Справа № 752/22205/16-ц
Провадження № 2/752/2370/17
Іменем України
(заочне)
21.06.2017 року Голосіївський районний суд міста Києва
у складі головуючого по справі судді - Шкірай М.І.
за участю секретаря - Чечельницького В.С.
розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1, третя особа Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надмірно виплачених коштів, суд -
Встановив
Представник позивача звернувся до суду із вказаним позовом, в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просив стягнути з відповідача надміру виплачені кошти допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 1 746 грн. 00 коп. та судовий збір.
В обґрунтування позову представник позивача вказав, що 07.07.1999 року до Управління праці та соціального захисту населення Московської районної в м. Києві державної адміністрації, правонаступником якого є Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації, звернулася відповідач із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям, а саме на малолітню дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
На підставі поданої відповідачем заяви, рішенням Управління від 08.07.1999 року останній було призначено допомогу на дітей одиноким матерям, а саме на малолітню дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на період з 01.01.1999 року по ІНФОРМАЦІЯ_5 включно, тобто до досягнення дитиною 16-річного віку.
В свою чергу, 04.03.2016 року позивачу, згідно витягу з рішення Виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області № 274 від 11.08.2013 року, стало відомо про надання повної цивільної дієздатності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, оскільки вона записана матір'ю малолітньої дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Враховуючи обставини, що виникли, Управлінням було прийнято рішення від 09.03.2016 року про припинення відповідачу з 01.09.2015 року виплати допомоги на дітей одиноким матерям на дитину ОСОБА_2, у зв'язку з чим ОСОБА_1 було надміру виплачено кошти допомоги за період з 01.09.2015 року по ІНФОРМАЦІЯ_5 року у сумі 1 746 грн. 00 коп.
Представник позивача ОСОБА_4 надала до суду заяву, в якій просила слухати справу без участі представника позивача, вказала, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та не заперечує проти ухвалення судом заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про дату і час судового розгляду повідомлялася належним чином, заяв про розгляд справи за її відсутності не надходило, причин неявки суду не повідомила, тому суд, вважає за можливе розглянути справу у заочному порядку.
Третя особа Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в судове засідання свого представника не направила.
Відповідно до вимог ст. 224 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або якщо повідомлені ним причини неявки визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстав, на якій воно було набуте, згодом відпала.
При цьому ст. 1215 ЦК України встановлює, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Судом встановлено, що 07.07.1999 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Московської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою про призначення допомоги на дитину ОСОБА_2, як одинокій матері (а.с. 7).
Станом на дату звернення відповідача до Управління праці та соціального захисту населення Московської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою про надання допомоги на дітей одиноким матерям, допомога на дітей одиноким матерям призначалася відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 року у редакції від 25.03.1999 року.
Відповідно до ст. 58 вищевказаного Закону в редакції від 25.03.1999 року, право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька дитини або запис про батька проведено у встановленому порядку за вказівкою матері.
Відповідно до ст. 61 вищевказаного Закону в редакції від 25.03.1999 року допомога на дітей одиноким матерям призначається і виплачується органами соціального забезпечення за місцем проживання.
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Московської районної в м. Києві державної адміністрації від 08.07.1999 року, ОСОБА_1 було призначено допомогу на дітей одиноким матерям (вдовам, вдівцям) на дитину ОСОБА_2 з 01.01.1999 року по ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 10).
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації № 1625 від 01.08.2001 року на базі Московської районної в місті Києві державної адміністрації було утворено Голосіївську районну в місті Києві державну адміністрацію (а.с. 11-12).
Розпорядженням Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації № 52 від 16.12.2010 року було утворено самостійні структурні підрозділи Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації з правом юридичної особи, зокрема Управління праці та соціального захисту населення (а.с. 13-14).
Як на підставу заявлених позовних вимог, представник позивача посилається на те, що 04.03.2016 року позивачу стало відомо про наявність обставин, які випливають на виплату допомоги відповідачу на дітей одиноким матерям.
Відповідно до статті 18-4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", виплата допомоги на дітей одиноким матерям припиняється у разі надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності.
Статтею 35 Цивільного кодексу України передбачено, що повна цивільна дієздатність надається неповнолітній особі, яка записана матір'ю дитини.
Як вбачається з витягу з рішення Виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області № 274 від 11.08.2015 року, неповнолітній ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року, надано повну цивільну дієздатність, оскільки вона записана матір'ю малолітнього ОСОБА_3, 15.05.2015 року (свідоцтво про народження НОМЕР_1 видане 22.05.2015 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Бердянську реєстраційної служби Бердянського міськрайонного управління юстиції Запорізької області) (а.с. 21-22).
Таким чином, з моменту внесення відомостей про ОСОБА_2, як про матір, до актового запису про народження дитини, відповідач втратила статус одинокої матері, а в результаті і право на отримання державної допомоги на дітей одиноким матерям.
Також, згідно абз. 1, 2 п. 46 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу, з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
Однак, відповідач не повідомила позивача про факт набуття її донькою повної цивільної дієздатності, а саме народження дитини. Тому, на підставі отриманої інформації, та у відповідності з абз. 2 п. 46 вищезазначеного Порядку, рішенням Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської РДА в м. Києві № 09.03.2016 року ОСОБА_1 було припинено виплату допомоги на дітей одиноким матерям з 01.09.2015 року (а.с. 23).
Як вбачається з доказів долучених позивачем до позовної заяви, сума надміру виплачених бюджетних коштів за період з 01.09.2015 року по ІНФОРМАЦІЯ_5 року становить 1746 грн. 00 коп.
Повідомлення про обсяг надміру виплачених бюджетних коштів та строки їх повернення № 3651 від 07.04.2016 року, № 11692 від 15.11.2016 року було надіслано відповідачеві листами (а.с. 25-26). Даними повідомленнями ОСОБА_1 було запропоновано повернути надміру виплачену суму державної допомоги одиноким матерям на дитину у розмірі 1746 грн. 00 коп. та попереджено, що у випадку несплати, питання про їх відшкодування буде вирішуватися у судовому порядку.
Відповідачем у добровільному порядку суму надміру виплачених коштів на рахунок Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації сплачено не було.
Відповідно до ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги, стягуються згідно з законом.
За таких обставин, а також з огляду на те, що від відповідача заперечень на позовну заяву не надійшло, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Крім того, на підставі ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягнення сума судового збору в розмірі 1 378,00 грн.
Керуючись ст. ст. 10-11; 28-29; 57-60; 158; 179; 185; 208-209; 212; 214-215 ЦПК України, суд -
Вирішив
Позов Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1, третя особа Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надмірно виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_3, останнє відоме зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37414016, адреса місцезнаходження: м. Київ, вул. Ломоносова, 5, корп. 3) надміру виплачені кошти допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 1746,00 грн, судовий збір у розмірі 1 378,00 грн., а всього - 3 124 (три тисячі сто двадцять чотири) гривні 00 коп.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом десяти днів, з дня отримання його копії до Голосіївського районного суду м. Києва.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду м. Києва через Голосіївський районний суд м. Києва.
Суддя