Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
Справа № 674/315/17
Провадження № 2-а/674/25/17
04 серпня 2017 року Дунаєвецький районний суд
Хмельницької області
в складі головуючого -судді Шклярука В.М.
при секретарі Проценко Л.В.
з участю позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дунаївці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчиняти певні дії,-
10 березня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними щодо відмови йому у встановленні статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення; зобов'язання встановити статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення.
В обгрунтування вимог вказує, що з 09.08.1986 року по 27.08.1986 року знаходився в Чорнобильській зоні та працював на будівництві дороги в населених пунктах Зелений Мис-Чорнобиль, щоденно з 06 години ранку до 24 години вечора і мав право на в'їзд в закриту зону.
Львівською регіональною міжвідомчою експертною комісією по встановленню причинного зв'язку захворювань та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру постановлено експертний висновок, що його захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Рішенням обласної медико-соціальної експертної комісії йому встановлено 2 групу інвалідності довічно, причина інвалідності: захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до п.9 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що до інвалідів війни відносяться особи, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Відповідач, на його звернення, відмовив у наданні статусу «інваліда війни». Такі дії відповідача, з огляду на зазначену норму закону, вважає неправомірними, оскільки на ліквідацію наслідків аварії на Чорнобильській АЕС був відряджений з Кам'янець-Подільського автотранспортного підприємства 16861. Просить визнати дії управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації щодо відмови йому у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни - неправомірними; зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Дунаєвецької райдержадміністрації надати йому, ОСОБА_1, статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни.
Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 в судовому засіданні позов підтримали повністю, просили його задоволити.
Представник відповідача Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної адміністрації в судове засідання не з'явився, однак подали до суду заяву, в якій просять справу розглядати без їх участі та письмові заперечення в яких в позові ОСОБА_1 просять відмовити, оскільки обов'язковою умовою для встановлення статусу інваліда війни є його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме залучення до складу формування Цивільної оборони, ОСОБА_1 будь-яких розпорядчих документів не надав.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, заслухавши позивача та його представника, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням Серія НОМЕР_1 та вкладкою до нього за НОМЕР_2, виданим 11 травня 2007 року Хмельницькою обласною державною адміністрацією.
Відповідно до Довідки МСЕК Серії 0-01ХМ № 059663 призначено ІІ групу інвалідності, у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС довічно.
Причинний зв'язок хвороби ОСОБА_1 з наслідками роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджується також Експертним висновком Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії № 03 від 29 березня 2007 року по встановленню причинного зв'язку хвороб, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС.
Відповідно до наказу № 57 від 08 серпня 1986 року керівника Кам'янець-Подільського автотранспортного підприємства 16861 в період з 09 серпня 1986 року по 27 серпня 1986 року знаходився в Чорнобильській зоні, виконував роботу водія на будівництві автошляху «Зелений мис - Чорнобиль» і йому було надано право на в'їзд в закриту зону.
Позивач звернувся до відповідача із заявою, щодо призначення йому, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» статусу інваліда війни та видачу відповідного посвідчення.
Відповідач листом від 14 лютого 2017 року № 151/01-18/2017 відмовив ОСОБА_1 в наданні статусу інваліда війни, у зв'язку із відсутністю підтверджуючих розпорядчих документів по факту виконання ним заходів по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі формувань Цивільної оборони.
Встановлено, що відповідно до Наказу № 57 від 08 серпня 1986 року керівника Кам'янець-Подільського автотранспортного підприємства 16861 ОСОБА_1 був відряджений для участі в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з 9 серпня 1986 року по 27 серпня 1986 року та приймав участь у будівництві дороги Зелений Мис - Чорнобиль. За відпрацьовані 19 днів виплачена заробітна плата в двократному розмірі і становить 374,33 карбованці, що підтверджується копією довідки №194 про нарахування пенсії у трикратному розмірі, наказом керівника Кам'янець -Подільського автотранспортного підприємства.
Відповідно до вимог чинних, на момент аварії на Чорнобильській АЕС, нормативно-правових актів з питань Цивільної оборони, а саме: Положення про Цивільну оборону СРСР, затверджене Постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР № 1111-1976 року; Наказу заступника Міністра оборони СРСР - начальника ЦО СРСР № 90 від 06.06.1975 року (Положення про невоєнізовані формування ЦО і норми оснащення (табелювання) їх матеріально-технічними засобами) за № 92 від 29.06.1976 року, Розпорядження ЦО СРСР від 26.04.1986 року, начальника ЦО УРСР від 28.04.1986 року Цивільна оборона організовувалась за територіально-виробничим принципом в усіх населених пунктах та на всіх об'єктах народного господарства, а до складу її невоєнізованих формувань зараховувались в обов'язковому порядку громадяни СРСР, в тому числі, чоловіки у віці від 16 до 60 років, за винятком інвалідів та осіб, що мали мобілізаційні приписи та жінки від 16 до 55 років, за винятком вагітних жінок та жінок, які мають малолітніх дітей.
Таким чином, із матеріалів справи вбачається, що позивач приймав участь у ліквідації
наслідків аварії на ЧАЕС.
Статтею 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до ст.7 п.9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який набрав чинності 01.01.2005 року - особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони і які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, віднесені до інвалідів війни.
Таким чином, громадяни України, які виконували роботи по ліквідації Чорнобильської катастрофи (аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків) залучались до виконання цих робіт саме у складі формувань Цивільної оборони.
Із матеріалів справи вбачається, що і ОСОБА_1 також приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме в складі Кам'янець-Подільського автотранспортного підприємства 16861, тому він був задіяний в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони, що підтверджується інформаційною довідкою за № 01.1-14/579-4 від 05 квітня 2017 року Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської області Державної Адміністрації на ім'я ОСОБА_1.
Наведені вище нормативні документи з питань Цивільної оборони не містять однозначної вимоги, щодо обов'язковості видання розпорядчого документу про залучення кожної конкретної особи до дій у складі формувань Цивільної оборони, тому відмова Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації щодо встановлення ОСОБА_1 статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни є неправомірною.
Відповідно до п. 9 ч. 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - до інвалідів війни належать також інваліди з числа: осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Згідно з п. 7 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 302 від 12 травня 1994 року - «Посвідчення інваліда війни», «Посвідчення учасника війни» і відповідні нагрудні знаки, «Посвідчення члена сім'ї загиблого» видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.
У відповідності до п. 10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни - «Посвідчення інваліда війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.
Враховуючи, що ОСОБА_1 є особою, залученою до складу формувань цивільної оборони та став інвалідом внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, суд вважає, що позивач має право на присвоєння йому статусу інваліда війни, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та видачу відповідного посвідчення на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії.
За таких обставин суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 10,11, 71, 86, 158-163 КАС України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчиняти певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації щодо встановлення ОСОБА_1 статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Дунаєвецький районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий/підпис/ Вірно: Голова Дунаєвецького райсудуВ. М. Шклярук