Кагарлицький районний суд Київської області
Справа № 368/890/17
Провадження № 2-а/368/60/17
03.08.2017 року Кагарлицький районний суд Київської області
в складі: головуючого судді Шевченко І.І.
при секретарі Гребеневич А.І.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кагарлик справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації, третя особа: Київська обласна державна адміністрація про визнання незаконними відмови та зобов'язання вчинити дії, -
позивач та її представник просять суд визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації в оформленні та направленні подання до Київської обласної державної адміністрації про надання ОСОБА_1 статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1 та зобов'язати Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації в оформити та направити подання до Київської обласної державної адміністрації про надання ОСОБА_1 статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1 з видачею відповідного посвідчення, посилаючись на те, що вона, ОСОБА_1, звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації з метою надання статусу потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС категорія 1.
Листом № 389 від 17.05.2017 р. відповідачем було їй відмовлено у оформленні подання до Київської ОДА про надання статусу потерпілого, оскільки у зв'язку із прийняття Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р. №76-УІІІ було виключено зону посиленого радіоактивного контролю.
З підстав зазначених нижче відмова відповідача є незаконною та порушую її право на отримання статусу потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС категорія 1.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, що діяла станом на 06.01.1993 р.) для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживають або постійно працюють на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
На підставі вказаної норми Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачу було видано посвідчення серія В-П № НОМЕР_1 від 03.04.2002 р. згідно якого їй було надано статус громадянина, який постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1987-1993 роки.
Отже, на питання щодо надання їй статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 4 вже вирішено, про що видано вищевказане посвідчення.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10,11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Виходячи з вказаних норм Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1 відноситься інваліди з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.
Як було зазначено вище вона має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорія 4, оскільки належать осіб, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю у період 1987-1993 роки, що підтверджується посвідченням серія В-П № НОМЕР_1 від 03.04.2002 р.
Відповідно до експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ ТА МНС України № 3992 від 21.09.2015 р. її захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Відповідно до довідки до Акту огляду МСЕК серія АВ № 0203394 від 15.06.2016 р. їй до 01.07.2016 року було встановлено II групу інвалідності та вказано причину інвалідності захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Відповідно до довідки до Акту огляду МСЕК серія АВ № 0513391 від 04.07.2016 р. їй до 01.07.2019 р. було встановлено II групу інвалідності та вказано причину інвалідності захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Отже, вона відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 11 та п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1, оскільки має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи та є інвалідом II групи захворювання якого пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Доводи відповідача про те, що у зв'язку із прийняття Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р. №76-УІІІ було виключено зону посиленого радіоактивного контролю, а тому позивач не має право на отримання статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1 спростовується наступним.
У зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р. №76-УІІІ не втратили чинність п. 4 ч. 1 ст. 11 та п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яку дають їй право на отримання статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Для отримання статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи вона мала проживати на території зони посиленого радіоекологічного контролю у період 1987-1993 роки, а не в 2017 році, тобто до вступу Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р. №76-VIII.
Вона отримала статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорія 4 та їй було встановлено II групу, захворювання якої пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС 30.04.2014 р., тобто до вступу Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р. №76-VIII.
Таким чином, відмова відповідача в оформленні подання до Київської ОДА про надання їй статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1 є незаконною та порушує її права на отримання такого статусу і визначених законодавством соціальних пільг та гарантій.
Представник відповідача в особі - Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації в судове засідання не з'явилася, подавши до суду заперечення в якому просить суд розгляд справи проводити без представника УСЗН та заперечують проти позову, обґрунтовуючи наступним. Відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС та порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок ЧАЕС, затвердженого постановою КМУ від 20.01.1997 №51, посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1А видається інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок з Чорнобильською катастрофою на підставі довідки МСЕК про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи. Відповідно до п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51, посвідчення потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4 видавалися Київською облдержадміністрацією за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися в цій зоні не менше чотирьох років, - на підставі довідки встановленого зразка Отже, статус потерпілого від ЧАЕС 4 категорії та відповідне посвідчення діє на час постійного проживання або роботи чи постійного навчання у зоні посиленого радіоекологічного контролю. Разом з тим, прийнятий Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України». На підставі Закону виключено абзац п'ятий частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим територій, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю. Цим же Законом виключено статті 2 (визначення категорій зон радіоактивного забруднення) та 23 (компенсації та пільги громадянам, віднесеним до потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4) Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС», вищезазначений закон набрав чинності з 01.01.2015 року. Таким чином, з 01.01.2015 р. позивач не проживає на території забрудненої зони та до потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії не належите, а посвідчення потерпілої від ЧАЕС категорії 4 фактично втратило чинність. Законопроектом № 2093 від 10.02.2015 р., в якому пропонувалося частково відновити дію пунктів та статей Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС» , зміни до яких внесені Законом України від 28.12.2014р № 76-УІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», зокрема пропонується частково відновити редакцію статті 2 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС», був відхилений 21.04.2016 р. президентом України. На даний час зареєстрований законопроект № 5055 про внесення змін до Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської Катастрофи» щодо соціального захисту постраждалих осіб, був зареєстрований до розгляду на п'ятій сесії ВРУ восьмого скликання. Зазначеним законопроектом передбачається внесення змін до статей 11,14 Закону щодо визначення «потерпілий від Чорнобильської Катастрофи 4 категорії». Після прийняття зазначеного проекту Закону ВРУ та внесенням КМУ змін до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженої постанови КМУ від 20.01.1997 року № 51, заявниця матиме всі підстави для звернення до управління соціального захисту населення для оформлення їй посвідчення потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 1. В межах своїх повноважень, на даний час, управління немає жодних правових підстав для оформлення заявниці посвідчення постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 1.
Представник третьої особи в особі - Київської обласної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений завчасно, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене йому належним чином, а тому суд вважає ухвалити рішення на підставі наявних в справі матеріалів.
Суд, вислухавши позивача і її представника та вивчивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення з наступних підстав.
В судовому засіданні суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є, зокрема, потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 11 цього Закону до потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Відповідно до статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Статтею 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються, зокрема, такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи як особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Позивач ОСОБА_1 має посвідчення громадянина, який постійно проживає або працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4).
Відповідно до Експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України на предмет встановлення причинного зв'язку хвороб, що призвели до інвалідності з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС № 3992 від 21.09.2016 р. захворювання позивача пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.
З 23 вересня 2016 року позивача визнано інвалідом другої групи до 10.06.2019 р. внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС, що підтверджується копією довідки до акту огляду МСЕК серії АВ № 0513391.
Статтею 2 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначалося, що до зон радіоактивного забруднення належать: зона відчуження, зона безумовного (обов'язкового) відселення, зона гарантованого добровільного відселення та зона посиленого радіоекологічного контролю.
Аналогічне визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій містилося у статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З 01 січня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.1214р. № 76-VIII.
Вказаним Законом статтю 2 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виключено, а також виключено абз. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», який визначав зону посиленого радіоекологічного контролю як одну із зон радіоактивно забруднених територій.
Виключення із правового регулювання такої зони, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, як зона посиленого радіоекологічного контролю, мало наслідком лише скасування компенсацій та пільг особам, віднесеним до категорії 4, які були гарантовані державою до 01.01.2015 р.. В той же час, жодних змін у правовому регулюванні статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не відбулось.
При цьому, виключення законодавцем з 01.01.2015 р. з правового поля зони посиленого радіоекологічного контролю не позбавляє особу статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4, оскільки наявність такого статусу пов'язана, зокрема, з фактом постійного проживання або постійної роботи чи постійного навчання на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови проживання або роботи чи постійного навчання станом на 1 січня 1993 року у цій зоні не менше чотирьох років, в той час як зона посиленого радіоекологічного контролю існувала до 01.01.2015 р.
Відтак, статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 зберігається за особою, якій він присвоєний, оскільки його отримання до 01.01.2015 р. відбулось правомірно, а зміни, внесені до законодавства про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, жодним чином не вплинули на статус потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4, який було отримано до 01.01.2015 р.
Отже, посвідчення позивача категорії 4 є діючим, а тому на момент звернення із заявою про надання посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії позивач мав статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.
Статтею 12 названого Закону передбачено, що причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Позивач належить до осіб, які відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» мають право на встановлення категорії 1 потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи регулює Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 із змінами і доповненнями.
Абзацом третім пункту 10 цього Порядку передбачено, що видача посвідчень провадиться іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Відповідно до абзаців 4 та 9 пункту 10 вказаного Порядку посвідчення видаються інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Отже, відповідачем було протиправно відмовлено у видачі позивачу посвідчення (категорія 1) з вкладкою, як особі, постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Наразі, з матеріалів справи вбачається дотримання позивачем процедури звернення. Позивач належить до осіб, які відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» мають право на встановлення категорії 1 потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, тому позовні вимоги позивача підлягають до задоволення.
Враховуючи викладене, керуючись ст.. 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, ст. 19 Конституції України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Законом України «Про правові засади цивільного захисту», суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації, третя особа: Київська обласна державна адміністрація про визнання незаконними відмови та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації в оформленні та направленні подання до Київської обласної державної адміністрації про надання ОСОБА_1 статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації оформити та направити подання до Київської обласної державної адміністрації про надання ОСОБА_1 статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1 з видачею відповідного посвідчення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя І.І. Шевченко