Справа № 734/2003/17
2-а/729/44/17 р.
07 серпня 2017 р.
Суддя Бобровицького районного суду Чернігівської області Демченко Л.М., розглянувши адміністративну справу в порядку скороченого провадження за позовом ОСОБА_1 до Бобровицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії по перерахунку та виплаті щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці,-
До суду звернулася ОСОБА_1, в якому просить визнати протиправними дії Бобровицького ОУПФУ щодо відмови у проведенні перерахунку призначеного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 08.06.2016 року № 4рп/2016 на підставі поданої нею заяви, зобов'язати управління Пенсійного фонду провести перерахунок у бік збільшення раніше призначеного їй довічного грошового утримання судді у відставці із збереженням 88 % з 01.05.2017 року, включивши до заробітної плати для розрахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці матеріальну допомогу на оздоровлення та проводити його виплату без обмеження граничного розміру за виключенням фактично проведених виплат з 01.05.2017 року. Також просить постанову суду звернути до негайного виконання в межах суми виплати за один місяць.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що зазначена матеріальна допомога передбачена спеціальним законом, яким регулюється забезпечення судді та носить систематичний характер, відноситься до інших заохочувальних та компенсаційних виплат і входить до структури заробітної плати, а тому відповідачем неправомірно визначено розмір її довічного грошового утримання як судді у відставці без врахування до розрахунку виплаченої їй у червні 2016 року матеріальної допомоги на оздоровлення у зв'язку відпусткою у розмірі посадового окладу.
Ухвалою судді Бобровицького районного суду Чернігівської області від 14 липня 2017 року відкрито скорочене провадження у справі.
Відповідачем, у встановлений законом строк з дня одержання такої ухвали та копії документів було подано заперечення, де вказується, що до складових суддівської виногороди, з якої здійснюється розрахунок довічного грошового утримання судді у відставці не входить матеріальна допомога на оздоровлення, тому, відмовляючи у здійсненні перерахунку довічного грошового утримання позивачці управління Пенсійного фонду діяло правомірно та у відповідності до вимог законодавства, чинного на момент звернення із заявою про проведення перерахунку грошового утримання.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного висновку.
Частиною 3 ст. 141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-УІ встановлено, що щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не може бути більшим ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.
Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Бобровицькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 04.10.2016 року та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 88 % суддівської винагороди, призначене відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-VІ.
05.05.2017 року позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду із заявою про здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення. До заяви ОСОБА_1 надала довідку про заробітну плату від 03.05.2017 № 03-36/782, видану ТУ ДСА у Чернігівській області, в якій, крім інших складових, зазначено допомогу на оздоровлення в розмірі посадового окладу, що складає, 14500 грн. (а.с.4).
Листом від 13.05.2017 року управлінням Пенсійного фонду у здійсненні перерахунку їй було відмовлено та зазначено, що 30.09.2016 року набрав чинності Закон України «Про судоустрій і статус суддів», відповідно до Прикінцевих та перехідних положень якого визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про судоустрій і статус суддів» № 2453-VІ від 07.07.2010 року. Згідно ст. 135 вищезазначеного закону, суддівська винагорода складається із посадового окладу та доплат за вислугу років, перебування на адміністративній посаді в суді, науковий ступінь та роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, матеріальна допомога на оздоровлення не входить до суддівської винагороди, тому управління Пенсійного фонду не має законних підстав для включення матеріальної допомоги до розрахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (а.с.5).
Згідно з ч. 4 ст. 48 Закону незалежність судді забезпечується окремим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, установлених законом, належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.
Відповідно до п.7 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005р. № 8-рп/2005 право судді, який перебуває у відставці, на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів. Щомісячне довічне грошове утримання - це особлива форма соціального забезпечення суддів, зміст якої полягає у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що слугує забезпеченню їх належного матеріального утримання, в тому числі після звільнення від виконання обов'язків судді. В цьому ж рішенні Конституційний Суд України вказав, що надання судді матеріального захисту є гарантією забезпечення його незалежності. Разом з тим будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя.
Конституційний Суд України у Рішенні від 03.06.2013р. № 3-рп/2013 зазначив, що будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя та права людини і громадянина на захист прав і свобод незалежним судом, оскільки призводить до обмеження можливостей реалізації цього конституційного права, а отже, суперечить частині першій статті 55 Конституції України (абзац другий пункту 3 мотивувальної частини).
Згідно з п. 3 рішення Конституційного суду України від 08.06.2016р. за № 4-рп/2016 щомісячне довічне грошове утримання є особливою формою матеріального забезпечення судді, полягає у гарантованій державою щомісячній грошовій виплаті, що слугує забезпеченню належного матеріального утримання судді після звільнення від виконання обов'язків (відставки), а також життєвого рівня, гідного його статусу.
Згідно зі ст. 6.4. Європейської хартії про статус суддів - суддя, що досяг встановленого законом віку для виходу у відставку з суддівської посади, яку займав протягом певного часу, повинен отримувати пенсію по виходу у відставку, рівень якої повинен бути як можна ближче до рівня останньої заробітної плати в якості судді.
Як Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-VІ, так і Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року № 1402-VІІІ, на норми якого посилається відповідач у своїх запереченнях, містять IX розділ «Забезпечення суддів».
Перелік складових суддівської винагороди міститься у статтях 133 та 135 розділу «Забезпечення суддів» зазначених Законів відповідно, зокрема суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за вислугу років , перебування на адміністративній посаді в суді; науковий ступінь; роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Окрім цього, згідно ст. 136 Закону № 1402-VІІІ, суддям надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю 30 робочих днів з виплатою, крім суддівської винагороди, допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу.
Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до п.п.2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за N 114/8713, допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат та є складовою частиною фонду основної заробітної плати.
Додатком № 2 до Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 3-1, встановлена форма довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, у якій зазначається крім відомостей про судову винагороду інші виплати, які враховуються при призначенні (перерахунку) щомісячного грошового утримання суддям у відставці.
Відповідно до норм законодавства, зміст матеріальної допомоги полягає у виплаті грошових коштів. При цьому, виплата сум грошової допомоги здійснювалась позивачу систематично та включена в оподатковуваний дохід.
Аналіз наведених положень дає підставу для зазначення про те, що матеріальна допомога є складовою системи оплати праці судді.
Окрім цього, відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії навіть незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Вищенаведене узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними в постановах від 20.02.2012 року № 21-430а11 та від 06.11.2013 року № 21-350а13, які в силу ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для всіх судів України.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З аналізу вищевикладени правових норм вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення має систематичних характер і входить до структури заробітної плати, а за нормами ч.3 ст.141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-УІ з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 08.06.2016 року № 4-рп/2016 у відсотковому відношенні саме до заробітної плати, а не тільки до суддівської винагороди, передбачено визначення розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. Враховуючи те, що з допомоги на оздоровлення нараховувався та був сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, такі виплати повинні враховуватися при обчисленні розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Також не заслуговують на увагу посилання відповідача на подання ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, видану Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Чернігівській області не встановленого зразка, оскільки відповідно до п. 4 розділу 1 Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 року № 3-1 у разі, якщо до заяви про призначення щомісячного довічного утримання додані не всі необхідні документи, орган, що призначає щомісячне довічне утримання, письмово повідомляє про те, які документи необхідно подати додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців з дня отримання такого повідомлення, днем звернення за призначенням щомісячного довічного утриманням уважається день прийняття заяви про призначення щомісячного довічного утримання.
Тому, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
На підставі ст.94 ч.1 КАС України судові витрати позивача на сплату судового збору у сумі 640,00 грн. присуджуються на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 41 ч. 2, 71, 72, 94, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Бобровицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови у проведенні перерахунку призначеного ОСОБА_1 шомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453- VI з урахуванням норм Рішення Конституційного Суду України від 08.06.2016 року № 4-рп/2016 на підставі поданої заяви від 05.05.2017 року.
Зобов'язати Бобровицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок у бік збільшення раніше призначеного ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453- VI з урахуванням норм Рішення Конституційного Суду України від 08.06.2016 року № 4-рп/2016 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, із збереженням 88 % суддівської винагороди, з 01.05. 2017 року, включивши до заробітної плати для розрахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці матеріальну допомогу на оздоровлення, та проводити його виплату без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання, за виключенням фактично проведених з 01.05. 2017 року виплат.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бобровицького об'єднанонаго управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.
Постанову суду звернути до негайного виконання в межах суми виплати за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бобровицький районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя Л.М.Демченко