Іванівський районний суд Одеської області
Справа № 499/525/17-а
Провадження № 2-а/499/14/17
"07" серпня 2017 р. смт.Іванівка
Іванівський районний суд Одеської області у складі головуючого судді Погорєлова І.В., розглянувши у порядку скороченого провадження в приміщені суду в смт. Іванівка адміністративний позов за заявою ОСОБА_1 до Знам'янського сільського голови Войникова Івана Васильовича про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач просить суд визнати протиправним ненадання Знам'янським сільським головою для ознайомлення розпоряджень Знам'янського сільського голови за період з 2010 року по 2016 рік та копії розрахункових відомостей нарахування та утримання з заробітної плати апарату Знам'янської сільської ради щомісячно за період з 2010 року по листопад 2015 року на депутатське звернення позивача від 27.06.2017 року та зобов'язати Знам'янського сільського голову Войникова І.В. надати для ознайомлення розпорядження Знам'янського сільського голови за період з 2010 року по 2016 рік та надати копії розрахункових відомостей нарахування та утримання з заробітної плати апарату Знам'янської сільської ради щомісячно за період з 2010 року по листопад 2015 року.
Позивач мотивує свої позивні вимоги тим, що він як депутат Знам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області, 27.06.2017 року подав запит на ознайомлення з розпорядженнями Знам'янського сільського голови за період з 2010 року по 2016 рікта запит на надання копій розрахункових відомостей нарахування та утримання з заробітної плати апарату Знам'янської сільської ради щомісячно за період з 2010 року по листопад 2015 року.
09.07.2016 року він отримав відповідь сільського голови Войникова І.В., відповідно до якої позивач може отримати інформацію щодо розпоряджень сільського голови лише з 12 листопада 2016 року, оскільки лише з даного часу він має повноваження депутата сільської ради та зазначив, що про всі доходи та виплати працівників апарату сільської ради він може дізнатися на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Позивач вважає, що у запитуваній публічній інформації було йому відмовлено безпідставно.
Відповідач подав до суду письмові заперечення, де зазначив, що позов не визнає з підстав зазначених у запереченні.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Вивчивши письмові докази по справі, оцінивши повідомлені сторонами обставини своїх вимог і заперечень, суддя на пiдставi аналізу встановлених фактичних обставин справи i вiдповiдних їм правовідносин знаходить, що є достатньо підстав прийняти законне судове рішення про задоволення вимог позивача, виходячи з такого.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Організаційно-правова основа органів місцевого самоврядування закріплена в розділі ІІ Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997 року (з наступними змінами і доповненнями до нього), а повноваження сільських, селищний та міських рад регламентуються главою 2 зазначеного розділу.
Основні гарантії депутатів місцевих рад закріплені в розділі ІУ Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» №93-1У від 11.07. 2002 року (з наступними змінами і доповненнями до нього).
Відповідно до ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Судом встановлено, Сидорак .В. є депутатом Знам'янської сільської ради .
Згідно копії депутатського звернення від 27.06.2017 року, депутат Знам'янської сільської ради ОСОБА_1 звернувся до Знам'янського сільського голови Войникова І.В. з запитом на ознайомлення з розпорядженнями Знам'янського сільського голови за період з 2010 року по 2016 рікта надання копій розрахункових відомостей нарахування та утримання з заробітної плати апарату Знам'янської сільської ради щомісячно за період з 2010 року по листопад 2015 року.
07.09.2017 року сільський голова Войников І.В. надав письмову відповідь на його запит, згідно якої надав неповну відповідь на запит депутата, що підтверджується копією відповіді.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Відповідно до ст. 1, 2, 3, 5, 10, 20 ч.4, 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Право на доступ до публічної інформації гарантується:
1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом;
Доступ до інформації забезпечується шляхом:
2) надання інформації за запитами на інформацію.
Суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:
1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;
Розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Відстрочка в задоволенні запиту на інформацію допускається в разі, якщо запитувана інформація не може бути надана для ознайомлення в передбачені цим Законом строки у разі настання обставин непереборної сили. Рішення про відстрочку доводиться до відома запитувача у письмовій формі з роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Запитувач має право оскаржити:
1) відмову в задоволенні запиту на інформацію;
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради є повноважним і рівноправним членом відповідної ради представницького органу місцевого самоврядування.
Згідно із ч.ч. 1,2,5 ст.13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено форму отримання депутатом інформації, згідно якої це є депутатське звернення - викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції. Порушене у депутатському зверненні питання повинно бути розглянуте у десятиденний строк з наданням відповіді, а в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки надається відповідь не пізніш як у місячний строк. Рішення по депутатському зверненню не приймається. Якщо депутат місцевої ради не задоволений результатами розгляду свого звернення, він має право внести депутатський запит відповідно до ст.22 цього Закону.
Статтею 14 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено право депутата місцевої ради на невідкладний прийом та на одержання необхідної інформації. Зокрема, депутат місцевої ради на території відповідної ради має право на невідкладний прийом посадовими особами місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, керівниками підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, з питань депутатської діяльності.
Посадові особи місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, на звернення депутата місцевої ради надають йому довідкові матеріали та іншу інформацію, необхідні для здійснення депутатських повноважень.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 звернулася до Знам'янського сільського голови за отриманням інформації, проте йому було відмовлено в наданні зазначеної інформації з посиланням, що затребувані дані не стосуються його депутатських повноважень, так як вони були прийняті до набрання позивач депутатських повноважень та з посиланням на те, що інформація щодо заробітної плати може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел. Проте зазначена відмова в наданні інформації є протиправною, оскільки надана з порушенням Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Суд, вважає доведеним, що відповідач безпідставно відмовив позивачу у наданні для ознайомлення розпоряджень Знам'янського сільського голови за період з 2010 року по 2016 рік та копій розрахункових відомостей нарахування та утримання з заробітної плати апарату Знам'янської сільської ради щомісячно за період з 2010 року по листопад 2015 року, оскільки відповідачем дана інформація не була віднесена до службової, конфіденційної або таємної, тому вона є відкритою і підлягає наданню на запит.
З матеріалів справи вбачається, і не заперечується сторонами, що відповідь відповідачем надана неповна.
Ч.5 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що відповідач не довів суду правомірність своїх дій, в той час, як доводи позивача є обґрунтованими. З цих підстав позов підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ст.94 КАС України стягнути із Знам'янської сільської ради за рахунок місцевого бюджету на користь позивача судовий збір в сумі 1920 грн. 00 коп.
На підставі ст.ст.2ч.2, 11, 13, 22, Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.23 Закону України «Про доступ до публічної інформації». На підставі ст.2, ст.71 КАС України.
Керуючись ст. ст. 6, 17, 19, 87, 94, 104, 106, 160, 161, 162 КАС України,-
Позов ОСОБА_1 до Знам'янського сільського голови Войникова Івана Васильовича про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні діїзадовольнити.
Визнати противоправним ненадання Знам'янським сільським головою для ознайомлення розпоряджень Знам'янського сільського голови за період з 2010 року по 2016 рік та копії розрахункових відомостей нарахування та утримання з заробітної плати апарату Знам'янської сільської ради щомісячно за період з 2010 року по листопад 2015 року на депутатське звернення позивача від 27.06.2017 року.
Зобов'язати Знам'янського сільського голову Войникова Івана Васильовича надати ОСОБА_1 для ознайомлення розпорядження Знам'янського сільського голови за період з 2010 року по 2016 рік.
Зобов'язати Знам'янського сільського голову Войникова Івана Васильовича надати ОСОБА_1 копії розрахункових відомостей нарахування та утримання з заробітної плати апарату Знам'янської сільської ради щомісячно за період з 2010 року по листопад 2015 року.
Стягнути із Знам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області за рахунок місцевого бюджету на користь позивача судовий збір в сумі 1920 грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції - протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
СуддяІ. В. Погорєлов