Ухвала від 04.08.2017 по справі 556/1211/17

Номер провадження 1-кс/556/178/2017

УХВАЛА

Іменем України

04.08.2017 року смт.Володимирець

Слідчий суддя Володимирецького районного суд Рівненської області

ОСОБА_1 ,

з участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду внесене в кримінальному провадженні № 42017180000000060 від 29.03.2017 року прокурором Володимирецького відділу місцевої прокуратури ОСОБА_3 клопотання про надання дозволу на проведення перевірки,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні СВ Володимирецького ВП ГУНП в Рівненській області перебуває кримінальне провадження № 42017180000000060 від 29.03.2017 року, за попередньою правовою кваліфікацією за ст.246 КК України.

У ході досудового розслідування з'ясовано, що ДП «Дослідне господарство «Городецьке» Інституту сільського господарства Західного Полісся Національної академії аграрних наук України на підставі лісорубного квитка серія 02 ЛКБ № 456270 проведено вибіркову санітарну рубку 612 дерев на землях лісового фонду площею 4,1 га (квартал № 17 виділ № 1 та квартал № 18 виділ № 30 городецького лісництва), які згідно матеріалів лісовпорядкування 2005 та 2015 років перебувають у постійному користуванні ДП С ЛАП «Володимирецький держспецлісгосп».

Водночас, ДП ДГ «Городецьке» не є власником лісів або постійним користувачем.

З метою перевірки законності вирубки дерев на лісових ділянках відповідно до матеріалів лісовпорядкування ДП «СЛАП Володимирецький держспецлісгосп» в кварталі № 17 виділ №1 та кварталі № 18 виділ № 30 Городецького лісництва необхідно провести відповідну перевірку.

Таким чином, без проведення перевірки спеціалістами Держекоінспекції, які мають спеціальні знання у сфері природоохоронного законодавства сторона обвинувачення об'єктивно позбавлена можливості іншим чином зібрати належні докази та дослідити обставини, що підлягають встановленню під час досудового розслідування.

Так, норми чинного КПК України зобов'язують прокурора, керівника органу досудового розслідування, слідчого всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження.

Повнота дослідження кримінального провадження означає встановлення всього кола фактичних обставин, що можуть суттєво вплинути на рішення у кримінальному провадженні; використання такої сукупності доказів, яка обґрунтовує зроблені висновки як такі, що не залишають місця сумнівам.

Відповідно до ст. 246 КК України встановлено, що особа буде нести відповідальність за вчинення вказаного кримінального правопорушення в разі заподіяння істотної шкоди, а також вчинення таких дій у заповідниках або на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах.

Відповідно до ч.3 п.9 постанови Пленуму Верховного Суду України №17 від 10.12.2004 «Про судову практику у справах про злочини та інші правопорушення про довкілля», у справах про злочини, відповідальність за які передбачена ст. 246 КК України, шкода визнається істотною, коли: були знищені певні види дерев у тій чи іншій місцевості, погіршився природний склад, якість, захисні, водоохоронні й інші екологічні властивості лісу, виникли труднощі у відтворенні заліснення в певній місцевості, знизилась якість атмосферного повітря, змінився ландшафт місцевості, русло річки, сталась ерозія ґрунту.

Якщо внаслідок незаконної порубки дерев, чагарників у лісах та інших лісових насаджень істотна шкода не настала, винна особа за наявності до того підстав несе адміністративну відповідальність.

Положення ч.1 ст. 92 КПК України передбачено, що обов'язок доказування обставин, передбачених ст. 91 КПК України, зокрема розміру шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, покладається на слідчого, прокурора та установлених цим Кодексом випадках - на потерпілого.

Згідно із ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Статтею 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено конкретні підстави для здійснення позапланових заходів, а також закріплено, що проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею забороняється, якщо інше не передбачається законом.

Поряд з цим, п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.2014 року "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами" встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребуються у разі, якщо ці перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.

Відповідно до приписів частин 1 та 2 ст. 132 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді, і клопотання про застосування цих заходів на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.

Відповідно до ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", державний нагляд (контроль) за додержанням підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно п. 1 Положення «Про Державну екологічну інспекцію України», затвердженого указом Президента України № 454/2011 від 13.04.2011 року, Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України. Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до підп. 5 п. 6 Положення, Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові виконання приписи, розпорядження.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію у Рівненській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України № 136 від 12.12.2011, Державна екологічна інспекція у Рівненській області (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується. Повноваження Держекоінспекції поширюються і на територію Рівненської області, за винятком території та об'єктів, віднесених до зони діяльності Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря та Державної Азовської морської екологічної інспекції.

Згідно з п.4 п.п. 2 д) Положення, Держекоінспекція, відповідно до покладених на неї завдань, здійснює виконання комплексу необхідних заходів захисту для забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, застосування пестицидів і агрохімікатів у лісовому господарстві й лісах.

З метою встановлення фактичних обставин вказаного кримінального провадження необхідні спеціальні знання в сфері діяльності, пов'язаної з використанням лісового законодавства, а також, що на даний час КПК України не передбачено призначення перевірок у межах кримінального провадження прокурором або слідчим (виключено п. б ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст.40 КПК України, якими прокурору, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, та слідчому, надавались повноваження призначати ревізії та перевірки в порядку, визначеному законом), виникла необхідність у проведенні позапланової перевірки стану додержання законодавства про забезпечення охорони лісів від незаконних рубок у лісовому господарстві й лісах, тобто у межах повноважень відповідно до п.4 п.п. 2 д) Положення про Державну екологічну інспекцію у Рівненській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України № 136 від 12.12.2011, що можливо здійснити шляхом проведення позапланової перевірки ДП «Дослідне господарство «Городецьке» Інституту сільського господарства Західного Полісся Національної академії аграрних наук України Державною екологічною інспекцією у Рівненській області.

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав з тих же підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК України.

Відповідно до приписів частин 1 та 2 ст. 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді, і клопотання про застосування цих заходів на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребуються у разі, якщо такі перевірки проходять за рішенням суду та на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.

Суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню, оскільки для забезпечення всебічного, повного і об'єктивного встановлення обставин вказаного кримінального провадження, необхідні спеціальні знання в сфері діяльності, пов'язаної з використанням лісового законодавства, а також, що на даний час КПК України не передбачено призначення перевірок у межах кримінального провадження прокурором або слідчим, виникла необхідність у проведенні позапланової перевірки стану додержання законодавства про забезпечення охорони лісів від незаконних рубок у лісовому господарстві й лісах, тобто у межах повноважень відповідно до п.4 п.п. 2 д) Положення про Державну екологічну інспекцію у Рівненській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України № 136 від 12.12.2011, необхідно надати дозвіл на проведення позапланової перевірки ДП «Дослідне господарство «Городецьке» Інституту сільського господарства Західного Полісся Національної академії аграрних наук України Державною екологічною інспекцією у Рівненській області.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.2014 року, керуючись ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 36, 40, ч.2 93, 98, 99, 110, 131, 132 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Задовольнити клопотання прокурора Володимирецького відділу місцевої прокуратури ОСОБА_3 та надати дозвіл Державній екологічній інспекції у Рівненській області провести позапланову перевірку ДП «Дослідне господарство «Городецьке» Інституту сільського господарства Західного Полісся Національної академії аграрних наук України з питань дотримання вимог законодавства при здійсненні санітарної рубки дерев на землях лісового фонду площею 4,1 га в кварталі № 17 виділ №1 та кварталі № 18 виділ № 30 городецького лісництва.

З урахуванням складності та значного обсягу роботи визначити строк проведення позапланової перевірки в межах 15 днів з моменту отримання Державною екологічною інспекцією у Рівненській області відповідної ухвали суду.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1