Постанова від 10.08.2017 по справі 822/1880/17

Копія

Справа № 822/1880/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Петричкович А.І. (головуючий), суддів - Лабань Г.В. , Касапа В.М. , розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду з позовною заявою від 30 червня 2017, яку уточнив позовною заявою від 17.07.2017 в якій, посилаючись на порушення відповідачем Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Порядку від 28 травня 2008 року №499, просить визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, та зобов'язати Міністерство оборони України в місячний строк з дня набрання постанови законної сили розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №499 ( стор. 3 - 5, 28 - 30 справи).

Представник позивача подав до суду заяву від 10.08.2017, згідно якої позовні вимоги підтримує та просить справу розглянути в порядку письмового провадження ( стор. 58 справи).

Представник відповідача подав до суду письмове заперечення за №1232 від 09.08.2017 ( стор. 39 - 41 справи) і заяву від 10.08.2017, згідно якої просив розгляд справи відкласти на іншу дату (стор. 68 справи).

Представник третьої особи надав суду письмові пояснення за №1/1452 від 09.08.2017, згідно яких в задоволенні позову просить відмовити, оскільки надіслані відповідачу на виконання рішення суду документи не були завірені, та були наявні не у повному обсязі (стор. 60 - 62 справи).

Так як позивач просить справу вирішити без його участі, явка відповідача не визнавалась судом обов"язковою та він надав письмове заперечення з доказами, а третя особа письмове пояснення, суд з урахуванням вимог ст.122 КАС України, вважає, що не має підстав для відкладення розгляду справи, які визначені ст. 128 КАС України і справу можна вирішити у порядку письмового провадження.

Дослідивши докази по справі, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Відповідно до Довідки Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії серії МСЕ №176596 ОСОБА_1 06.07.2010, встановлено третю групу інвалідності, у зв'язку із виконанням обов'язків військової служби при випробуванні ядерної зброї (стор. 11 справи).

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.01.2017 у справі №822/2592/16, яка залишена в силі ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16.03.2017, визнано бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не оформлення та не направлення до Міністерства оборони України висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку із встановленням 3 - ї групи інвалідності, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року за №499; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 у 15 денний строк оформити і направити до Міністерства оборони України висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку із встановленням 3 - ї групи інвалідності, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року за №499 ( стор. 17 - 18 справи).

На виконання вищевказаного рішення суду, Хмельницький обласний військовий комісаріат листом від 12.04.2017 за №7/283 скерував Директору Департаменту фінансів Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , з додатками на 14 аркушах (стор. 63 справи).

Листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 29.05.2017 за №248/3/6/1815, який був надісланий Хмельницькому обласному військовому комісаріату, повернуто останньому надіслані документи, та повідомлено, що у поданих документах відсутні: 1) витяг з наказу про виключення військовослужбовця зі списків частини; 2)довідка, що заявнику не виплачувалася компенсація за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; довідка про розмір грошового забезпечення, за формою, визначеною Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України 19.08.2008 № 407, яке діяло на час встановлення заявнику інвалідності. Також зазначено, що документи не завірені встановленим порядком ( стор. 64 справи).

Відповідно до ч.2 ст.16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ) в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Отже, позивач, відповідно до ст.16 Закону №2011-ХІІ має право на отримання одноразової грошової допомоги після звільнення з військової служби, так як є особою, яка отримала інвалідність внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби незалежно від часу настання інвалідності.

На час подання позивачем заяви щодо виплати одноразової грошової допомоги, механізм розгляду такої заяви визначається Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. №975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" (далі - Порядок №975).

Відповідно до п.3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, зокрема, у разі встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Пунктом 2 Порядку №975 встановлено, що особи, які до набрання чинності Порядку, затвердженого цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги: допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.

Отже, одноразова грошова допомога повинна призначатись і виплачуватись в порядку, що діяв на день виникнення права на отримання такої допомоги.

Позивач отримав право на призначення вказаної допомоги з 06.07.2010 р., а тому має право на її призначення та виплату, згідно Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. №499 (далі-Порядок №499).

Згідно п. 3 Порядку №499 особи, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи в разі настання інвалідності, подають за місцем проходження служби (зборів) або до військкомату (далі - уповноважений орган) такі документи:

- заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом) чи настанням інвалідності;

- довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення відсотка втрати працездатності та рішення відповідної військово-медичної установи щодо визнання поранення (контузії, травми або каліцтва);

- копію документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане з вчиненням особою злочину чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження;

- довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності;

- копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;

- копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

Згідно з п. 5 Порядку №499 копії документів завіряються в установленому порядку керівником уповноваженого органу.

Пунктом 7 Порядку №499 встановлено, що керівник уповноваженого органу подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пп. 3 і 4 цього Порядку.

Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.

Таким чином, для отримання вказаної допомоги передбачений певний порядок, дотримання якого є обов'язковим.

Підставою для повернення надісланих комісаріатом документів стало те, що позивачем подано не весь перелік документів. Однак, Постанова №499 не передбачає такого переліку документів, про які зазначає відповідач. Наказ №530, на який посилається відповідач, не підлягає застосуванню, відповідно до ч.4 ст.9 КАС України, так як Порядок №499 є актом, який має вищу юридичну силу.

Окрім цього, обставини стосовно належності поданих позивачем документів до комісаріату досліджувались під час розгляду справи №822/2592/16, і ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16.03.2017, зроблено висновок про подання позивачем усіх необхідних документів.

Також, виходячи з вимог п.5 та п.7 Порядку №499, копії документів завіряються в установленому порядку керівником уповноваженого органу, який в подальшому подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 3 і 4 цього Порядку. Таким чином, такі документи мали бути завірені самим військовим комісаріатом, який у порушення вимог згаданого порядку їх не завірив.

При цьому, після отримання зазначених документів головний розпорядник коштів приймає на їх підставі у місячний строк відповідне рішення (про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги). Підстав для повернення документів на цьому етапі Порядком №499 не передбачено. Тобто, суб"єкт владних повноважень повинен прийняти тільки рішення, які визначені.

Документи на призначення одноразової грошової допомоги були повернуті листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 29.05.2017 року №248/3/6/1815 за підписом начальника управління організаційного та соціальних виплат. Однак, лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України не можна розцінювати як рішення Міністерства оборони України про результати розгляду заяви позивача.

У Міністерстві оборони України рішення (у формі протоколу, який подається для затвердження Міністру оборони України) щодо призначення чи відмови у призначенні одноразової грошової допомоги приймає комісія з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби. Проте до цієї комісії документи щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги не надходили і відповідно рішення Міністерство оборони України по суті заяви не приймало.

Отже, заява позивача щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із отриманням третьої групи інвалідності Міністерством оборони України у встановлені законодавством порядок та строки не розглянута, тому відповідачем допущена протиправна бездіяльність, яка призвела до порушення прав позивача.

Порушені права позивача підлягають захисту шляхом визнання протиправною бездіяльності Міністерства оборони України щодо не розгляду його заяви про призначення та виплату одноразової грошової допомоги та зобов'язання відповідача розглянути, згідно Порядку №499, заяву ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги у зв"язку з настанням інвалідності. При цьому, позовні вимоги позивача в частині зобов'язання розглянути таку заяву в місячний строк з дня набрання постановою законної сили не підлягають задоволенню, оскільки законодавством цього не передбачено. Однак, потрібно враховувати, що відповідно до ч.1 ст.255 КАС України, постанова суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, і підлягає виконанню на всій території України.

Згідно з ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст.72 цього Кодексу.

Визначальним принципом правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з"ясування всіх обставин справи і обов"язок суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності.

Таким чином, позивач частково довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень не спростував доводи позивача та не довів, що діяв у межах закону, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись Законом України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" і ст.ст. 4-15, 70-71, 72, 86, 94, 99, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 від 17.07.2017, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 30.11.2016, про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв"язку із настанням інвалідності.

Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №499.

В решті позовних вимог відмовити.

Копії постанови надати сторонам.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/А.І. Петричкович Г.В. Лабань В.М. Касап

"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович