Справа № 2а-66/11
14 березня 2011 року Іллічівський міський суд Одеської області у складі:
головуючого -судді Пушкарського Д.В.,
при секретарі -Галич О.П.,
за участю
позивача -ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Іллічівську Одеської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Іллічівської міської ради про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Іллічівської міської ради про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії, мотивуючи свої вимоги тим, що вона є матір'ю дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим у відповідності до ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»має право на отримання допомоги по догляду за дитиною в розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років. На підставі цього позивач звернулась до відповідача з вимогою провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною, але в листі відповідача, від 09.03.2010 року, їй було відмовлено в цьому, що на її думку порушує її права.
24 листопада 2010 року, 24 лютого 2011 року позивач надала до суду уточненні позовні вимоги (а.с. 39-40, 48-50)
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просить позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, але надав заперечення в яких просить суд в задоволенні адміністративного позову відмовити посилаючись на обставини викладені в наданих запереченнях (а.с. 24-31).
Дослідивши письмові матеріали справи, судом встановлено наступне, що ОСОБА_1 являється матір'ю малолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та фактично здійснює догляд за ним. Тому відповідно до ст.ст. 13,14,15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», має право на отримання щомісячної державної допомоги (а.с. 7).
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів держаної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.2 ст.42, ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у період цієї відпустки і є не менше, ніж прожитковий мінімум.
Відповідно до ч.2 ст.1 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»від 05.10.2000 р. державні соціальні гарантії -встановлені законами мінімальні розміри соціальної допомоги, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.
Стаття 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»встановлює, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
У відповідності до ст.46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», ст.45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»та Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»та ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлено ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»та ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», якою зазначається, що він має бути не меншим ніж прожитковий мінімум, встановлений законом для дітей до 6-ти років.
Відповідач, при розрахунку та виплаті державної допомоги, повинен керуватися спеціальним законом, що регулює розмір виплат державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яким, в даному випадку, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Разом з тим, відповідач, при обчисленні та виплаті такої допомоги, застосував дію постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, нараховуючи та виплачуючи позивачці 130 гривень щомісячно, що порушує вимоги Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», яким вже встановлено розмір такої допомоги, і яким він повинен був керуватися.
Зазначена постанова Кабінету Міністрів України протирічить зазначеному Закону, тому не повинна застосовуватися в цьому випадку. Отже, дії відповідача є протиправними.
Таким чином слід зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною, до досягнення нею 3-річного віку відповідно до ст.ст. 4, 5, 9, 34, 40, 41, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»в період з 19.01.2009 р. по день ухвалення судового рішення.
Разом з тим, суд вважає, що на користь позивача не можуть бути стягнуті конкретні грошові суми, оскільки їх розрахунок повинен бути зроблений самим відповідачем, виходячи з вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
В іншій частині позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 99, 161-163 КАС України, -
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Іллічівської міської ради по нарахуванню та виплати ОСОБА_1 суми одноразової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Іллічівської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги по догляду за дитиною, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею 3-річного віку відповідно до вимог ст.ст. 4, 5, 9, 34, 40, 41, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»в період з 19.01.2009 р. по 14.03.2011р, та нараховувати і виплачувати допомогу по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку в подальшому, відповідно до чинного законодавства.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена, про що протягом десяти днів з дня її проголошення продається апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції. В разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Пушкарський Д.В.