709/1479/17
09 серпня 2017 року смт. Чорнобай
Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Кваша І.М., за участю прокурора Чорнобаївського відділу Золотоніської місцевої прокуратури Черкаської області ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративні матеріали, що надійшли з Управління захисту економіки в Черкаській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, працює заступником директора з навчально-виховної роботи Великоканівецького НВК, депутата Великоканівецької сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась, на утриманні двоє неповнолітніх дітей,-
-за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),-
ОСОБА_2, будучи депутатом Великоканівецької сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, і являючись відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 даного Закону, без поважних причин несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агенством, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_2 визнала себе винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП. Вказала, що дійсно подала декларацію лише 04.05.2017 року. Пояснила, що у зв'язку з значним робочим навантаженням, активною депутатською діяльністю та відсутністю фахової юридичної освіти вона не змогла досконало ознайомитись з вимогами Закону України «Про запобігання корупції». 12 жовтня 2016 року у неї тяжко захворів син, в зв»язку з чим виникла необхідність у додаткових зусиллях в організації життя. Раніше вона завжди вчасно подавала декларації в паперовому вигляді. В 2017 році також готувалась подавати, для чого 20 березня 2017 року взяла довідку про доходи в податковій інспекції, проте в подальшому на роботі отримала інформацію, що працівникам освіти декларацію подавати не потрібно. Відносно обов'язку подати декларацію як депутату сільської ради взагалі забула, і лише після того, як 03 травня 2017 року про це нагадала секретар сільської ради, 04 травня 2017 року подала. Щиро розкаялась у вчиненому, просить врахувати, що вона ніколи не намагалась приховати свій майновий стан, порушення щодо несвоєчасного подання декларації було вчинено нею у зв'язку з недостатньою обізнаністю Закону України «Про запобігання корупції» та переживаннями з приводу хвороби сина, проведення йому оперативного втручання, тривале перебування в лікарні.
Прокурор вважає доведеним несвоєчасне подання ОСОБА_2 декларації, яке є підставою для визнання її винною та притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, з'ясувавши думку прокурора, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Стаття 129 Конституції України передбачає, що розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведеності перед судом їх переконливості.
Згідно зі статтею 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність,яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Стаття 245 КУпАП передбачає, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні,чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, які пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини,що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до протоколу Великоканівецької сільської ради № 01 від 11 листопада 2015 року ОСОБА_2 обрано депутатом Великоканівецької сільської ради сьомого скликання.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування-особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» пункту 2, пунктах 4,5 частини 1 ст.3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
ОСОБА_2, будучи депутатом місцевої ради є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Рішенням № 3 від 11 серпня 2016 року Національного агенства, яким затверджено Роз»яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, передбачено етапність початку роботи системи декларування у 2016-2017 роках, яка визначена рішенням Національного агенства від 10 червня 2016 року № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088.
Відповідно до підпункту 1 пункту 1 частини 3 розділу1 вказаного Роз»яснення, перший етап подачі деклрації розпочинається з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб»єктів декларування: щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці. Другий етап декларування розпочинається з 00 годин 00 хвилин 10 січня 2017 року для інших суб»єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Станом на вказану вище дату ОСОБА_2 згідно зі статтею 50 Закону не займала відповідальне та особливо відповідальне становище, тому для неї початок декларування розпочинався з другого етапу.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» від 23.03.2017 № 1975-УІІІ, продовжено до 1 травня 2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до цього Закону подають таку декларацію вперше. Тобто граничний термін подачі декларації для ОСОБА_2 визначений законом - до 1 травня 2017 року.
За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік ОСОБА_2 подана до Реєстру 04.05.2017 року. Вказані обставини особою, яка притягається до адміністративної відповідальності не оспорюються.
Таким чином, ОСОБА_2, являючись відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, оскільки граничний термін подачі був 01.05.2017 року, а декларація фактично подана 04.05.2017 року. Своїми діями ОСОБА_2 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно зі ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником,так і іншими особами.
Стаття 33 КУпАП передбачає, що при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_2 за вчинення нею даного правопорушення, суд визнає те, що ОСОБА_2 вперше вчинила порушення, за яке передбачено адміністративну відповідальність, щиро розкаялась у вчиненому. Також суд враховує, що даний проступок став наслідком неправильного розуміння ОСОБА_2 вимог законодавства щодо строку подання декларації та її переживань щодо хвороби неповнолітнього сина ОСОБА_3, та проведення йому оперативного втручання.
Такі обставини, на думку судді, суттєво знижують суспільну шкоду вчинку ОСОБА_2М Зазначене правопорушення в даному випадку не становить великої суспільної небезпеки, а також не було завдано збитків державним чи суспільним інтересам.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення судом не встановлено.
За змістом ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
При цьому зазначена норма закону не містить будь-якого переліку умов або обставин, наявність яких дозволила би судити про малозначність правопорушення, а також застережень щодо неможливості її застосування до окремих складів адміністративних правопорушень.
Оцінюючи в сукупності дії, наслідки та ставлення ОСОБА_2 до вказаного порушення, а саме визнання своєї провини та щире каяття у вчиненому, з урахуванням даних, що позитивно характеризують її особу, відсутність суспільної шкоди цього діяння, вважаю можливим застосувати до ОСОБА_2М положення ст. 22 КУпАП, звільнити її від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення й обмежитися усним зауваженням.
Керуючись ст. ст.9, 22, 33-35, ч.1 ст.172-6, 251, 280, 284 КУпАП, суддя,-
На підставі ст. 22 КУпАП звільнити ОСОБА_2 від адміністративної відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП та обмежитись усним зауваженням.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2М - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Черкаської області через Чорнобаївський районний протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя І.М. Кваша