних законів щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (довічне грошове утримання) призначаються за спеціальними законами, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Таким чином, з 01 червня 2015 року перешкоди для невиплати позивачу вказаної пенсії були відсутні.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 24.05.2016 (справа №21-948а16).
Разом з тим, задовольняючи позовні вимоги з 01 червня 2015 року по 31 грудня 2015 року, судом першої інстанції не враховано наступні обставини справи.
Відповідно до частини другої ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Колегія суддів зауважує, що оскільки у відповідності до Закону №213-VIII, закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, до 01 червня 2015 року прийнятий не був, у зв'язку з чим з вказаної дати скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, відтак позивач про порушення своїх прав з боку відповідача мав дізнатись з моменту не виплати пенсії у зв'язку зі скасуванням вищевказаних законів з 01 червня 2015 року, а тому не був позбавлений можливості своєчасно звернутись із відповідним позовом до суду за захистом своїх прав.
Згідно із частини першої ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Як вбачається з матеріалів справи, за захистом порушенного права у 2015 році позивач звернувся до суду 06.03.2017.
При цьому, з матеріалів справи не вбачається доказів поважності причин пропуску такого строку.
Проте, в резолютивній частині рішення суду першої інстанції визнано поважними причини пропуску позивачем строку звернення до суду з позовом, що розглядається.
У судовому засіданні в суді апеляційної інстанції позивачем також не було надано доказів поважності причин пропуску строку на звернення до суду з вказаним позовом.
У зв'язку з наведеним, колегія суддів вважає безпідставним рішення суду першої інстанції щодо визнання поважними причин пропуску строку звернення позивача до суду.
Таким чином, в частині вимог за період з 01.04.2015 по 05.09.2016 включно позивачем пропущено встановлений строк звернення до суду, у зв'язку з чим вимоги позивача за цей період підлягають залишенню без розгляду.
Разом з тим, з 01 січня 2016 року набрав чинності Закон України від 24 грудня 2015 року №911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким перше речення частини першої ст.54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено в такій редакції: «Тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються».
Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме, серед іншого, перше речення частини першої статті 54, відповідно до яких тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.
Згідно із частиною другою статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з 20 грудня 2016 року відповідач повинен був відновити виплату пенсії позивачу.
З урахуванням викладеного, після детального з'ясування обставин справи та аналізу законодавчих норм, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про протиправність бездіяльності відповідача у нездійсненні позивачу поновлення виплати пенсії, починаючи з 20 грудня 2016 року.
Згідно частини першої ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому булозаявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.
Оскільки, судом першої інстанції порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, в зв'язку з чим виникає необхідність у частковому задоволені апеляційної скарги та відповідно у скасуванні постанови міськрайонного суду Чернігівської області від 13 червня 2017 року в частині задоволення позовних вимог з 01 червня 2015 року по 31 грудня 2015 року.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області - задовольнити частково.
Постанову Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 13 червня 2017 року - скасувати в частині задоволення позовних вимог з 01 червня 2015 року по 31 грудня 2015 року.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 в частині вимог за період з 01 квітня 2015 року по 05 вересня 2016 року включно - залишити без розгляду.
В решті - постанову Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 13 червня 2017 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя: Н.М. Троян
Судді: Н.П. Бужак,
Л.О. Костюк
Головуючий суддя Троян Н.М.
Судді: Костюк Л.О.
Бужак Н.П.