Справа № 822/2127/17
09 серпня 2017 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Ковальчук О.К. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.06.2017 року № 34169-13, яким визначено суму податкового зобов»язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2017 рік в розмірі 25000,0 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення суперечить приписам статті 58 Конституції України щодо дії закону в часі. Вказує, що транспортний податок, який відноситься до місцевих податків, встановлений рішенням Старокостянтинівської міської ради №3 від 14.01.2015. Рішеннями Старокостянтинівської міської ради №3 від 29.01.2016 та №7 від 17.02.2017 внесено зміни та доповнення до Положення про транспортний податок, затвердженого рішенням №3 від 14.01.2015. Відповідно до підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України (далі - ПК України), яким передбачено, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). Вважає, що встановлений цими рішеннями транспортний податок на автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, може нараховуватися не раніше 2018 року.
Вважаючи свої права порушеними позивач звернувся до суду.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Представник Головного управління ДФС у Хмельницькій області подав до суду заперечення, в якому просить суд у задоволенні позову відмовити. Вказує, що сума податкового зобов'язання по транспортному податку в розмірі 25000,00 грн., податковою інспекцією обчислена і відображена в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні правомірно. Зазначає, що 01.01.2017 набрав чинності Закон України №1791-VІІІ від 20.12.2016 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році". Пунктом 4 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень даного закону установлено, що а 2017 році до прийняття рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів, які прийняті на виконання цього Закону, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 ПК України та Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Ухвалою від 08 серпня 2017 року суд призначив розгляд справи в письмовому провадженні.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити з підстав, викладених нижче.
Суд встановив, що у власності позивача - ОСОБА_1 перебуває автомобіль марки LAND ROVER, моделі RANGE ROVER, типу легковий універсал - В, реєстраційний номер НОМЕР_1, об'єм двигуна 2993 куб. см., 2013 року випуску, що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу СХО 800977.
Керуючись підпунктом 267.6.2. пункту 267.6. статті 267 ПК України, 30.06.2017 ГУ ДФС у Хмельницькій області прийняла податкове повідомлення-рішення №34169-13, яким позивачу визначила суму податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25000,00 грн. за 2017 рік.
Зазначене податкове повідомлення-рішення позивач оскаржив до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує зазначене нижче.
01.01.2015 року набрав чинності Закон України N71-VIII від 28.12.2014 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким запроваджений транспортний податок.
Підпунктом 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України визначено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України є об'єктами оподаткування.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" від 20.12.2016 №1791-VІІІ, який набрав чинності 01.01.2017, підпункт 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України викладений у новій редакції.
Підпунктом 267.2.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України (в редакції, діючій на момент спірних правовідносин, який набрав чинності 01.01.2017) встановлено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Базою оподаткування відповідно до підпункту 267.3.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
За змістом пункту 267.4 статті 267 ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000,00 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Згідно з підпунктом 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 ПК України податок на майно належить до місцевих податків.
Відповідно до статті 265 ПК України (у редакції Закону України від 28.12.2014 №71-VIII, що діє з 01.01.2015), податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.
Отже, транспортний податок є місцевим податком.
Підпунктом 12.3.1 пункту 12.3 статті 12 ПК України передбачено, що встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 12.3.2 пункту 12.3 статті 12 ПК України сільськими, селищними, міськими радами при прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 ПК України з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII ПК України для відповідного місцевого податку чи збору.
Пунктом 7.1 статті 7 ПК України передбачено, що під час встановлення податку обов'язково визначаються такі елементи: платники податку; об'єкт оподаткування; база оподаткування; ставка податку; порядок обчислення податку; податковий період; строк та порядок сплати податку; строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку.
Рішенням позачергової 46 сесії Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області VІ скликання №3 від 14.01.2015 встановлений транспортний податок на території міста Старокостянтинів та затверджене Положення про транспортний податок (далі - Положення).
Відповідно до вказаного Положення платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні автомобілі, що є об'єктами оподаткування; об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб см; базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 2.1 пункту 2 цього Положення; ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000,00 грн. за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування.
Рішенням 4 сесії Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області №3 від 29.01.2016, відповідно до Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році", внесені зміни та доповнення до Положення. Зокрема, визначено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Рішенням 17 сесії Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області №7 від 17.02.2017, відповідно до Законів України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році", "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні", внесені зміни та доповнення до Положення. Зокрема, визначено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньо ринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Таким чином, із набранням чинності вказаними положеннями ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України №1791-VІІІ від 21.12.2016 року та рішенням 17 сесії Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області №7 від 17.02.2017 щодо об'єкта оподаткування), власники транспортних засобів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, є платниками транспортного податку.
Згідно з даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, середньоринкова вартість транспортного засобу позивача марки LAND ROVER, моделі RANGE ROVER становить 1910153,70 грн. Отже, зазначений автомобіль є об'єктом та базою оподаткування, а позивач - платником транспортного податку.
Підпунктом 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 ПК України передбачено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Згідно підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 30.06.2017 року №34169-13, яким позивачу визначена сума податкового зобов'язання по транспортному податку з фізичних осіб за 2017 рік в розмірі 25 000,00 грн., прийняте відповідачем з дотриманням вимог ПК України.
Суд вважає необґрунтованим посилання позивача, як на підставу для скасування зазначеного податкового повідомлення-рішення, на підпункт 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 ПК України, яким передбачено, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період), з огляду на наступне.
Пунктом 4 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України №1791-VІІІ від 20.12.2016 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" встановлено, що в 2017 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів, які прийняті на виконання цього Закону, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Таким чином, встановлені підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 123, підпунктом 12.4.3 пункту 12.4 та пунктом 12.5 статті 12 ПК України вимоги щодо оприлюднення рішення про встановлення місцевих податків та зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період), не поширюються на прийняті органом місцевого самоврядування на виконання Закону України №1791-VІІІ від 20.12.2016 рішення про встановлення місцевих податків на 2017 рік.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з положеннями частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В процесі судового розгляду відповідачем доведена правомірність прийняття податкового повідомлення-рішення від 30.06.2017 року №34169-13, тому, позовні вимоги про його скасування не підлягають до задоволення.
Керуючись Конституцією України, Податковим кодексом України та статтями 11, 70, 71, 94, 128, 158 - 163, 186, 254 КАС України, суд
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/О.К. Ковальчук
"Згідно з оригіналом" Суддя О.К. Ковальчук