Рішення від 28.07.2017 по справі 689/1498/17

Справа № 689/1498/17

2-о/689/465/17

РІШЕННЯ

Іменем України

28.07.2017 року Ярмолинецький районний суд Хмельницької області -

головуючий-суддя Баськов М.М.

за участю:

секретаря Кушнір О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ярмолинці цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа - Ярмолинецький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,

встановив:

В липні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить встановити факт народження дитини - ОСОБА_2, 22 червня 2017 року у м. Феодосія Автономної Республіки Крим, а також встановити дані про його батьків: мати - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянка України, місце проживання: вул Тарасівська, 15, с. Солобківці Ярмолинецького району Хмельницької області; батько (на підставі свідоцтва про одруження І-БВ №048159, актовий запис №7 від 07.06.2008) - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянин України, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3.

На обґрунтування заявлених вимог заявник зазначив, що 22 червня 2017 року у м.Феодосія Автономної Республіки Крим у нього з ОСОБА_3, з якою він перебуває у зареєстрованому шлюбі, народився син - ОСОБА_2, про що 04.07.2017 Кіровським районним відділом записів актів громадянського стану Міністерства юстиції ОСОБА_4 Крим було видано свідоцтво про народження. В той же час оскільки з 27.04.2014 ОСОБА_4 Крим є тимчасово окупованою територією України і будь-яка діяльність органів, їх посадових і службових осіб, які створені на цій території, є незаконною, тому документи, видані цими органами є недійсними і не створюють правових наслідків. Зареєструвати факт народження дитини в органах РАЦС, які розташовані на підконтрольній українській владі території, заявник не може, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом ДРАЦС для здійснення реєстрації народження.

В судове засідання заявник не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності.

Представник Ярмолинецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який належним чином оповіщений про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву, в якій не заперечував проти встановлення факту смерті та просив справу розглянути за його відсутності.

Оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, в силу ч. 2 ст. 197 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши докази по справі, вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.

В силу п. 7 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Відповідно до ст.257-1 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їх представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Відповідно до вимог статті 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Згідно з положеннями частини 1 статті 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно статті 7 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Постановою Верховної Ради України №789-ХІІ від 27 лютого 1991 року дитина має бути зареєстрована одразу після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

В силу ч. 1, 2 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.

Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків.

Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.

Згідно ч. 1 ст. 122 Сімейного кодексу України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя.

Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.

Судом встановлено, що 22 червня 2017 року о 14 год. 25 хв. у ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, жительки с. Солобківці, вул. Тарасівська, 15, Ярмолинецького району Хмельницької області, і ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, жителя ІНФОРМАЦІЯ_4 Крим народилася дитина - ОСОБА_2.

Дані обставини підтверджуються медичним свідоцтвом про народження серії 3512 №009642 від 23.06.2017, виданим державною бюджетною установою охорони здоров"я ОСОБА_4 Крим "Феодосіївський медичний центр" (а.с 6), свідоцтвом про народження ОСОБА_2 серія І-АЯ №721348 від 04.07.2017, виданим Кіровським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції ОСОБА_4 Крим (а.с. 7), свідоцтвом про шлюб між ОСОБА_1 і ОСОБА_3 серія 1-БВ №048159, виданим Солобковецькою сільською радою Ярмолинецького району Хмельницької області (а.с. 8).

Зазначене місце народження - м. Феодосія Автономної Республіки Крим, є тимчасово окупованою територією України, що визначено ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»

Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Стаття 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.

Згідно абз. 1 ч. 4 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.

За приписами пункту 2 розділу 3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Мінюсту від 18.10.2000р. № 52/5, підставою для державної реєстрації народження є медичне свідоцтво про народження (форма №103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006р. №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024.

Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Пунктом 3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Мінюсту від 18.10.2000р. № 52/5 визначено, що у зв"язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної ОСОБА_4 Крим та міста Севастополя на тимчасово окупованих територіях проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України, здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території.

З огляду на викладене, проведення державної реєстрації народження дитини заявника в будь-якому органі РАЦС на території, підконтрольній українській владі неможливо, оскільки відсутній документ, який, відповідно до законодавства, підтверджує факт народження ОСОБА_2

Згідно абз. 5 ч. 4 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Враховуючи викладене, з метою захисту законних прав та інтересів громадянина України, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, оскільки на сьогоднішній час заявник позбавлений можливості в позасудовому порядку отримати свідоцтво про народження своєї дитини, яка народилася в місті Феодосія, на території де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, що надасть можливість заявнику отримати свідоцтво про народження дитини, видане державним органом України.

Відповідно до ч.4 ст.257-1 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст. 11, 60, 212-215, 234, 235, 256, 259 ЦПК України, суд

вирішив:

Заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Встановити факт народження дитини чоловічої статі, ОСОБА_2, який народився 22 червня 2017 року в м. Феодосія Автономної Республіки Крим, у матері ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, громадянки України, місце проживання: вул Тарасівська, 15, с. Солобківці Ярмолинецького району Хмельницької області, та батька ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_6, громадянина України, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Хмельницької області через суд першої інстанції шляхом подачі протягом десяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя підпис

Копія вірна:

Суддя М.М.Баськов