Рішення від 09.08.2017 по справі 912/1674/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2017 рокуСправа № 912/1674/17

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Бестаченко О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 912/1674/17,

за позовом Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області, 25022, м. Кропивницький, вул. В. Чміленка, 84/37,

до Державного підприємства "Дослідне господарство "Червоний землероб" Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України", 27241, Кіровоградська обл., Бобринецький район, с. Чарівне, вул. Леніна, 39,

про стягнення 45 360,89 грн,

за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1, довіреність № 04-4/1329 від 24.01.2017;

від відповідача - участі не брали.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини прийнятого рішення.

Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області звернулась до господарського суду з позовною заявою про стягнення з Державного підприємства "Дослідне господарство "Червоний землероб" Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України" збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного використання підземних вод у розмірі 45 360,89 грн, зарахувавши кошти до Спеціального фонду Державного бюджету України (30%), спеціальних фондів місцевих бюджетів Кіровоградської обласної ради (20%) та Чарівненської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області (50%), перерахувавши кошти на р/р 33114331700088 ГУДКСУ у Кіровоградській області, одержувач коштів у Бобринецькому районі (Чарівненська сільська рада), МФО 823016, ЄДРПОУ 37928321, код класифікації доходів бюджету 24062100 та стягнення судового збору.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем вимог природоохоронного законодавства в галузі атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами шляхом використання без дозволу на спеціальне водокористування в період з 11.09.2015 по 01.10.2016 на господарські потреби води у кількості 10874 куб.м, що є порушенням вимог ст. ст. 48, 49 Водного кодексу України. Внаслідок дій відповідача державі завдано збитків на суму 45360,89 грн, розрахунок яких проведено згідно пункту 9.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 № 389 із змінами згідно наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 13.10.2015 №367 (надалі за текстом - Методика).

Ухвалою господарського суду від 13.06.2017 порушено провадження у даній справі та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 05.07.2017 на 14:30, сторін зобов'язано надати необхідні для вирішення спору докази.

Ухвалою від 05.07.2017 розгляд даної справи відкладено до 09.08.2017 на 14:30.

У судовому засіданні 09.08.2017 представник позивача пред'явлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача у засідання суду 09.08.2017 не з'явився, письмовий відзив на позов з обґрунтованими поясненнями або ж можливими запереченнями щодо заявлених позовних вимог до суду не подав, хоча був повідомлений належним чином про місце, дату та час розгляду справи, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення 12.07.2017 відповідачу ухвали суду від 05.07.2017.

Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Таким чином, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

На підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача у судових засіданнях 05.07.2017 та 09.08.2017, дослідивши усі обставини справи, оцінивши подані докази, господарський суд встановив наступне.

Позивачем відповідно до п. 1 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", згідно з наказом від 11.10.2016 № 407 "Про направлення на перевірки" та на підставі направлення від 12.10.2016 № 498/16 було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем, про що складено відповідний акт № 07-98 (а.с. 14-18), який підписано представниками позивача та відповідача.

За результатами вказаної перевірки, яка проводилась 26.10.2016, виявлено порушення відповідачем вимог чинного природоохоронного законодавства, яке полягало у здійсненні останнім забору підземних вод в період з 11.09.2015 по 01.10.2016 без дозволу на спеціальне водокористування у кількості 10874,00 куб.м, чим державі завдано збитків на суму 45360,86 грн (згідно з розрахунком, а.с. 20).

Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області ОСОБА_2 та ОСОБА_3 внесено припис від 26.10.2016 № 92, яким зобов'язано відповідача усунути порушення природоохоронного законодавства, виявлені під час перевірки, проведеної 26.10.2016, у строки, визначені в приписі. Вказаний припис прийнятий до виконання виконуючим обов'язки директора відповідача, що засвідчено підписом такої особи на приписі (а.с. 19).

В зв'язку з цим, відповідачеві була направлена претензія від 01.11.2016 № 07-8/2317, до якої додано розрахунок розміру відшкодування збитків на суму 45360,89 грн (а.с. 21-22).

Вищевказану претензію разом з розрахунком суми збитків отримано відповідачем 07.11.2016, про що свідчить копія рекомендованого повідомлення про вручення 07.11.2016 Державному підприємству "Дослідне господарство "Червоний землероб" Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України" поштового відправлення № 2500620068608 (а.с. 23).

Відповідь на зазначену претензію відповідач не надав, станом на день розгляду даної справи завдані збитки не відшкодував.

Попередній дозвіл на спеціальне водокористування виданий Державному підприємству "Дослідне господарство "Червоний землероб" Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України" Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області 24.09.2009 з терміном дії до 10.09.2015.

В матеріалах справи відсутні докази того, що відповідач після закінчення строку дії дозволу на спеціальне водокористування звертався до уповноваженого органу на отримання нового дозволу на спеціальне водокористування.

В той час, в матеріалах справи міститься довідка Державного підприємства "Дослідне господарство "Червоний землероб" Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України" від 26.10.2016 № б/н адресована Державній екологічній інспекції у Кіровоградській області, в якій відповідач повідомляє, що в період з 11.09.2015 по 01.10.2016 господарством забрано води із свердловини та шахтних криниць в об'ємі 10874 куб.м., без дозволу на спеціальне водокористування (а.с. 13).

У зв'язку із несплатою відповідачем збитків у сумі 45360,89 грн позивач звернувся із даним позовом до господарського суду.

При розгляді даного спору господарським судом враховуються такі положення чинного законодавства.

Відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави.

Згідно ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Відповідно до ст. 20-2 цього Закону, до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, зокрема, про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.

Відповідно до ч. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 454/211, Державна екологічна інспекція України (надалі за текстом - Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Пункти 12 та 18 ч. 6 зазначеного Положення передбачають, що Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.

Частина 7 Положення передбачає, що Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію у Кіровоградській області, що затверджено Наказом Державної екологічної інспекції України № 136 від 12.12.2011 Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області є територіальним органом Держекоінспекція України і їй підпорядковується.

Отже, право розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, вживати заходів досудового врегулювання спорів, подавати позови належить до повноважень Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області.

Як свідчать матеріали справи, згідно з Актом № 07-98, складеним за результатами перевірки, проведеної 26.10.2016 Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області у Державному підприємстві "Дослідне господарство "Червоний землероб" Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції", встановлено, що Державне підприємство "Дослідне господарство "Червоний землероб" Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України" займається вирощуванням зернових та бобових культур, олійних культур, вирощуванням ВРХ та свиней, допоміжною діяльністю у рослинництві та реалізації сільськогосподарської продукції.

Водопостачання та водовідведення на господарстві здійснюється в с. Чарівне: свердловина № 1 глибиною 97.0 м, продуктивністю 6 куб.м/год, шахтний колодязь № 1 глибиною 10,0 м, продуктивністю 4 куб.м/год, шахтний колодязь № 2 глибиною 12,0 м, продуктивністю 4 куб.м/год; с. Мирне: шахтний колодязь № 2 глибиною 10,0 м, продуктивністю 6 куб.м/год. Вода використовується на сільськогосподарські, питні, виробничі господарсько-побутові потреби, скид зворотних вод у вигріб та на поля заорювання. Облік забраної води зі свердловини здійснюється по лічильнику марки "Powogaz PLT" по шахтним колодязям, вимірювальна апаратура, що здійснює облік об'ємів забору води відсутня, згідно вимог п. 1, 6 ч. 1 ст. 98 Водного кодексу України.

Строк дії дозволу на спеціальне водокористування, виданого 24.09.2009 Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області, закінчився 11.09.2015.

Починаючи з 11.09.2015 та по день проведення перевірки Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області, відповідачем не було оформлено Дозвіл не спеціальне водокористування, згідно вимог п. 9 ч. 44 та ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України.

Відповідно до довідки, виданої відповідачем 26.10.2016, з 11.09.2015 по 01.10.2016 ним було забрано без дозволу на спеціальне водокористування 10874,00 куб.м води, позивач відповідно до пункту 9.1. Методики розрахував по формулі (23) завдані державі збитки.

Пунктом 1.2 Методики передбачено, що ця Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі самовільного використання водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів.

Так відповідно до пункту 9.1. Методики розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів, здійснюється за формулою (23): З сам = 5 х W х Тар (грн), де Тар - розмір, аналогічний ставці рентної плати за спеціальне використання води, встановленої статтею 255 Податкового кодексу України, на дату виявлення порушення (для поверхневих, підземних, шахтних, кар'єрних та дренажних вод - грн/100 куб.м; W - об'єм води, що використана самовільно без дозволу на спеціальне водокористування або з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, куб м.

Відповідно до п.п. 255.5.2 ст. 255 Податкового кодексу України, в редакції чинній на дату виявлення порушення, ставка рентної плати за спеціальне використання підземних вод Кіровоградської області становить 83,43 грн/м.куб.

Отже, З сам - 5 х 10874 х 0,8343 = 45360,89 грн.

Статтею 1 Водного кодексу України визначено термін водокористування - використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів).

Згідно з ч. 1 ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Відповідно до ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Дозвіл на спеціальне водокористування видається: Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення; органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за погодженням із Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення (ч. 2 ст. 49 Водного кодексу України у редакції, чинній на момент спірних відносин).

За змістом ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у порушенні правил спеціального водокористування.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та підтвердженими належними та допустимими доказами, тому задовольняє позов у повному обсязі.

При вирішенні даного спору господарським судом також враховано, що ухвалою Господарського суду Кіровоградської області від 13.09.2016 у справі № 912/2391/16 порушено провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Дослідне господарство "Червоний землероб" Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України".

Згідно ч. 8 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" поточні кредитори з вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство, можуть пред'явити такі вимоги після прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури. До визнання боржника банкрутом спори боржника з кредиторами, які мають поточні вимоги до боржника, вирішуються шляхом їх розгляду у позовному провадженні господарським судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство.

Зважаючи на те, що вимоги Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області про стягнення збитків з Державного підприємства "Дослідне господарство "Червоний землероб" Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України" виникли після порушення провадження у справі про банкрутство та до вирішення питання про можливе визнання боржника банкрутом, тому вони розглянуті у позовному провадженні господарським судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство.

На підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись статтями 33, 34, 43, 44, 49, 82, 83, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства "Дослідне господарство "Червоний землероб" Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України" (27241, Кіровоградська обл., Бобринецький район, с. Чарівне, вул. Леніна, 39; ідентифікаційний код 00729913) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області (25022, м. Кропивницький, вул. Віктора Чміленка, буд. 84/37, ідентифікаційний код 38037110) збитки, заподіяні державі внаслідок самовільного використання підземних вод у розмірі 45 360,89 грн, зарахувавши кошти до Спеціального фонду Державного бюджету України (30%), спеціальних фондів місцевих бюджетів Кіровоградської обласної ради (20%) та Чарівненської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області (50%), перерахувавши кошти на р/р 33114331700088 ГУДКСУ у Кіровоградській області, одержувач коштів у Бобринецькому районі (Чарівненська сільська рада), МФО 823016, ЄДРПОУ 37928321, код класифікації доходів бюджету 24062100.

Стягнути з Державного підприємства "Дослідне господарство "Червоний землероб" Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України" (27241, Кіровоградська обл., Бобринецький район, с. Чарівне, вул. Леніна, 39; ідентифікаційний код 00729913) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області (25022, м. Кропивницький, вул. Віктора Чміленка, буд. 84/37, ідентифікаційний код 38037110) на рахунок: р/р 35213055081007 в ДКСУ, м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 38037110, одержувач коштів ДЕІ у Кіровоградській області, 1600,00 грн судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання повного рішення.

Повне рішення складено 11.08.2017.

Суддя О.Л. Бестаченко