Копія
Справа № 822/2091/17
04 серпня 2017 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Ковальчук О.К. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білогірського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії, -
Позивачка звернулась в суд з адміністративним позовом до Білогірського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання внести зміни в актовий запис №51 про народження ОСОБА_1 від 12.07.1962 року, змінивши ім'я дитини на "ОСОБА_1".
Сторони в судове засідання не з"явилися.
В поданій до суду заяві позивачка просить суд розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в надісланому до суду запереченні вказує, що працівниками органу реєстрації актів цивільного стану не було допущено ніяких помилок, перекручень, неправдивих відомостей, тому підстав для задоволення позову немає. Просить розглянути справу без участі представника відповідача.
Відповідно до частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Оскільки сторони до суду не з'явились, у відповідності до ст.41 КАС України технічний запис на звукозаписуючий пристрій не проводився.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наведене нижче.
В червні 2017 року ОСОБА_1 (позивачка) звернулась до відповідача з заявою про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1 №51 від 12.07.1962 року, зазначивши ім'я дитини "ОСОБА_1".
У відповідь на своє звернення позивачка отримала відмову щодо внесення змін (висновок №22/15.1.5.6-82 від 10.06.2017 року) у зв'язку з тим, що відповідно до словника-довідника "Власні імена людей" за редакцією В.М. Русанівського, Київ, Наукова Думка, 2005 імена "ОСОБА_1" та "ОСОБА_1" є різними іменами.
Зазначену відмову позивач оскаржила до суду.
Досліджуючи спірні правовідносини, суд враховує таке.
Порядок державної реєстрації актів цивільного стану, внесення до актових записів цивільного стану змін, їх поновлення і анулювання та засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначаються Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" № 2398-VI (далі Закон № 2398-VI) від 01 липня 2010 року та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12 січня 2011 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за N 55/18793 (далі - Правила).
Відповідно до статті 2 Закону № 2398-VI актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Частинами третьою, п'ятою статті 9 Закону № 2398-VI передбачено, що актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку. Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою, зокрема, особи, щодо якої складено актовий запис. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису.
Відповідно до пункту 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Згідно з пунктом 2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Пунктом 2.12 Правил передбачено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Підпунктом 2.13.12 пункту 2.13 Правил, яким визначаються підстави для внесення змін в актові записи цивільного стану, зокрема передбачено, що таке внесення можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
Відповідно до підпункту 2.15.9 Правил передбачено, що висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
Згідно з частинами першою - четвертою статті 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
Отже, наявність помилки у актовому записі, яка потребує виправлення шляхом внесення змін до відповідного актового запису, повинна бути підтверджена відповідними документами, які подаються заявником одночасно з заявою про виправлення.
Суд встановив, що до заяви про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1 №51 від 12.07.1962 року позивачка додала свідоцтво про народження НОМЕР_1, виданого виконавчим комітетом Залуцької сільської ради Білогірського району Хмельницької області 17.07.1962 року, актовий запис про народження №51 від 12.07.1962 року, складений виконавчим комітетом Залуцької сільської ради Білогірського району Хмельницької області.
Дослідивши додані документи суд не встановив наявності помилки у актовому записі про народження ОСОБА_1 №51 від 12.07.1962 року, оскільки імена "ОСОБА_1" та "ОСОБА_1" є різними.
Крім того, позивачка також не надала жодного документу, який би свідчив про помилки у зазначенні імені, допущені під час державної реєстрації її народження.
За таких обставин, враховуючи відсутність документального підтвердження допущеної помилки в актовому записі про народження позивачки (в частині зазначення її імені), суд вважає, що вказані дії відповідача щодо відмови у внесенні змін до актового запису ґрунтуються на вимогах закону, з огляду на що вимоги позивачки про внесення змін до актового запису є безпідставними.
Згідно положень ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, те, що позивачем не надано суду доказів на підтвердження помилкового зазначення відповідачем відомостей в актовому записі про народження позивачки (в частині зазначення її імені) суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Білогірського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 11, 71,158 - 163, 254 КАС України, суд, -
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Білогірського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/О.К. Ковальчук
"Згідно з оригіналом" Суддя О.К. Ковальчук