Справа № 2а-694/11
28 березня 2011 року Іллічівський міський суд Одеської області у складі головуючого -судді Петрюченко М.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Іллічівську Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
03 березня 2011 року ОСОБА_1 звернулася до Іллічівського міського суду Одеської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Іллічівську Одеської області, стверджуючи, що вона є пенсіонером за віком та отримує пенсію по стажу з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік.
В лютому 2011 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з збільшенням середньої заробітної плати та страхового стажу, однак отримала відмову у проведенні відповідного перерахунку пенсії. Тому вона змушена звернутися до суду з відповідним позовом, просить суд визнати дії Управління пенсійного фонду України в м.Іллічівську Одеської області по відмові в перерахунку їй пенсії відповідно до вимог ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»протиправними та зобов'язати відповідача перерахувати їй пенсію з 01 липня 2010 року та сплатити недоплачену частину пенсії.
Представник відповідача надав суду письмові заперечення (а.с.11), в яких просив в задоволенні вимог відмовити, посилаючись на те, що відсутні правові підстави застосовувати проведення перерахунку пенсії.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонером (а.с.5).
Позивачка звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м.Іллічівську Одеської області з заявою про перерахування пенсії по стажу і заробітній платі, як працюючому пенсіонеру.
На звернення позивачки 23 лютого 2011 року, Управлінням Пенсійного фонду України в м.Іллічівську Одеської області було відмовлено у перерахунку пенсії (а.с.8).
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Відповідно до абзацу 1 п.1 ст.40 цього ж закону, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата, то відповідно повинен застосовуватись і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку, тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Підпунктом 3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Рішенням Конституційного суду України по справі N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення пункту 41 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були визнані неконституційними та такими, що втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення.
Виходячи з того, що редакція ст.40,42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" втратила свою чинність з дня прийняття рішення Конституційним судом України від 22 травня 2008 року, то з цієї дати відновилася попередня редакція цієї статті, а також право позивача на нарахування пенсії у відповідності до зазначеного показника заробітної плати, яка є чиною і на час вирішення справи.
Так, згідно п.4 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Відповідно до вимог ч.2 ст.152 Конституції України, Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Однак, враховуючи те, що позивачка звернулася до суду з позовом 03 березня 2011 року то вона пропустила шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за період з 01.07.2010 року по 02.09.2010 року. Позивачка причин поважності пропуску звернення до суду не надала, тому позов в частині вказаних вимог слід залишити без розгляду.
Відповідно до ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого КАС України або іншими Законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється піврічний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Згідно ч.1 ст.102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Згідно роз'яснення Вищого адміністративного суду України №1425/11/13-10 від 13.10.2010 року щодо застосування Рішення Конституційного Суду України від 09 вересня 2010 року №19-рп/2010, якщо провадження у справі було помилково відкрито за адміністративним позовом, поданим із порушенням строку звернення до адміністративного суду, питання поновлення якого судом не вирішувалося і про пропуск строку стало відомо у ході розгляду справи, суд перевіряє поважність причин пропуску строку на звернення до суду і в разі визнання їх неповажними залишає адміністративний позов без розгляду.
Юридична необізнаність не є поважною причиною пропуску строку, а тому пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог за період з 01.07.2010 року по 02 вересня 2010 року.
За таких підстав права позивачки підлягають захисту шляхом визнання дій Управління пенсійного фонду України в м.Іллічівську Одеської області по відмові в перерахунку їй пенсії відповідно до вимог ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»протиправним, зобов'язання відповідача перерахувати їй пенсію з урахуванням збільшеного стажу після призначення попереднього перерахунку з урахуванням середньомісячного заробітку по Україні на календарний рік, що передує року перерахунку пенсії з 03 вересня 2010 року та сплатити недоплачену частину пенсії.
Керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008, ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 71, 77, 86, 158-163, 183-2 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Іллічівську Одеської області -задовольнити частково.
Вимоги ОСОБА_1 про визнання дій Управління пенсійного фонду України в м.Іллічівську Одеської області по відмові в перерахунку протиправними та зобов'язання перерахувати їй пенсію за період з 01.07.2010 року по 02 вересня 2010 року залишити без розгляду у зв'язку з пропуском звернення до суду.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України в м.Іллічівську Одеської області по відмові в перерахунку ОСОБА_1 з 03 вересня 2010 року відповідно до вимог ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Іллічівську Одеської області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням збільшеного стажу після призначення попереднього перерахунку з урахуванням середньомісячного заробітку по Україні на календарний рік, що передує року перерахунку пенсії з 03 вересня 2010 року та виплатити різницю між сумою сплаченої пенсії та сумою пенсії, що повинна сплачуватись за перерахунком пенсії.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Апеляційну скаргу може бути подано до Одеського апеляційного адміністративного суду через Іллічівський міський суд Одеської області в десятиденний строк після проголошення постанови, або з дня отримання копії постанови.
Суддя