Постанова від 25.05.2011 по справі 2-а-893/11

Справа № 2а-893/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2011 року Іллічівський міський суд Одеської області у складі головуючого - судді Петрюченко М.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Іллічівську Одеської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

15 березня 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м.Іллічівську Одеської області, стверджуючи, що він є постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до 1-ї категорії та має 2-гу групу інвалідності.

Відповідачем у задоволенні заяви позивача щодо перерахунку та призначення пенсії з 11.03.2011 року було відмовлено, тому він змушений звернутися з відповідним позовом до суду, в якому просить суд зобов'язати відповідача призначити (визначити) йому з 01 березня 2011 року розмір державної та додаткової пенсії як інваліду 2-ї групи відповідно до ст.ст.50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розміру державної та додаткової пенсії в розмірі вісім мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

Представник відповідача надав суду письмові заперечення проти позову, в яких просив в задоволенні позовних вимог відмовити повністю, посилаючись на те, що визначення розміру пенсії у майбутніх періодах не відповідають змісту законодавства (а.с.12).

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

Позивач є постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до 1-ї категорії та має 2-гу групу інвалідності (а.с.4-8).

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачено, що пенсії особам, які віднесені до категорій 1, 2, 3 та 4 встановлюються у вигляді: а)державної пенсії; б)додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», мінімальний розмір пенсії за віком, як основна державна соціальна гарантія, встановлюється законами.

Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ч.4 ст.54 чинного Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, що діє на момент виникнення спірних правовідносин, розмір пенсії для інвалідів другої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в усіх випадках не може бути нижчим 120 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

Згідно ч.1 ст.50 зазначеного Закону в редакції, що діє на момент виникнення спірних правовідносин, особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами ІІ-ї групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Однак дані зміні визнано неконституційними згідно з Рішенням Конституційного Суду N 10-рп/2008 від 22.05.2008 року.

Таким чином, згідно ч.1 ст.50 зазначеного Закону в редакції, що діяла до 01.01.2008 року, особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами ІІ-ї групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком та згідно ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»розмір пенсії для інвалідів другої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в усіх випадках не може бути нижчим восьми мінімальних пенсій за віком.

Встановлення розміру мінімальної пенсії за віком Кабінетом Міністрів України суперечить наведеним нормам закону.

На підставі ч.3 ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Із врахуванням наведеної конституційної норми, розмір мінімальної пенсії за віком, з якого мають обраховуватися державна та додаткова пенсія позивачу, не може бути нижчим від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком передбачено для чоловіків при наявності 25 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо заявлених вимог позивача про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Іллічівськ Одеської області призначити (визначити) йому з 01 березня 2011 року розмір державної та додаткової пенсії як інваліду 2-ї групи відповідно до ст.ст.50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розміру державної та додаткової пенсії в розмірі вісім мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, суд вважає їх необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають, оскільки є передчасні, так як в силу ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Тобто КАС України не передбачає звернення до суду за захистом непорушеного права на майбутнє. У разі виникнення у майбутньому між сторонами спору щодо розміру пенсійного забезпечення, позивач має право на звернення до суду.

Згідно ч.1 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Відповідно до п.2 ч.2 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом зобов'язання Управління пенсійного фонду України в м. Іллічівську Одеської області здійснити перерахунок ОСОБА_2 державної та додаткової пенсії як інваліду ІІ групи з 01 березня 2011 року по день ухвалення постанови, відповідно до ст.ст.50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру державної пенсії в вісім мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком та забезпечити відповідні виплати з врахуванням виплачених сум.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 14, 161-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Іллічівську Одеської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії як інваліду ІІ групи з 01 березня 2011 року по день ухвалення постанови, відповідно до ст.ст.50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру державної пенсії в вісім мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком та забезпечити відповідні виплати з врахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти вимог -відмовити.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Апеляційну скаргу може бути подано до Одеського апеляційного адміністративного суду через Іллічівський міський суд Одеської області в десятиденний строк після проголошення постанови, або з дня отримання копії постанови.

Суддя