Справа № 520/9208/17
Провадження № 2-а/520/669/17
про залишення позову без руху та усунення недоліків
07.08.2017 року
суддя Київського районного суду м. Одеси Куриленко О.М., розглянувши матеріали справи за позовною заявою ОСОБА_1 до інспектора 1 роти 4 батальйону Управління патрульної поліції у м. Одесі Департаменту патрульної поліції України Шубіної, про визнання протиправними дій та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
04.08.2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом та просив ухвалити постанову, якою визнати дії інспектора 1 роти 4 батальйону Управління патрульної поліції у м. Одесі Департаменту патрульної поліції України Шубіної неправомірними; скасувати постанову в справі про адміністративне правопорушення серії БР № 715135.
Відповідно до автоматизованої системи документообігу адміністративну справу було розподілено судді Куриленко О.М.
Відповідно до п. 1-4 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам; 2) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 4) усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг; 5) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини 1 цієї статті.
У відповідності до ч. 2 ст. 19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Суддя, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов слід залишити без руху, оскільки він поданий з порушенням ст. 106 КАС України, а саме: позивачем не надано доказів сплати судового збору за вимогу про визнання дій інспектора патрульної поліції.
Згідно з ч.3ст.106 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно з Закону України «Про судовий збір», судовий збір за подання до суду адміністративного позову фізичною особою не майнового характеру складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (640 грн.). Якщо позивача звільнено від сплати судового збору, то він зобов'язаний надати суду відповідний документ.
В порушення зазначеної норми, позивачем до адміністративного позову не долучено документ, що підтверджує сплату судового збору, а також не надано доказів, які б давали підстави звільнити позивача від сплати судового збору.
Приймаючи до уваги те, що позивач не сплатив судовий збір даний адміністративний позов підлягає залишенню без руху із наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
Відповідно до ч. 1ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із адміністративним позовом.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 60, 106, 107, 108, 165 КАС України, суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора 1 роти 4 батальйону Управління патрульної поліції у м. Одесі Департаменту патрульної поліції України Шубіної, про визнання протиправними дій та скасування постанови про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків до 04.09.2017 року, однак, не пізніше трьох днів з дня отримання копії даної ухвали.
Попередити, що у разі невиконання вимог суду у вказаний строк, заява буде вважатись неподаною та повернута позивачу.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання її копії через Київський районний суд м. Одеси.
Суддя Куриленко О. М.