Копія
Справа № 822/1908/17
08 серпня 2017 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіЛабань Г.В.
при секретаріВересняк А.А.
за участі:представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рембуд-транс" до Управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування постанов, -
ТОВ "Рембуд-транс" звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області, в якому, з врахуванням уточнень, просив визнати дії посадових осіб Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області протиправними та скасувати винесені постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №0210350 від 08.06.2017 на суму 680 грн., №0210402 від 15.06.2017 на суму 680 грн., №0210401 від 15.06.2017 на суму 680 грн., №0210400 від 15.06.2017 на суму 680 грн., №0210399 від 15.06.2017 на суму 680 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області з 18.05.2017 по 30.05.2017 було проведено перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, про що складені акти перевірки №0210350 від 08.06.2017, №0210402 від 15.06.2017, №0210401 від 15.06.2017, №0210400 від 15.06.2017, №0210399 від 15.06.2017.
За результатами розгляду справи про порушення Управлінням Укртрансбезпеки у Хмельницькій області винесено постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів №0210350 від 08.06.2017 на суму 680 грн., №0210402 від 15.06.2017 на суму 680 грн., №0210401 від 15.06.2017 на суму 680 грн., №0210400 від 15.06.2017 на суму 680 грн., №0210399 від 15.06.2017 на суму 680 грн.
З вказаними постановами позивач не погоджується, вважає їх протиправними, тому звернувся до суду з даним позовом про їх скасування.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду заперечення, в якому просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, з підстав викладених у ньому.
Суд, заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши докази по справі, дійшов до висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 15.05.2017 начальник управління ОСОБА_3 видав старшому державному інспектору управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області ОСОБА_4 та головному спеціалісту ОСОБА_5 направлення №008011 для проведення комплексної, рейдової перевірки на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі, і т.з. під час виїзду з підприємств та місць стоянки, яке які знаходяться на площі радіусом 20 км з центром на зупинці "ЦУМ" у м. Хмельницький.
Під час перевірки встановлено, що водій здійснював регулярні перевезення пасажирі, та виявлено, що в салоні автобуса знаходилося п'ять безквиткових пасажири, а також не виконання вимоги припису держконтролю №010530 від 15.02.2016 року про що складено акт ВХ№0210399 від 19.05.2017.
08.06.2017 начальником управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області розглянуто матеріали перевірки та прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №0210350, якою за порушення статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт", товариство зобов'язано сплатити штраф в розмірі 680,00 грн. (відповідальність передбачена абз.13 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт").
22.05.2017 начальник управління ОСОБА_3 видав старшому державному інспектору управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області ОСОБА_6 та головному спеціалісту ОСОБА_7 направлення №008012 для проведення комплексної, рейдової перевірки на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі, і т.з. під час виїзду з підприємств та місць стоянки, яка знаходиться на площині радіусом 21 км з центром на вул. Грушевського, р-н буд.44.
Під час перевірки встановлено, що водій здійснював регулярні перевезення пасажирі за маршрутом №28 "Лезневе-Гречани", та виявлено, в салоні автобуса додатково встановлене одне місце для сидіння, чим порушено ст.20 Закону України "Про автомобільний транспорт", а також не виконання вимоги припису держконтролю №010410, про що складено акт ВХ№0210399 від 22.05.2017.
15.06.2017 начальником управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області розглянуто матеріали перевірки та прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №0210402, якою за порушення статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт", товариство зобов'язано сплатити штраф в розмірі 680,00 грн. (відповідальність передбачена абз.13 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт").
23.05.2017 начальник управління ОСОБА_3 видав старшим державним інспекторам управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області ОСОБА_8, ОСОБА_9 та начальнику відділу ОСОБА_10 направлення №008015 для проведення комплексної, рейдової перевірки на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі, і т.з. під час виїзду з підприємств та місць стоянки, яка знаходиться на площині, радіусом 21 км. з центром на зуп. "ЦНТІ" у м. Хмельницькому.
Під час перевірки встановлено, що водій здійснював регулярні перевезення пасажирі за маршрутом №46, та виявлено, що водій порушив схему та розклад маршруту, чим порушив ст.34 Закону України "Про автомобільний транспорт", а також не виконання вимоги припису держконтролю №010539, про що складено акт ВХ№0210435 від 24.05.2017.
15.06.2017 начальником управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області розглянуто матеріали перевірки та прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №0210401, якою за порушення статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт", товариство зобов'язано сплатити штраф в розмірі 680,00 грн. (відповідальність передбачена абз.13 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт").
29.05.2017 начальник управління ОСОБА_3 видав старшим державним інспекторам управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області ОСОБА_8, та ОСОБА_9, направлення №008019 для проведення комплексної, рейдової перевірки на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі, і т.з. під час виїзду з підприємств та місць стоянки, які знаходяться на площині радіусом 18 км з центром на зуп. Олімпійська у м. Хмельницькому.
Під час перевірки встановлено, що водії здійснювали регулярні перевезення пасажирів по маршруту 43, виявлено відсутність в салоні автобуса вогнегасника та медичної аптечки, чим порушили вимоги ст.34 ЗУ "Про автомобільний транспорт", а також не виконано вимоги припису держконтролю №01038111 та 010979 відповідно, про що складено акти №0120545 та №0210549 відповідно.
15.06.2017 начальником управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області розглянуто матеріали перевірки та прийняті постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №02110399 та №0210400, якими за порушення статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт", товариство зобов'язано сплатити штраф в розмірі 680,00 грн. кожна (відповідальність передбачена абз.13 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт"), однак останнє оскаржило постанову в суді.
З вказаними постановами позивач не погоджується, вважає їх протиправними та звернувся із даним позовом до суду за захистом своїх прав.
Досліджуючи правомірність прийнятих постанов, суд виходив з наступного.
Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-ІІІ врегульовано відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Статтею 6 зазначеного Закону України, державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Частиною 16 ст.6 вказаного Закону визначено, що позапланові перевірки проводяться лише на підставі заяви (повідомлення в письмовій формі) про порушення автомобільним перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт уповноваженими особами органів, яким надано право здійснення державного контролю, з метою перевірки наведених фактів та виконання припису про порушення зазначеного законодавства.
Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567, визначено процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, а також диспетчерського контролю за роботою автомобільних перевізників.
Згідно пунктів 15, 16, 19 Порядку №1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно, зокрема наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом. Рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи. Рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку.
Відповідно до п. 38 Порядку №1567 (у редакції чинній на момент проведення перевірки) посадові особи зобов'язані за результатами проведення перевірки транспортного засобу робити відповідну відмітку у дорожньому листі (у разі його наявності), а в разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставити відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі його наявності); під час проведення перевірки пред'являти службове посвідчення та направлення на перевірку.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що при перевірці посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області порушено п. 38 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, оскільки у дорожніх листах, які знаходилися у водіїв відсутні відмітки про перевірку. Копії вказаних дорожніх листів знаходяться в матеріалах справи.
Статтею 6 зазначеного Закону України, державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Частиною 16 ст.6 вказаного Закону визначено, що позапланові перевірки проводяться лише на підставі заяви (повідомлення в письмовій формі) про порушення автомобільним перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт уповноваженими особами органів, яким надано право здійснення державного контролю, з метою перевірки наведених фактів та виконання припису про порушення зазначеного законодавства.
Як слідує з матеріалів справи, оскаржувані постанови Управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарських штрафів №0210350 від 08.06.2017 на суму 680 грн., №0210402 від 15.06.2017 на суму 680 грн., №0210401 від 15.06.2017 на суму 680 грн., №0210400 від 15.06.2017 на суму 680 грн., №0210399 від 15.06.2017 на суму 680 грн. винесені за порушення абз. 13 ст. 60 ЗУ "Про автомобільний транспорт", а саме - за невиконання перевізниками або їхніми представниками приписів органів державного контролю щодо усунення порушень транспортного законодавства, при цьому посилаючись на приписи щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Суд вважає за необхідне зазначити, що направлення працівникам Управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області №008011 від 15.05.2017, №008012 від 22.05.2017, №008015 від 23.05.2017, №008019 від 29.05.2017 були видані для проведення комплексної, рейдової перевірки на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі, і т.з. під час виїзду з підприємств та місць стоянки, а не для проведення позапланової перевірки з метою перевірки виконання припису про порушення зазначеного законодавства, як того вимагає ст.6 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Водночас, суд зазначає, що припис №010981 від 07.02.2017 складений про порушення, вчинене водієм ОСОБА_11, який здійснював керування транспортним засобом д.н.з. НОМЕР_1, що не відноситься до перевезення пасажирів водієм ОСОБА_12 на транспортному засобі д.н.з. НОМЕР_2. Так саме і припис №010979 від 07.02.2017 складений про порушення, вчинене водієм ОСОБА_13, який здійснював керування транспортним засобом д.н.з. НОМЕР_3, що не відноситься до перевезення пасажирів водієм ОСОБА_14 на транспортному засобі д.н.з. НОМЕР_4, припис №010539 від 14.02.2017 складений про порушення, вчинене водієм, який здійснював керування транспортним засобом д.н.з. НОМЕР_5, що не відноситься до перевезення пасажирів водієм ОСОБА_15 на транспортному засобі д.н.з. НОМЕР_6, припис №010410 від 12.01.2017 складений про порушення, вчинене водієм, який здійснював керування транспортним засобом д.н.з. НОМЕР_5, що не відноситься до перевезення пасажирів водієм ОСОБА_15 на транспортному засобі д.н.з. НОМЕР_6, припис №010530 від 15.02.2017 складений про порушення, вчинене водієм ОСОБА_16, який здійснював керування транспортним засобом д.н.з. НОМЕР_7, що не відноситься до перевезення пасажирів водієм ОСОБА_17 на транспортному засобі д.н.з. НОМЕР_8.
Разом з тим в матеріалах справи знаходяться повідомлення ТОВ "Рембуд-транс" про виконання винесених відповідачем приписів. Так, листом №01-93 від 15.03.2017 ТОВ "Рембуд-транс" повідомило управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області про виконання припису №010981 від 07.02.2017, листом №01-99 від 15.03.2017 - про виконання припису №010539 від 14.02.2017, листом №01-102 від 15.03.2017 - про виконання припису №010410 від 12.01.2017, листом №01-94 від 15.03.2017 - про виконання припису №010530 від 15.02.2017, листом №01-97 від 15.03.2017 - про виконання припису №010979 від 07.02.2017.
Таким чином, провівши системний аналіз норм чинного законодавства та дослідивши обставини справи в повному обсязі, суд дійшов висновку, що акти проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №0210350 від 08.06.2017, №0210402 від 15.06.2017, №0210401 від 15.06.2017, №0210400 від 15.06.2017, №0210399 від 15.06.2017 та постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №0210350 від 08.06.2017 на суму 680 грн., №0210402 від 15.06.2017 на суму 680 грн., №0210401 від 15.06.2017 на суму 680 грн., №0210400 від 15.06.2017 на суму 680 грн., №0210399 від 15.06.2017 на суму 680 грн. складені та винесені із порушеннями норм чинного законодавства України.
Згідно ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідачем не надано суду достатньо належних доказів, які б свідчили про неправомірність заявлених позовних вимог, натомість доводи позовної заяви підтверджують протиправність винесених відповідачем постанов. ї
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд -
Визнати протиправними та скасувати постанови Управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарських штрафів:
- №0210350 від 08.06.2017 на суму 680 грн.,
- №0210402 від 15.06.2017 на суму 680 грн.,
- №0210401 від 15.06.2017 на суму 680 грн.,
- №0210400 від 15.06.2017 на суму 680 грн.,
- №0210399 від 15.06.2017 на суму 680 грн.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Рембуд-транс" (код ЄДРПОУ 37920814) судові витрати (судовий збір) в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 39816845).
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 11 серпня 2017 року
Суддя/підпис/Г.В. Лабань
"Згідно з оригіналом" Суддя Г.В. Лабань