Справа №461/4587/17>
01 серпня 2017 року Галицький районний суд м. Львова у складі:
головуючого судді Юрківа О.Р.,
за участі секретаря Кузьми Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа - Галицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області, про встановлення факту народження дитини ,-
заявник звернувся до суду із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - Автономної республіки Крим. В обґрунтування заяви зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року у нього та його дружини ОСОБА_2 у місті Сімферополі АР Крим народилася дитина - донька ОСОБА_3. Просить суд визнати факт народження дитини.
Заявник в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник Галицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі та ухвалення рішення на підставі чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає необхідним задовольнити вимоги заявника з наступних підстав.
Відповідно до довідки № 1065, виданої «Ялтинським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим (РФ)» від 21.09.2016 року, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народилася дитина - ОСОБА_3 у м. Сімферополь «Республіки Крим», РФ.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 Цивільного кодексу України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені та смерть.
Відповідно до п.5 ч.2 ст. 234 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 256 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ст.ст. 1,3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Автономна республіка Крим є тимчасово окупованою територією. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно п. п. 1,2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсними і не створює правових наслідків.
Позивачем суду надана копія паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки міста Стрий Львівської області, виданий Стрийським МВ УМВС України у Львівській області.
Крім того, до справи додане «свідоцтво про укладання шлюбу» серії НОМЕР_2, відповідно до якого громадяни РФ ОСОБА_1 та ОСОБА_4 18.09.2015 року уклали шлюб, який був зареєстрований «Ялтинським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим (РФ)». Після укладання шлюбу дружині присвоєне прізвище - ОСОБА_3.
Однак, у зв'язку з наведеною вище нормою п. п. 1,2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», дане «свідоцтво про укладання шлюбу» не визнається дійсним на території України, оскільки таке видане окупаційними органами Російської Федерації на тимчасово окупованій території АР Крим. Інших документів, виданих уповноваженими органами України, які б підтверджували дійсність даного шлюбу суду не надані. У зв'язку з цим судом не визнається зміна прізвища ОСОБА_4 на ОСОБА_3.
Згідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення необхідно заявнику для державної реєстрації народження його дитини.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно ст. 7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України»: «особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України».
Судом встановлено, що мати дитини ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 року народила дитину (дівчинку).
З огляду на викладене, суд вважає що для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявники та їх дитина, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати громадянами України свідоцтво про народження дитини, виданого державним органом України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 60, 234, 256, 257-1 ЦПК України, ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України, ст. 49 ЦК України, ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд -
заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини - задовольнити.
Встановити юридичний факт, який полягає у тому, що на тимчасово окупованій території, у місті Сімферополі Автономної Республіки Крим народилася дитина жіночої статі, батько дитини: ОСОБА_1, громадянин України, мати дитини: ОСОБА_4, громадянка України, дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Львівської області через Галицький районний суд м. Львова.
Суддя О.Р. Юрків