Справа № 466/4483/17
про повернення матеріалів справи про адміністративне правопорушення на доопрацювання
04 серпня 2017 року м. Львів
Суддя Шевченківського районного суду м. Львова Донченко Ю.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Шевченківського ВП ГУ НП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, українки, громадянки України, працевлаштованого водієм у фірмі «Убер», який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 А, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія АА № 699932 від 20.06.2017 року, ОСОБА_1, відносно якого ухвалою Сихівського районного суду м. Львова від 27.04.2017 року встановлено адміністративний нагляд, а ухвалою Шевченківського районного суду м. Львова від. 27.04.2017 року продовжено адміністративний нагляд з наступними обмеженнями 1) заборона виходу з дому за місцем проживання з 22.00 год. до 06.00 год.; 2) заборона перебувати в барах, кафе, ресторанах та місцях, де продають на розлив спиртні напої; 3) заборона виїзду за межі міста без дозволу відділу поліції; 4) чотири рази на місяць з'являтися на реєстрацію у відділ поліції, 17.06.2017 року близько 22 год. 45 хв. був відсутній за місцем свого проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, порушивши правила перебування під адміністративним наглядом, чим скроїв правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КУпАП.
Згідно ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, 173-2, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Ч. 2 ст. 277 КУпАП визначено строк розгляду справи про адміністративне правопорушення за ст. 173 КУпАП, тобто справа повинна бути розглянута протягом доби.
Ч. 1 ст. 260 КУпАП передбачено, що у випадках, прямо передбачених законами України, з метою припинення адміністративних правопорушень, коли вичерпано інші заходи впливу, встановлення особи, складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі неможливості складання його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим, забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ та виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення допускаються адміністративне затримання особи і т.п.
Як вбачається із змісту протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення 17.06.2017 року, до суду матеріали направлено на розгляд 22.06.2017 року. Про розгляд справи ДОП ВП ПП Шевченківського ВП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_2 гр. ОСОБА_1 повідомлено не було, у зв'язку із чим він не з"явився в судове засідання. На повідомлення суду ОСОБА_1 не прибував. Вказане позбавляє суд можливості своєчасного та правильного розгляду справи та виконання постанови.
Так як, правопорушник в судове засідання не прибув, з невідомих суду причин, а в матеріалах адміністративної справи відсутні будь-які відомості стосовно сповіщення ОСОБА_1 про день, час та місце розгляду справи, приходжу до висновку, про направлення справи на доопрацювання.
13 липня 2017 року суддею Шевченківського районного суду м. Львова виносилась постанова про повернення матеріалів справи про адміністративне правопорушення вчинене ОСОБА_1, однак вимоги судді не виконано.
Керуючись ст.ст. 252, 277, 278 КУпАП, суддя, -
матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Шевченківського ВП ГУ НП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 187 КУпАП повернути в Шевченківський ВП ГУ НП у Львівській області на доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_3