Справа № 569/12195/17
10 серпня 2017 року м.Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Першко О.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Центральної міської лікарні м.Рівне, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області, Державної казначейської служби України, треті особи: Генеральна прокуратура України, Міністерство охорони здоров'я України, Міністерство соціальної політики України, про визнання недійсною відмітки у листку непрацездатності, стягнення допомоги за час тимчасової втрати працездатності, стягнення майнової та моральної шкоди,
07 серпня 2017 року ОСОБА_1 в порядку адміністративного судочинства звернувся до суду із позовом до Центральної міської лікарні м.Рівне, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області, Державної казначейської служби України, треті особи: Генеральна прокуратура України, Міністерство охорони здоров'я України, Міністерство соціальної політики України, про визнання недійсною відмітки у листку непрацездатності, стягнення допомоги за час тимчасової втрати працездатності, стягнення майнової та моральної шкоди.
Із позовної заяви вбачається, що у зв'язку з оспорюваною відміткою у листі працездатності про «алкогольне сп'яніння», вчиненою лікарями Центральної міської лікарні м.Рівне, йому не було виплачено допомогу за час тимчасової втрати працездатності, завдано майнову та моральну шкоду.
Відповідно до ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідач - Центральна міська лікарня м.Рівне є комунальним закладом охорони здоров'я, який є юридичною особою.
Відповідачі- Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області, Державна казначейська служба України є органами державної влади.
У публічно-правовому спорі, як правило, хоча б однією стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб'єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій.
У спірних правовідносинах щодо видачі та оформлення листків непрацездатності відповідач - Центральна міська лікарня м.Рівне не здійснює владні управлінські функції, оскільки під час видачі листка непрацездатності згідно Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, яка затверджена наказом МОЗ України від 13.11.2001 року № 455, лише засвідчують факт тимчасової непрацездатності особи.
За вказаних обставин спір що виник між позивачем та Центральною міською лікарнею м.Рівне про визнання недійсною відмітки у листку непрацездатності не є публічно-правовим.
Щодо позовних вимог до органів державної влади - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області, Державної казначейської служби України, то відповідно до ч. 3 та ч. 3 ст. 21 КАС України, вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства. Не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.
За правилами п.1 частини 1 статті 15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, де спірні правовідносини пов'язані із фактом тимчасової втрати ним працездатності, приходжу до висновку, що спір не є публічно-правовим, а випливає з цивільно-правових відносин і має вирішуватися за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАС, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
За наведених вище обставин, слід відмовити у відкритті провадження у справі з тих підстав, що зазначений позов слід розглядати в порядку цивільного судочинства Рівненським міським судом для захисту порушеного права, що виникло із цивільно-правових відносин, відповідно до ст.15 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 109 ч.1 п.1, 165 КАС України, -
Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Центральної міської лікарні м.Рівне, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області, Державної казначейської служби України, треті особи: Генеральна прокуратура України, Міністерство охорони здоров'я України, Міністерство соціальної політики України, про визнання недійсною відмітки у листку непрацездатності, стягнення допомоги за час тимчасової втрати працездатності, стягнення майнової та моральної шкоди.
Роз'яснити позивачу його право на звернення до Рівненського міського суду із зазначеним позовом в порядку цивільного судочинства.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Копію зазначеної ухвали та всіма доданими до неї документами невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд з поданням в п'ятиденний строк апеляційної скарги з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. У випадку неподання апеляційної скарги в п'ятиденний строк ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя О.О. Першко