Головуючий у 1 інстанції - Юзефович І.О.
Суддя-доповідач - Геращенко Ігор Володимирович
09 серпня 2017 року справа №428/4183/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Геращенка І.В., суддів Арабей Т.Г., Міронової Г.М.
секретар - Челахова О.О.,
за участю: позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Уварова А.В., довіреність від 08.08.2017 року,
представника відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 14 червня 2017 року у справі № 428/4183/17 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії, зобов'язання поновити виплати пенсії за віком, -
27 квітня 2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач, заявник, апелянт, скаржник) звернувся до Сєвєродонецького міського суду Луганської області із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (далі - відповідач, Управління) про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії, зобов'язання поновити виплати пенсії за віком (а.с.1-5).
Постановою Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 14 червня 2017 року у задоволені адміністративного позову відмовлено (а.с.40-42).
Не погодившись з вказаним рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою на прийняте рішення та посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог у повному обсязі. Вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про не підтвердження заявником факту його роботи в зоні відчуження у 1986 році. Зазначає, що суд першої інстанції безпідставно не прийняв до уваги посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Посилається на те, що первинними документами, наявними у матеріалах справи підтверджується факт його роботи в зоні відчуження у 1986 році.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримав доводи апеляційної скарги, просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, з клопотанням про розгляд справи за його участю не звертався.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги та наданих заперечень, заслухавши пояснення позивача та представника, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідним вимоги, викладені в апеляційній скарзі, задовольнити, а постанову суду першої інстанції - скасувати, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, підтверджено наявними матеріалами справи й не оспорюється сторонами наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (другої категорії) та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується дублікатом посвідченнями позивача серії НОМЕР_2 , виданим Луганською облдержадміністрацією та знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області.
Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області є суб'єктом владних повноважень, який діє на підставі Положення про Управління Пенсійного фонду України та у спірних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому Законом.
Позивач 04 серпня 2015 року звернувся до Управління із заявою про призначення пенсії за віком.
З 09 травня 2016 року отримує пенсію з 09 травня 2016 року, яка призначена згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням Управління від 30 березня 2017 року № 344/2015 заявнику відмовлено в призначенні пенсії на підставі положень статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку з відсутністю відпрацьованих днів у зоні відчуження та надання недостовірної інформації для призначення пенсії.
Суть спірних правовідносин у правомірності прийняття Управлінням спірного рішення, що регулюється нормами Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058), Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788), Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1), Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) та іншими нормативними документами, що регулюють спірні правовідносини.
Частина друга статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пенсійний фонд України, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.
Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Статтею 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років, жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
За приписами статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в чинній редакції) учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
На підставі пункту 7 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 16 березня 2012 року № 4 «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорій 2, 3 і 4, пенсія призначається та обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільг зі зменшення пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, та з обчислення середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсії (статті 55 та 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Відповідно до положень статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на 10 років учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
Як вбачається з положень статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів УРСР від 18 червня 1991 року № 44 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадянам, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А - учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 - 1987 роках і посвідчення сірого кольору, серія Б - громадянина, евакуйованого у 1986 році із зони відчуження.
Відповідно до Розділу 2 Порядку № 22-1 (далі за текстом постанови - Порядок оформлення пенсії), визначено перелік документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший.
На підставі пункту 1.8 Порядку оформлення пенсії особам, які одержують пенсію, призначену органами Пенсійного фонду за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.7 цього розділу.
Згідно з положеннями частини 5 пункту 2.1 Порядку оформлення пенсії до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Відповідно до пункту 7 Порядку оформлення пенсії, підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
За приписами частини третьої статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. Дану норму права також містять вимоги статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та положення пункту 4.2 розділу 4 Порядку оформлення пенсії.
Наявними матеріалами справи підтверджується, що позивачем при зверненні до Управління із заявою про призначення пенсії з заниженням пенсійного віку 04 серпня 2015 року, відповідно до положень статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надано наступні документи: копії дублікату посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2); трудова книжка НОМЕР_3 ; копія диплому НОМЕР_4 ; довідка з Сєвєродонецького міського військового комісаріату від 05 червня 2015 року № 223; копія архівної довідки з Центрального архіву Міністерства Оборони РФ від 21 жовтня 2015 року № 4/П-37296; копія довідки Саратівського вищого військового училища хімічного захисту б/н від червня 1998 року.
З архівної довідки Центрального архіву Міністерства Оборони РФ від 21 жовтня 2015 року № 4/П-37296 вбачається, що заявник приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 02 червня 1986 року по 10 липня 1986 року. Зазначена довідка не скасована та не визнана нечинною у відповідності до вимог Закону.
В матеріалах справи міститься довідка Сєвєродонецького міського військового комісаріату від 05 червня 2015 року № 223, за даними якої ОСОБА_1 проходив службу в Збройних Силах та з 02 червня 1986 року по 10 липня 1986 року виконував обов'язки по ліквідації наслідків аварії в 30-ти кілометрах Чорнобильської АЕС та підлягає вислузі років на пільгових умовах на пенсію.
В матеріалах справи наявний витяг із послужного списку особової справи № 11823 капітана запасу ОСОБА_1 , згідно якого заявник виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії в 30 кілометровій зоні Чорнобильської АЕС та відповідно до Постанови Ради Міністрів СРСР, ВЦСПС від 05 червня 1986 року № 660 вказаний період служби підлягає заліку в вислугу років на пенсію на пільгових умовах.
Також, в матеріалах справи міститься довідка Саратовського вищого воєнного інженерного училища хімічного захисту від червня 1998 року № 000559, за даними якої позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпосередньо в 30-ті кілометровій зоні.
Факт роботи у зоні відчуження у 1986 році, окрім зазначеного, підтверджується карточкою обліку доз радіоактивного опромінення, в якій зазначено, що в період з 02 червня 1986 року по 10 липня 1986 року доза рентгенів складає 23,51 та воєнним білетом ГР № 073380.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що наявними матеріалами справи підтверджено факт роботи в зоні відчуження у 1986 році, а отже у позивача наявне право на призначення пенсії з заниженням пенсійного віку.
Пенсійним органом у відповідності до наданої заяви та доданих матеріалів призначив позивачу пенсію з 09 травня 2016 року, згідно статті 55 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Таким чином, колегія суддів вважає, що рішення Управління від 30 березня 2017 року № 344/2015 про відмову позивачу у призначенні пенсії на підставі положень статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є неправомірним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки відповідач вже призначив позивачу відповідний вид пенсії, за його заявою від 09 травня 2015, підстав для витребування додаткової інформації не визначено, а з наданих первинних документів, не зважаючи на інформацію надану Центральним архівом Міністерства оборони Російської Федерації від 31 січня 2017 року, вбачається достатньо доказів щодо участі позивача у ліквідації наслідків ЧАЕС.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги позивача, у зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог, оскільки встановлена невідповідність висновків суду обставинам справи.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 163, 184, 185, 186, 195,196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 14 червня 2017 року у справі № 428/4183/17 - задовольнити.
Постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 14 червня 2017 року у справі № 428/4183/17 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії, зобов'язання поновити виплати пенсії за віком - скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії, зобов'язання поновити виплати пенсії за віком - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 30 березня 2017 року №344/2015 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області поновити виплати пенсії за віком, яка була призначена ОСОБА_1 09 травня 2015 року з моменту прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії, з 30 березня 2017 року.
Вступна та резолютивна частини постанови складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 09 серпня 2017 року. Повний текст постанови складений та підписаний у нарадчій кімнаті 14 серпня 2017 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Головуючий: І.В. Геращенко
Судді: Т.Г. Арабей
Г.М. Міронова