Ухвала від 08.08.2017 по справі 490/12476/16-ц

Справа №490/12476/16-ц 08.08.2017 080817 08.08.2017

Провадження №22-ц/784/1735/17 Головуючий у першій інстанції Гуденко О.А.

Категорія 59 Доповідач в апеляційній інстанції Яворська Ж.М.

УХВАЛА

Іменем України

08 серпня 2017 року м. Миколаїв

Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області у складі:

головуючого - Яворської Ж.М.,

суддів: Базовкіної Т.М., Кушнірової Т.Б.,

при секретарі судового засідання - Шагаю О.А.,

за участю представника відповідача - Якименко Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу

за апеляційною скаргою

ОСОБА_4

на рішення Центрального районного суду м. Миколаєва від 13 червня 2017 року

за позовом ОСОБА_4 до публічного акціонерного товариства "Миколаївська теплоелектроцентраль " ( далі - ПАТ «МТЕЦ»), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради, Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, про порушення законодавства, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

28 грудня 2016 року позивачка звернулася до суду з позовом до ПАТ "МТЕЦ" про порушення законодавства, зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позову позивач зазначала, що вона є власником квартири АДРЕСА_1.

У зв'язку з небажанням оплачувати поставку теплової енергії до власної квартири, оскільки незгодна з цінами за опалення, затвердженими для МТЕЦ і не має бажання скористатися субсидією, позивач 28 вересня 2016 року звернулася до керівництва ПАТ «МТЕЦ» з заявою про закриття чотирьох вентилів перед батареями та опломбування шести вентилів на системі опалення в її квартирі до початку опалювального сезону.

Проте отримала відмову на вчинення таких дій з посиланням на заборону відключення від мережі централізованого опалення та гарячого водопостачання окремих квартир.

Посилаючись на те, що вона не укладала з МТЕЦ договору на надання послуг, отже не є споживачем цих послуг і відповідач опалює її квартиру незаконно; не має наміру встановлювати в своїй квартирі іншого опалення чи підключатися до інших мереж чи електроопалення, в зв'язку з чим відповідач не має підстав вимагати від неї надання технічних умов щодо можливості від'єднання від централізованої мережі та враховуючи те, що гаряча вода подається від загальнобудинкового стояка до розташованих в квартирі батарей, а тому не має перешкод у перекритті вентилів до батарей опалення, тим паче, що не втрачається технічна можливість підключити їх знову в будь-який час, позивач просила зобов'язати ПАТ МТЕЦ терміново закрити та опечатати батареї опалення в квартирі АДРЕСА_1, визнати недійсними нарахування оплати за централізоване опалення на особовий рахунок ОСОБА_4 за період примусового опалення квартири в 2016-2017 роках.

Ухвалою Центрального районного суду м. Миколаєва до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору залучено Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради та Адміністрацію Центрального району.

Рішенням Центрального районного суду м. Миколаєва від 13 червня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на незаконність, необ'єктивність рішення суду першої інстанції просила про його скасування та ухвалення нового в якому поставити за обов'язок керівництву ПАТ «МТЕЦ» закрити у її квартирі чотири вентилі перед батареями й опечатати шість вентилів; поставити за обов'язок керівництву МТЕЦ надати до апеляційного суду Миколаївської області й у копії позивачці довідку з поясненнями того, як нараховувалися в опалювальному періоді 2016-2017 рр. платежі мешканця будинку АДРЕСА_1, з врахуванням того, що від квартири №18 оплата за опалення не надходила; поставити за обов'язок керівництву МТЕЦ анулювати на особовому рахунку за опалення вищевказаної квартири всі нарахування, виконані в опалювальний період 2016-2017 рр., у зв'язку з їх недійсністю.

У запереченнях на апеляційну скаргу відповідач просив залишити рішення без змін, а апеляційну скаргу відхилити, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню із наступних підстав.

Відповідно до ст. 1 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно зі ст.ст. 3, 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Відповідно до ст.ст. 10, 11 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється виключно на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін.

Правовідносини з надання послуг централізованого опалення та відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води окрім Закону України «Про житлово - комунальні послуги», регулюються Законом України «Про теплопостачання», Правилами надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21 липня 2005 року, Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 року № 169.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, на підставі свідоцтва про право власності на житло від 12 травня 1993 року квартира АДРЕСА_1 на праві спільної сумісної власності належала ОСОБА_5 та ОСОБА_4( позивач).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 померла.

Вказаний будинок підключений до мережі централізованого постачання теплової енергії, яке здійснюється відповідачем.

Частиною 3 статті 24 Закону України "Про теплопостачання" передбачено основні обов'язки споживача теплової енергії, зокрема, своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії.

Згідно з матеріалами справи договір між сторонами не укладався.

Проте отримання позивачем послуг з централізованого опалення і відкриття особового рахунку НОМЕР_1 на її ім'я, слід вважати фактичним укладенням договору на умовах, передбачених Законом та правилами. Таким чином, між сторонами виникли договірні правовідносини.

Відсутність відповідного договору не є свідченням незаконного надання позивачці відповідачем послуг з теплопостачання, оскільки згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають також із дій осіб, які породжують ці права та обов'язки, і такою дією є надання послуг та їх отримання.

Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постанові від 30 жовтня 2013 року № 6-59цс13.

28 вересня 2016 року ОСОБА_4 звернулася до генерального директора МТЕЦ з заявою та посилаючись на те, що вона як споживач незгодна оплачувати опалення в сезон 2016-2017 років за ціною, затвердженою для МТЕЦ, і не бажає скористатися субсидією, в зв'язку з чим виниклий конфлікт можна віднести до тимчасових форс-мажорних обставин непереборної сили відповідно до ст. 25 ЗУ "Про теплопостачання», просила закрити у її квартирі чотири вентилі батарей централізованого опалення та опломбувати шість до початку опалення у жовтні 2016 року. При цьому вказувала, що не просить виконати роботи, пов'язані з заміною існуючих мереж опалювальної системи, а просить про припинення подачі опалення у квартиру (а.с.3).

Як вбачається із змісту листа МТЕЦ від 15 листопада 2016 року нормативними документами від'єднання опалювальних пристроїв як засобів припинення споживання теплової енергії на опалення приміщень квартири у багатоповерховому будинку або підстав для оформлення відключення не передбачено ( а.с.5). Аналогічна відповідь на чергове звернення позивача міститься у листі відповідача від 22 листопада 2016 року ( а.с.7)

З відповіді на звернення ОСОБА_4 до МТЕЦ від 01 грудня 2016 року щодо відключення опалювальних пристроїв вбачається, що єдиною підставою для зняття споживача з обліку і припинення відповідних нарахувань є акт про відключення, затверджений міжвідомчою комісією, проведення процедури без дотримання відповідної процедури є самовільним, а тому МТЕЦ не має права припинити нарахування оплати послуги за опалення ( а.с.9).

За положеннями ч.1 ст.13 УЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.

Відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 ( далі - Правил ), споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про теплопостачання" ( далі - Закону) споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними можливостями ( абз.1 ч.1 ст.24 Закону)

Згідно з п. 24 Правил споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відповідно до пунктів 25, 26 Правил № 630 відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Відповідно до абз.3 п.30 Правил споживач зобов'язаний дотримуватися вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг.

Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку (п. 2.1 Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 року № 169 "Про затвердження Змін до Наказу Мінбуду України від 22.11.2005 року № 4 ).

При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання (п. 2.2 Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 року № 169 "Про затвердження Змін до наказу Мінбуду України від 22.11.2005 року № 4 ).

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджених наказом Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 установлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169 було внесено зміни, які унеможливлюють відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку і дозволяють таке відключення лише будинку в цілому.

Приймаючи до уваги вищезазначене, а саме те, що відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади, діючим законодавством дозволено таке відключення, лише в будинку в цілому, а не в окремій квартирі, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність заявлених вимог ОСОБА_4

Відповідно до абз.3 ч.1 п.29 Правил споживач має право на несплату вартості послуги за період його тимчасової відсутності і членів його сім'ї ( у разі відключення виконавцем холодної та гарячої води і опломбування запірних вентилів у квартирі( будинку садибного типу) та відновлення надання послуг шляхом зняття пломб за свій рахунок протягом доби за письмовою заявою.

У пункті 2 Правил визначено, що:

централізоване постачання холодної та гарячої води - послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у холодній та гарячій воді, яка надається виконавцем з використанням внутрішьобудинкових систем холодного та гарячого водопостачання;

централізоване опалення - послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири ( будинку садибного типу), яка надається виконавцем з використанням внутрішньо будинкових систем теплопостачання.

Позивач звертаючись до відповідача з заявою, а потім і до суду з даним позовом, про припинення постачання їй теплової енергії шляхом закриття та опломбування вентилів батарей у її квартирі ( відповідно до абз.3 ч.1 ст.29 Правил) вважає, що у такий спосіб можливо припинити отримання послуг з теплопостачання, які надає відповідач, а відтак не повинна за них сплачувати. Між тим таке тлумачення вимог законодавства є помилковим по-перше: вказане стосується припинення виконавцем надання послуг з постачання холодної та гарячої води, а не централізованого опалення, і лише у випадку тимчасової відсутності споживача; по-друге, нормативними документами від'єднання опалювальних пристроїв як засобів припинення споживання теплової енергії на опалення приміщень квартири у багатоповерховому будинку або підстав для оформлення їх відключення не передбачено. А тому твердження апеляційної скарги в цій частині є безпідставними.

Відповідно до абз.1 ч.1 ст. 24 Закону «Про теплопостачання» споживач має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи енергопостачальних організацій, однак в такому випадку повинно бути встановлено альтернативна система опалення житлового приміщення з дотриманням вимог діючого законодавства, санітарно-технічних норм або правил протипожежної безпеки. За такого посилання апелянта на те, що законом передбачено «нульовий вибір» джерела теплової енергії є невірним.

Відповідно до абз.1,3 3 ч.2 ст.17 Закону України « Про захист прав споживачів », споживач має право на вільний вибір товарів і послуг у зручний для нього час та на вільне використання електронних платіжних засобів з урахуванням режиму роботи та обов'язкових для продавця (виконавця) форм (видів) розрахунків, установлених законодавством України. Забороняється примушувати споживача придбавати продукцію неналежної якості або непотрібного йому асортименту.

Але враховуючи, що теплова енергія є специфічним товаром, а тому відмовитися від отримання послуг з теплопостачання можливо лише у визначеному законом порядку з дотриманням санітарно-технічних та протипожежних норм і правил, а відтак запропонований позивачем спосіб припинення - закриття та опломбування вентилів батарей нормативними документами не передбачений.

Інші доводи апеляційної скарги на правильність висновків суду першої інстанції не впливають та їх не спростовують, а зводяться лише до переоцінки доказів.

За такого, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду є законним та обґрунтованим, відповідає вимогам матеріального та процесуального права, внаслідок чого підстав для його скасування з мотивів викладених в апеляційній скарзі в силу ст.308 ЦПК України не вбачається.

Керуючись статями 303, 308, 312, 315 ЦПК України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 відхилити, рішення Центрального районного суду м. Миколаєва від 13 червня 2017 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, і з цього часу може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.

Головуючий Ж.М. Яворська

Судді Т.М. Базовкіна

Т.Б. Кушнірова