10.08.2017 р. Справа № 914/147/17
За заявою:
Київського апеляційного господарського суду, м. Київ
про:
відстрочку виконання рішення господарського суду Львівської області від 21.06.2017р.
у справі:
№ 914/147/17
за позовом:
Дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», м. Київ
до відповідача:
Київського апеляційного господарського суду, м. Київ
про:
стягнення основного боргу в розмірі 342551,95 грн., пені в розмірі 46502,62 грн., інфляційних втрат у розмірі 63053,61 грн. та 3% річних у розмірі 11177,43 грн.
Головуючий суддя - Крупник Р.В.
Судді - Іванчук С.В., Манюк П.Т.
Секретар - Гелеш Г.М.
Представники сторін не з'явилися
01.08.2017р. на адресу господарського суду Львівської області від Київського апеляційного господарського суду (надалі - Заявник) надійшла заява про відстрочку виконання рішення господарського суду Львівської області від 21.06.2017р. у справі №914/147/17.
У зв'язку з перебуванням у відпустці судді Пазичева В.М. (колегія суддів у складі головуючого судді Пазичева В.М., суддів Іванчук С.В., Манюка П.Т.) було проведено повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями, внаслідок якого колегію у справі №914/147/17 сформовано наступним чином: головуючий суддя Крупник Р.В., судді Іванчук С.В., Манюк П.Т.
Ухвалою від 03.08.2017р. суд прийняв заяву до розгляду, який призначив на 10.08.2017р.
Заявник (відповідач) явки повноважного представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про час, дату та місце судового розгляду. Як вбачається з заяви про відстрочку виконання рішення суду, така обґрунтована тим, що відповідач по справі є неприбутковою організацією, не веде господарську діяльність, єдиним джерелом надходження коштів являється державний бюджет. Оскільки на сьогодні вільних коштів для сплати боргу за рішенням суду немає, адже відповідач є лише розпорядником бюджетних коштів, а підставою для збільшення розміру кошторисних призначень бюджетної установи є довідка про зміну до кошторису, видана головним розпорядником бюджетних коштів - Державної судової адміністрації України, заявник просить суд відстрочити виконання рішення до 01.11.2017р., так як відстрочка виконання рішення дасть змогу в подальшому виконати таке в повному обсязі.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, письмового відзиву на заяву про відстрочку виконання рішення суду не подав.
Детально ознайомившись з наявними матеріалами справи, суд прийшов висновку, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Рішенням господарського суду Львівської області від 21.06.2017р. у справі №914/147/17 за позовом ДП «Газ України» НАК «Нафтогаз України» до Київського апеляційного господарського суду про стягнення основного боргу в розмірі 342551,95 грн., пені в розмірі 46502,62 грн., інфляційних втрат у розмірі 63053,61 грн. та 3% річних у розмірі 11177,43 грн., позовні вимоги задоволено частково, стягнути з відповідача на користь позивача суму в розмірі 337838,42 грн. та 5628,51 грн. судового збору, в решті частині позовних вимог відмовлено.
03.07.2017р. господарським судом видано наказ про примусове виконання вказаного рішення.
Як вбачається зі змісту заяви, жодних грошових коштів в якості погашення боргу відповідачем не перераховувалося, рішення суду залишається не виконаним.
Однак, у зв'язку з неможливістю виконати рішення суду через відсутність грошових коштів, заявник (відповідач) просить відстрочити виконання рішення суду до 01.11.2017р.
Господарський суд на підставі статті 121 ГПК України має право за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови (далі - рішення), змінити спосіб та порядок їх виконання.
Як зазначив Пленум ВГС України в абз. 2 п. 7.1 Постанови «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» №9 від 17.10.2012р. (надалі - Постанова Пленуму ВГС України №9 від 17.10.2012р.) оскільки стаття 121 ГПК України не обмежує відповідне право господарського суду певним строком, воно може бути реалізоване у будь-який час після набрання рішенням законної сили і до його фактичного повного виконання, в межах строку пред'явлення наказу до виконання.
Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом. Наприклад, відстрочка може надаватись за рішенням, у якому господарським судом визначено певний строк звільнення приміщення, повернення майна тощо.
Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо (п. 7.2 Постанови Пленуму ВГС України №9 від 17.10.2012р.).
Господарським процесуальним кодексом України не визначено переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання. Тому суд оцінює докази, що підтверджують зазначені обставини, за правилами ст. 43 ГПК України.
Відтак, відстрочка виконання судового рішення можлива лише у виняткових випадках, при наявності доказів обставин, що ускладнюють або роблять неможливим виконання рішення.
Як вбачається з поданої заяви, підставою для відстрочення виконання рішення суду являється те, що боржник є розпорядником бюджетних коштів, розмір яких передбачений Кошторисом Київського апеляційного господарського суду на 2017р. та затверджений Державною судової адміністрацією.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 146, ч. 1, 4 ст. 148, ст. 149, ч. 1 ст. 151 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів відповідно до Конституції України. Фінансування всіх судів в Україні здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління Державної судової адміністрації України. Суди фінансуються згідно з кошторисами і щомісячними розписами видатків, затвердженими відповідно до вимог цього Закону, у межах річної суми видатків, визначених Державним бюджетом України на поточний фінансовий рік, у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України. Державна судова адміністрація України є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади у межах повноважень, установлених законом.
Аналіз наявного в матеріалах справи Кошторису Київського апеляційного господарського суду на 2017 рік свідчить про те, що на 2017 рік кошторисом боржника не було передбачено коштів для погашення боргових зобов'язань.
Враховуючи те, що фінансування Київського апеляційного господарського суду здійснюється виключно за рахунок коштів Державного бюджету України, підставою для збільшення кошторисних призначень боржнику є довідка Державної судової адміністрації України, якої станом на день розгляду заяви про відстрочку головного розпорядником бюджетних коштів судової системи затверджено ще не було, натомість після складення та затвердження такої боржнику будуть виділені бюджетні кошти за рахунок яких останній зможе виконати рішення суду про стягнення боргу, суд вважає, що в даному випадку обставини, що ускладнюють виконання рішення, а тому приходить до висновку про обґрунтованість даної заяви.
Керуючись ст.ст. 4-6, 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Заяву Київського апеляційного господарського суду про відстрочку виконання рішення суду задоволити повністю.
2. Відстрочити виконання рішення господарського суду Львівської області від 21.06.2017р. у справі № 914/147/17 терміном до 01.11.2017 року.
Головуючий суддя Крупник Р.В.
Суддя Іванчук С.В.
Суддя Манюк П.Т.