Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
07 серпня 2017 р. № 820/2034/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Волошина Д.А.,
за участю секретаря судового засідання - Ільницької І.Л.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МДК ЕКСПРЕС" до Харківської митниці ДФС про скасування наказу, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "МДК ЕКСПРЕС" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Харківської митниці ДФС від 11.11.2016 №306 "Про внесення змін до наказу Харківської митниці ДФС від 04.11.2016 №293";
- зобов'язати Харківську митницю ДФС забезпечити створення та функціонування на центральній сортувальній станції ТОВ "МДК ЕКСПРЕС", в межах визначеної зони митного контролю, підрозділу митного органу, який здійснюватиме проведення митних процедур щодо міжнародних експрес-відправлень, що надходять до центральної сортувальної станції ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" та вивозяться за її межі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.08.2017 закрито провадження по справі №820/2034/17 в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Харківської митниці ДФС щодо зміни режиму роботи ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" як підприємства експрес-перевізника та визнання протиправними дій Харківської митниці ДФС щодо стягнення плати з ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" за виконання митних формальностей на центральній сортувальній станції ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" за адресою: 62416, Харківська область, Харківський район, смт Пісочин, вул. Надії (попередня назва вул. Крупська), б. 15.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що свою діяльність в якості експрес-перевізника товариство здійснює в зоні діяльності Харківської митниці ДФС. Відповідно до положень Митного кодексу України, митний контроль і митне оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях, здійснюється в центральних (регіональних) сортувальних станціях або за місцем розташування (проживання) одержувача (відправника). Інструкцією з організації митного контролю та митного оформлення міжнародних експрес-відправлень, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України, затвердженої наказом Держмитслужби України від 03.09.2007 року № 728 (далі - Інструкція), визначено вимоги, виконання яких надає можливість експрес-перевізнику здійснювати свою діяльність, а також визначає дії митних органів для забезпечення цієї діяльності. Відповідно до п. 10 розділу II Інструкції якщо ЦСС відповідає вимогам законодавства щодо облаштування та організації здійснення митних процедур з предметами в МЕВ, то Держмитслужба погоджує місце розташування ЦСС шляхом включення цієї ЦСС до Реєстру на підставі наказу Держмитслужби. Про виконання позивачем вимог, визначених спеціальними нормами митного законодавства, свідчить включення ЦСС за адресою розташування ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" (62416, Харківська обл., Харківський район, с.м.т. Пісочин, вул. Надії (попередня назва вул. Крупської), буд. 15) до відповідного Реєстру, створення на території ЦСС постійної зони митного контролю, включення ЦСС до Переліку місць прибуття автотранспорту, а також визначення наказом Харківської митниці ДФС від 15.04.2016 року № 115 "Про організацію митного контролю та митного оформлення міжнародних експрес-відправлень на центральних сортувальних станціях ТОВ "Полекс Експрес" та ТОВ "МДК Експрес" митного поста "Харків-аеропорт" Харківської митниці ДФС підрозділом, посадові особи якого проводитимуть митний контроль і митне оформлення товарів та інших предметів, що переміщуються в міжнародних експрес-відправленнях при здійсненні діяльності центральних сортувальних станцій ТОВ "МДК Експрес". Відповідно до п. 2 вищевказаного наказу "Місцем проведення митних процедур щодо міжнародних експрес-відправлень, що надходять до ЦСС та вивозяться за її межі, визначити місце розташування МП "Харків-аеропорт" за адресою 61031, м. Харків, вул.Ромашкіна,буд.1 та місце розташування ЦСС товариства з обмеженою відповідальністю "МДК Експрес", за адресою: 62416, Харківська обл. смт Пісочин, вул. Крупської (нова назва - вулиця Надії), буд.15. На думку позивача, вимоги норм Митного кодексу України та Інструкції з організації митного контролю та митного оформлення міжнародних експрес-відправлень, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України, затвердженої наказом Держмитслужби України від 03.09.2007 року № 728, передбачають обов'язкове створення та функціонування на центральних сортувальних станціях, в межах визначених зон митного контролю, підрозділів митного органу, які здійснюють проведення митних процедур щодо міжнародних експрес-відправлень, що надходять до ЦСС та вивозяться за її межі. Поряд із тим, Харківською митницею ДФС листом повідомлено ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" про внесення змін до Положення про митний пост "Харків - аеропорт", затвердженого наказом Харківської митниці ДФС від 04.11.2016 №293, на підставі наказу Харківської митниці ДФС від 11.11.2016 №306. Пунктом 2 наказу Харківської митниці ДФС від 11.11.2016 №306 було внесено зміни до п.1.4 Положення про митний пост "Харків - аеропорт", затвердженого наказом Харківської митниці ДФС від 04.11.2016 року №293, та викладено у наступній редакції: "п.1:4. Місце розташування митного поста: частина території - міжнародного аеропорту "Харків" за адресою вул. Ромашкіна, 1, м. Харків, 61031". Позивач зазначив, що виконання зазначеного листа не може бути правовою підставою для припинення функціонування на центральній сортувальній станції ТОВ "МДК ЕКСПРЕС", в межах визначеної зони митного контролю, підрозділу митного посту "Харків - аеропорт", який здійснює проведення митних процедур щодо міжнародних експрес-відправлень, що надходять до ЦСС та вивозяться за її межі та не може бути правовою підставою для зміни організації роботи ЦСС ТОВ "МДК ЕКСПРЕС", тим більше, що наслідком внесення змін до розпорядчих документів митниці, зокрема, до Положення про митний пост "Харків - аеропорт". Не погоджуючись із вказаними діями відповідача, позивач звернувся до суду.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Представники відповідача проти позову заперечували, зазначивши, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "МДК ЕКСПРЕС" є необґрунтованими та такими, що суперечать нормам чинного законодавства, а тому не підлягають задоволенню.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд проаналізувавши докази в їх сукупності встановив наступне.
Із матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "МДК ЕКСПРЕС" зареєстровано 24.07.2013, про що вчинений запис в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи №1020000056117. Вид діяльності: інша поштова та кур'єрська діяльність (код КВЕД 53.20). Свою діяльність у якості експрес-перевізника підприємство здійснює в зоні діяльності Харківської митниці ДФС.
У відповідності до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" зареєстровано за адресою: 62416, Харківська обл., Харківський район, селище міського типу Пісочин, вулиця Крупської, будинок 15.
Відповідно до ч. 13 ст. 233 Митного кодексу України митний контроль і митне оформлення товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в міжнародних поштових відправленнях, здійснюються в місцях міжнародного поштового обміну, які визначаються операторами поштового зв'язку за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері надання послуг поштового зв'язку, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, або за місцем розташування (проживання) одержувача або відправника.
Згідно із ч. 14 ст. 233 Митного кодексу України митний контроль і митне оформлення товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях, здійснюються в центральних (регіональних) сортувальних станціях (ЦСС) або за місцем розташування (проживання) одержувача (відправника).
Судом встановлено, що ЦСС за адресою розташування ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" (62416, Харківська обл., Харківський район, с.м.т. Пісочин, вул. Надії (попередня назва вул. Крупської), буд. 15) було включено до відповідного Реєстру, створення на території ЦСС постійної зони митного контролю, включення ЦСС до Переліку місць прибуття автотранспорту, а також визначення наказом Харківської митниці ДФС від 15.04.2016 року № 115 "Про організацію митного контролю та митного оформлення міжнародних експрес-відправлень на центральних сортувальних станціях ТОВ "Полекс Експрес" та ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" митного поста "Харків-аеропорт" Харківської митниці ДФС підрозділом, посадові особи якого проводитимуть митний контроль і митне оформлення товарів та інших предметів, що переміщуються в міжнародних експрес-відправленнях при здійсненні діяльності центральних сортувальних станцій ТОВ "МДК ЕКСПРЕС".
Відповідно до п. 2 вищевказаного наказу місцем проведення митних процедур щодо міжнародних експрес-відправлень, що надходять до ЦСС та вивозяться за її межі, визначити місце розташування МП "Харків-аеропорт" за адресою 61031, м. Харків, вул.Ромашкіна,буд.1 та місце розташування ЦСС Товариства з обмеженою відповідальністю "МДК ЕКСПРЕС", за адресою: 62416, Харківська обл. смт Пісочин, вул. Крупської (нова назва - вулиця Надії), буд.15.
Наказом Харківської митниці ДФС від 04.11.2016 №293 затверджено Положення про митний пост "Харків-аеропорт".
Згідно пункту 1.4 частини 1 розділу 1 зазначеного Положення, місцем розташування митного поста "Харків - аеропорт" визначено - частина території міжнародного аеропорту "Харків" за адресою: вул. Ромашкіна, 1, м. Харків, 61031; територія центральної сортувальної станції ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" за адресою: вул. Надії, 15, смт. Пісочин, Харківський район, Харківської області, 62416.
Із матеріалів справи вбачається, що 18.11.2016 листом № 8315/00-4/20-70-70 Харківською митницею ДФС повідомлено ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" про внесення змін до Положення про митний пост "Харків - аеропорт", затвердженого наказом Харківської митниці ДФС від 04.11.2016 №293, на підставі наказу Харківської митниці ДФС від 11.11.2016 №306.
Пунктом 2 наказу Харківської митниці ДФС від 11.11.2016 №306 внесено зміни до п.1.4 Положення про митний пост "Харків - аеропорт", затвердженого наказом Харківської митниці ДФС від 04.11.2016 №293, та викладено у наступній редакції: “п.1:4. Місце розташування митного поста: частина території міжнародного аеропорту "Харків" за адресою вул. Ромашкіна, 1, м. Харків, 61031".
Таким чином, наказом Харківської митниці ДФС від 11.11.2016 №306 виключено місце розташування митного поста "Харків - аеропорт" на території центральної сортувальної станції ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" за адресою: вул. Надії, 15, смт. Пісочин, Харківський район, Харківської області, 62416.
Як вбачається із вищевказаного листа, підставою для внесення відповідних змін став лист Державної фіскальної служби України від 09.11.2016 №35959/7/99-99-18-02-02-17.
Не погоджуючись із вказаним рішенням відповідача позивач і звернувся до суду із вказаним позовом.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування наказу Харківської митниці ДФС від 11.11.2016 №306 "Про внесення змін до наказу Харківської митниці ДФС від 04.11.2016 №293" суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 546 Митного кодексу України Харківська митниця ДФС є митним органом, який у зоні своєї діяльності забезпечує виконання завдань, покладених на органи доходів і зборів.
Перелік основних завдань, які виконуються органами доходів і зборів, визначений частиною 2 статті 544 Митного кодексу України, відповідно до якого здійснюючи державну митну справу органи доходів і зборів виконують такі основні завдання: забезпечення правильного застосування, неухильного дотримання та запобігання невиконанню вимог законодавства України з питань державної митної справи; здійснення митного контролю та виконання митних формальностей щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, у тому числі на підставі електронних документів (електронне декларування), за допомогою технічних засобів контролю тощо; здійснення в межах повноважень, визначених цим Кодексом, контролю за діяльністю підприємств, які надають послуги з декларування товарів, перевезення та зберігання товарів, що переміщуються через митний кордон України чи перебувають під митним контролем, та здійснюють інші операції з такими товарами, надання дозволів на здійснення зазначених видів діяльності; видача сертифікатів уповноваженого економічного оператора.
Згідно з частинами 4-5 статті 546 Митного кодексу України митниця здійснює свою діяльність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (ОСОБА_4 Крим; область; міста Київ, Севастополь). Окремі митниці можуть здійснювати свою діяльність на територіях двох чи більше адміністративно-територіальних одиниць або на всій території України.
Створення, реорганізація та ліквідація митниць здійснюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в порядку, визначеному законом.
Частиною 6 статті 546 Митного кодексу України у населених пунктах, на залізничних станціях, в аеропортах, морських і річкових портах та інших об'єктах, розташованих у зоні діяльності митниці, в міру необхідності створюються її відокремлені структурні підрозділи (митні пости).
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "МДК ЕКСПРЕС" являється експрес-перевізником.
Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 4 Митного кодексу України, експрес-перевізник - це перевізник, який з використанням будь-якого виду транспорту здійснює прискорене перевезення міжнародних експрес-відправлень за єдиним транспортним документом (загальні авіанакладні (AWB - airwaybill, MAWB - master airwaybill), CMR, bill of lading (коносамент) тощо), а також забезпечує приймання, обробку, пред'явлення таких відправлень органам доходів і зборів для митного контролю та митного оформлення в місцях їх митного оформлення та видачу одержувачам (повернення відправникам).
Згідно з пунктом 32 частини 1 статті 4 Митного кодексу України міжнародні експрес-відправлення - це належним чином упаковані міжнародні відправлення з документами чи товарним вкладенням, які приймаються, обробляються, перевозяться будь-яким видом транспорту за міжнародним транспортним документом з метою доставки одержувачу прискореним способом у визначений строк.
Порядок здійснення митних формальностей відносно міжнародних експрес-відправлень та правовий статус експрес-перевізників на теперішній час врегульовані Митним кодексом України та Інструкцією з організації митного контролю та митного оформлення міжнародних експрес-відправлень, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України, затвердженою наказом Держмитслужби України від 03.09.2007 № 728, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 21.09.2007 за № 1081/14348 (далі - Інструкція № 728).
Відповідно до частини 14 статті 233 Митного кодексу України митний контроль і митне оформлення товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях, здійснюються в центральних (регіональних) сортувальних станціях (далі - ЦСС, РСС) або за місцем розташування (проживання) одержувача (відправника).
У відповідності до пункту 1 розділу II Інструкції для погодження місця розташування ЦСС (РСС) і включення її (їх) до Реєстру центральних сортувальних станцій, регіональних сортувальних станцій (далі - Реєстр) експрес-перевізник звертається до митного органу, у зоні діяльності якого планується відкрити ЦСС (РСС), з письмовою заявою про погодження місця розташування ЦСС (РСС) і включення підрозділу експрес-перевізника до Реєстру, форму якої наведено в додатку 1 до цієї Інструкції. Заява повинна містити обґрунтування потреби створення ЦСС (РСС).
Судом встановлено, що відповідно до наказу ДФС від 30.07.2015 № 549 "Про включення центральної сортувальної станції до Реєстру центральних сортувальних станцій, регіональних сортувальних станції" ЦСС Товариства з обмеженою відповідальністю "МДК ЕКСПРЕС", розташовану за адресою: 62416, Харківська область, смт. Пісочин, вул. Крупської, буд. 15, включено державною фіскальною службою України до Реєстру центральних сортувальних станцій, регіональних сортувальних станцій.
Згідно з пунктом 2 розділу І Інструкції № 728 митний орган, у зоні діяльності якого розташована ЦСС (РСС) визначає ПМО, відповідальний за здійснення митних процедур щодо МЕВ, і місце проведення цих процедур (з урахуванням місця розташування ЦСС/РСС).
Відповідно до наказу Харківської митниці ДФС №115 від 15.04.2016 (із змінами внесеними наказом №228 від 15.08.2016) підрозділом відповідальним за проведення митного контролю і митного оформлення товарів, що переміщуються в міжнародних-експрес відправленнях (далі - МЕВ) при здійсненні діяльності центральної сортувальної станції ТОВ "МДК ЕКСПРЕС", був визначений митний пост "Харків-аеропорт" Харківської митниці ДФС, місцем дислокації якого, відповідно до наказу ДФС України від 09.09.2014 №116 "Про створення митних постів митниць ДФС" визначена адреса: 61031, м.Харків, вул.Ромашкіна, буд.1.
Частинами 1 та 2 статті 547 Митного кодексу України передбачено, що митний пост є органом доходів і зборів, який входить до складу митниці як відокремлений структурний підрозділ і в зоні своєї діяльності забезпечує виконання завдань, покладених на органи доходів і зборів.
Положення про митний пост "Харків-аеропорт" затверджене наказом Харківської митниці ДФС від 04.11.2016 № 293.
Судом встановлено, що листом від 09.11.2016 № 35959/7/99-99-18-02-02-17 Державна фіскальна служба України надала доручення митним органам на проведення роботи по узгодженню організаційної структури митниць з місцями митного оформлення товарів. При цьому, митницям наголошувалось на необхідності дотримання принципу, що кожний підрозділ митного оформлення може мати лише одне місце (адресу) фактичного розташування яке і зазначається у положенні про цей підрозділ та, відповідно, один код згідно з класифікатором місць митного оформлення. З урахуванням того, що в розумінні статті 547 Митного кодексу України митний пост є відокремленим структурним підрозділом митниці зазначений принцип відповідає положенням цивільного законодавства щодо місця знаходження юридичної особи та її відокремлених підрозділів.
Так, на виконання вказаного листа, Харківською митницею ДФС були внесені зміни в Положення про митний пост "Харків-аеропорт", що стосуються визначення адреси місця розташування даного підрозділу: 61031, м.Харків, вул.Ромашкіна, буд.1, яка відповідає фактичній адресі місця дислокації даного поста (наказ Харківської митниці ДФС від 11.11.2016 №306 "Про внесення змін до наказу Харківської митниці ДФС від 04.11.2016 №293").
Відповідно до частини 2 статті 546 Митного кодексу України, Харківська митниця ДФС є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк із зображенням Державного Герба України та із своїм найменуванням і діє відповідно до Конституції України, цього Кодексу, інших нормативно-правових актів та на підставі положення, яке затверджується наказом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно з частинами 1, 4 статті 89 Цивільного кодексу України юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення.
До єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.
Частиною 1 статті 547 Митно визначено, що митний пост є органом доходів і зборів, який входить до складу митниці як відокремлений структурний підрозділ і в зоні своєї діяльності забезпечує виконання завдань, покладених на органи доходів і зборів.
Митний пост "Харків-аеропорт" створений як відокремлений структурний підрозділ Харківської митниці ДФС згідно з наказом ДФС від 09.09.2014 № 116 з визначенням його місця дислокації: 61031, м. Харків, вул. Ромашкіна, 1.
Відомості про митний пост "Харків-аеропорт" як відокремлений підрозділ Харківської митниці ДФС внесено до ЄДРПОУ за 39750952 з визначенням його місцезнаходження: 61031, м.Харків, вул.Ромашкіна, буд.1.
Суд зазначає, що чинним законодавством передбачено, що митний орган створює відокремлені структурні підрозділи на залізничних станціях, в аеропортах, морських і річкових портах та інших об'єктах, розташованих у зоні діяльності митниці, в міру необхідності на власний розсуд.
Законодавством встановлено лише обов'язок визначити відповідний підрозділ митного органу, відповідальний за здійснення митних процедур щодо МЕВ, і місце проведення цих процедур (з урахуванням місця розташування ЦСС/РСС), а не обов'язок створити відокремлений підрозділ за місцем розташування ЦСС.
Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "МДК ЕКСПРЕС" в частині визнання протиправним та скасуваня наказу Харківської митниці ДФС від 11.11.2016 №306 "Про внесення змін до наказу Харківської митниці ДФС від 04.11.2016 №293" є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Харківської митниці ДФС забезпечити створення та функціонування на центральній сортувальній станції ТОВ "МДК ЕКСПРЕС", в межах визначеної зони митного контролю, підрозділу митного органу, яких здійснюватиме проведення митних процедур щодо міжнародних експрес-відправлень, що надходять до центральної сортувальної станції ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" та вивозяться за її межі, суд зазначає наступне.
Харківська митниця ДФС не має повноважень на створення самостійно в її структурі структурних підрозділів.
Як уже зазначалося, виходячи з положень частини 2 статті 546 Митного кодексу України Харківська митниця ДФС є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк із зображенням Державного Герба України та із своїм найменуванням і діє відповідно до Конституції України, цього Кодексу, інших нормативно-правових актів та на підставі положення, яке затверджується наказом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Положення про Харківську митницю ДФС затверджене наказом ДФС України від 27.08.2014 № 79.
Виходячи з абзацу 1 пункту 1 Положення Харківська митниця ДФС є територіальним органом Державної фіскальної служби України, який підпорядковується Державній фіскальній службі України та забезпечує реалізацію повноважень ДФС у зоні своєї діяльності.
Відповідно до пункту 13 Положення № 79 визначено, що митниця утримується за рахунок державного бюджету. Структуру митниці затверджує Голова ДФС. Штатний розпис, кошторис митниці затверджує Голова ДФС.
Положення вказаного пункту відповідають частині 6 статті 21 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" згідно з яким, структуру територіальних органів центрального органу виконавчої влади затверджує керівник центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади.
Так, Наказом ДФС від 11.01.2016 № 17 введено в дію структуру територіальних органів ДФС та затверджено методичні рекомендації щодо їх побудови.
Як випливає з абзаців першого, третього пункту 2.3 Методичних рекомендацій щодо побудови організаційних структур територіальних органів ДФС, затверджених наказом ДФС від 11.01.2016 № 17, організаційні структури митниць ДФС надаються на затвердження Голові ДФС за підписом керівника органу (або особи, яка тимчасово виконує його обов'язки) за формою згідно з додатком 1 щорічно до 20 грудня.
Якщо протягом року до організаційних структур територіальних органів ДФС необхідно внести зміни, на затвердження надається перелік змін до організаційної структури, відповідна пояснювальна записка за підписом керівника митниці ДФС (або особи, яка виконує його обов'язки). Таким чином, Харківська митниця ДФС має повноваження лише на розробку проекту своєї структури та штатного розпису.
Крім того, як зазначили представники відповідача, митним органом неодноразово відпрацьовувалося питання щодо створення сектору митного оформлення для здійснення митного контролю та оформлення міжнародних-експрес відправлень, що надходять на ЦСС ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" у зв'язку зі зверненнями керівника даного підприємства з цього питання до митниці, направлення скарг на дії митниці до ДФС, ОСОБА_5 Бізнесомбудсмена.
За результатами опрацювання даного питання відповідачем встановлено, що кількість робочих днів використаних для проведення контролю МЕВ свідчить про нерегулярність їх переміщення ТОВ "МДК ЕКСПРЕС". Крім того, переважна більшість МЕВ, які переміщуються ТОВ "МДК ЕКСПРЕС", не є об'єктами оподаткування митними платежами, а отже, їх митний контроль та митне оформлення здійснюється на підставі товаросупровідних документів за реєстром МЕВ, тобто із виконанням мінімуму митних формальностей. Позивачем не подано до суду доказів, що спростовують зазначені обставини.
З урахуванням того, що на теперішній час робота ЦСС ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" характеризується нерегулярними та незначними обсягами переміщення МЕВ, митний орган дійшов до висновку, що створення окремого підрозділу митного оформлення (тобто сектору у складі митного поста, який буде виконувати завдання за одним напрямом - здійснення митного контролю та оформлення МЕВ, які переміщуються через вказану ЦСС) є недоцільним та таким, що не відповідає принципам раціонального завантаження підрозділів митного оформлення митниці.
Законодавством передбачено, що митний орган створює відокремлені структурні підрозділи на залізничних станціях, в аеропортах, морських і річкових портах та інших об'єктах, розташованих у зоні діяльності митниці, в міру необхідності на власний розсуд, обов'язку створення таких відокремлених підрозділів за місцем розташування ЦСС законодавством не встановлено. Приписами МК України та Інструкції № 728 встановлюється лише обов'язок митного органу визначити відповідний підрозділ митного органу, відповідальний за здійснення митних процедур щодо МЕВ, і місце проведення цих процедур (з урахуванням місця розташування ЦСС/РСС),а на ЦСС покладається обов'язок облаштувати приміщення та місце для роботи працівників зазначеного підрозділу.
Суд зазначає, що відповідно до змісту Рекомендації Комітету ОСОБА_5 Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом ОСОБА_5 11.03.1980 року на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду -тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя, від так завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення.
Таким чином, вимога позивача щодо зобов'язання Харківської митниці ДФС забезпечити створення та функціонування на центральній сортувальній станції ТОВ "МДК ЕКСПРЕС", в межах визначеної зони митного контролю, підрозділу митного органу, який здійснюватиме проведення митних процедур щодо міжнародних експрес-відправлень, що надходять до центральної сортувальної станції ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" та вивозяться за її межі є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача, та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягає.
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_5 України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов Товариства з обмеженою відповідальністю "МДК ЕКСПРЕС" задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "МДК ЕКСПРЕС" до Харківської митниці ДФС про скасування наказу, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текс постанови складено 14 серпня 2017 року.
Суддя Д.А. Волошин