Справа № 495/5757/17
рішення
ІМЕНЕМ УКрАЇНи
04 серпня 2017 року м. Білгород-Дністровський
Білгород - Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:
головуючого - одноособово судді Прийомової О.Ю.
за участю секретаря - Савенко М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білгород - Дністровському цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа - відділ державної реєстрації актів цивільного стану Білгород-Дністровського міськрайонного управління юстиції в Одеській області про встановлення факту народження дитини,
Заявниця звернулася з заявою до суду, в який просить суд встановити факт народження ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився у м.Красний Луч Луганської області від батьків - мати ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_2, батька - ОСОБА_3,ІНФОРМАЦІЯ_3.
Зареєструвати народження дитини в органах державної реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції України наразі неможливо, оскільки місто народження дитини є тимчасово окупованою територією.
Встановлення факту народження дитини їй необхідно для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України, в зв'язку із чим й звернулася до суду із відповідною заявою.
В судове засідання заявниця ОСОБА_1 не з'явилась.
Представник заінтересованої особи - відділу державної реєстрації актів цивільного стану Білгород-Дністровського міськрайонного управління юстиції в Одеській області в судове засідання не з'явився.
Відповідно до ст. 257-1 ч. 2 ЦПК України, справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд розглядає справу за відсутність заявниці, представника заінтересованої особи, за наявними у справі доказами.
Вивчивши матеріали справи, судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що заявниця ОСОБА_1 є громадянкою України, що підтверджується копією паспорту громадянина України серії НОМЕР_1, що виданий Краснолуцьким МВ УУМВС України в Луганській області.
Чоловік заявниці ОСОБА_3 також є громадянином України, що підтверджується копією його паспорту серії НОМЕР_2 виданого Краснолуцьким МВ УУМВС України в Луганській області.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року в м. Красний Луч Луганської області у них від зареєстрованого 16.11.2010 року шлюбу народилась дитина чоловічої статті - ОСОБА_2, що підтверджується копією медичного свідоцтва про народження №478.
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_3 виданого відділом запису актів цивільного стану Краснолуцького міського управління юстиції Міністерства юстиції , актовий запис №425, від 06.10.2016 року його батьками вказані ОСОБА_3-громадянин України та ОСОБА_1 - громадянка України.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією України визначається, 1) сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій;2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;3) повітряний простір над територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 цієї частини.
17 березня 2015 року Верховна Рада України визнала територію окремих районів Донецької та Луганської областей окупованою територією.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 256 ЦПК України, суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 257-1 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені та смерть.
Відповідно до ч. 2 ст. 259 ЦПК України, рішення суду про встановлення фактів, які підлягають реєстрації в органах реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Як встановлено судом, заявниця ІНФОРМАЦІЯ_1 року в м.Красний Луч Луганської області народила хлопчика ОСОБА_2, батьком якої записаний ОСОБА_3, а матір'ю ОСОБА_1.
Документом, що підтверджує факт народження дитини ОСОБА_2 є свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 видане відділом запису актів цивільного стану Краснолуцького міського управління юстиції Міністерства юстиції , актовий запис №425, від 06.10.2016 року.
Дане свідоцтво видано на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження і таким чином, даний документ не створює правових підстав для подальшої будь-якої реєстрації дитини.
Відповідно до ст. 126 Сімейного кодексу України встановлено, походження дитини від батька, визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до державного органу реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану.
Згідно ст.7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
В теперішній час зареєструвати народження дитини в органах державної реєстрації цивільного стану не можливо, оскільки свідоцтво про народження дитини видане на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження. Державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєння їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до правового режиму на тимчасово окупованій території України та ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» місце народження дитини ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1 - є тимчасово окупованою територією України.
Частиною першою статті 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає доведеним факт народження дитини чоловічої статті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Красний Луч Луганської області у матері ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України та у батька ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянина України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає заяву обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись, ч. 3 ст. 49 ЦК України, ст. ст. 126, 144 СК України, ст. 7 Закону України «Про громадянство України», ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ч. ч. 1, 2, 3 ст. 9, ст. ст. 1, 3, 17, 18 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст. ст. 10, 11, 212-215, 234, п. 7 ч. 1 ст. 256, ч. 1 ст. 257-1, ч. 2 ст. 259 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа - відділ державної реєстрації актів цивільного стану Білгород-Дністровського міськрайонного управління юстиції в Одеській області про встановлення факту народження дитини- задовольнити.
Встановити факт народження дитини чоловічої статті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року в м. Красний Луч Луганської області у матері ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України та у батька ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянина України
Рішення підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя: