Справа № 2а-1768/09
20 листопада 2009 року Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі головуючого - судді Ковальової О.Б..
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Олександрії справу за адміністративними позовами ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6
до Управління Пенсійного фонду України в м.Олександрії Кіровоградської області та Управління Пенсійного фонду в Олександрійському районі Кіровоградської області
про відновлення строків звернення до суду, визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання провести підвищення до пенсії,
встановив :
11 вересня 2009 року позивачі звернулася до суду із позовами до управління Пенсійного фонду України в м.Олександрія Кіровоградської обл. про відновлення строків звернення до суду та виплату державної соціальної допомоги за період з січня 2006 року по грудень 2008 року в сумі 3891,90 грн., мотивуючи своїх вимоги тим, що вони мають статус "дитини війни", і відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", їм повинні виплачувати щомісячну соціальну допомогу у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
14.09.2009 року Ухвалою суду справи були об'єднанні для спільного розгляду.
Ухвалою суду від 11.11.2009 року за адміністративним позовом ОСОБА_4 було замінено неналежного відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м.Олександрії на належного відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Олександрійському районі, в зв'язку з чим розгляд справи відповідно до ч.4 ст.52 КАС України починається спочатку.
Позивачі та представники відповідачів на розгляд справи не явилися. Про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Позивачі в адміністративному позові та в заявах зазначили, що просять розглядати позов у їх відсутності, представники відповідачів також надали до суду клопотання про розгляд справи у їх відсутність в порядку письмового провадження та заперечення на позов. Суд ухвалив провести розгляд справи у письмовому провадженні.
Відповідачі позовні вимоги не визнають, надали заперечення на адміністративні позови, де посилаються на те, пунктом 12 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007р." від19 грудня 2006р. №489-V дію ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" на 2007р. зупинено. Рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 9 липня 2007р. визнано неконституційним положення Закону України "Про Державний бюджет на 2007р." щодо призупинення дії ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Статтею 111 Закону України "Про Державний бюджет на 2007р." встановлено, що в 2007 році підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" виплачується громадянам, що визнанні інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007р. починаючи з 2008р. дітям війни виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Частиною 4 ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993р. визначено, що учасникам війни пенсії підвищуються на 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008р. підпункт.2 п.41 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007р. №107 визнано неконституційним.
Натомість з метою збереження рівня соціального захисту окремих категорій громадян ОСОБА_7 Міністрів України була прийнята постанова від 28 травня 2008р. № 530, якою встановлені менші розміри підвищення до пенсії дітям війни, ніж передбачені Законом України "Про соціальний захист дітей війни".
Відповідно до ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком, встановлений цією статтею, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом. Застосування цього розміру для визначення надбавок, підвищення до пенсій, розмірів допомоги цим Законом не передбачено, а тому позивачі невірно провадять розрахунки, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.
Крім того, у відповідача немає коштів через відсутність статті видатків у бюджеті Пенсійного фонду України на покриття витрат по сплаті щомісячної допомоги дітям війни, а також відсутні повноваження щодо встановлення та зміни норм чинного законодавства, зокрема, щодо розміру пенсій або щомісячного грошового утримання, доплат та будь-яких інших виплат.
Крім того Управління Пенсійного фонду в м.Олександрії просить врахувати, що позивачами пропущено строк звернення до суду, оскільки з ухваленням Рішення Конституційного Суду України 9 липня 2007 року позивачі дізналися про порушення своїх прав, однак з позовом до суду своєчасно не звернулися, а пропущення строку звернення до суду є підставою для відмови у задоволенні позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195-IV, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України і їй на час закінчення (2 вересня 1945) Другої Світової Війни було менше 18 років.
Судом встановлено, що позивачі відносяться до категорії дітей війни.
У відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Такі виплати у 2006 - 2007 р. р. не провадились, а в 2008 році виплачені у розмірі 10% від прожиткового мінімуму.
Законом України від 19 грудня 2006 р. № 489-V "Про Державний бюджет України на 2007р.", зокрема, п.12 ст.71, було зупинено на 2007р. дію ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ст.111 встановлено, що у 2007р. підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Однак Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007р. №6-рп/2007р. визнані неконституційними положення п.12 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007р." щодо зупинення на 2007р. дії статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, відповідно до якої закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Рішення зворотної дії в часі не має.
Виходячи з викладеного, управління Пенсійного фонду України в м.Олександрії та в Олександрійському районі з 1 січня 2007р. по 8 липня 2007р. включно не зобов'язані були підвищувати пенсію зазначеній категорії осіб відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", тому у задоволенні позовних вимог в цій частині належить відмовити.
Однак з 9 липня по 31 грудня 2007 року позивачі мали правові підстави для нарахування їм підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, передбаченого ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Разом з тим, відповідно до ч.1, ч.2 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як передбачено ч.1, ч.2 ст.100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Після винесення 09 липня 2007р. рішення Конституційним Судом України, яке було оприлюднене і яким відновлено пільги позивачів, позивачі мали змогу звернутися з адміністративними позовами до суду у встановлений законом строк, однак своїм правом не скористалися. Юридична необізнаність не може вважатися поважною причиною і підставою для поновлення строку на звернення до суду. Крім того відповідач наполягає на застосуванні строку звернення до суду. А тому в частині позовних вимог щодо визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання провести підвищення до пенсії за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року необхідно відмовити.
Згідно підпункту 2 п.41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року №107-VI, статтю 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18 липня 2004 року №2195-ІУ викладено в новій редакції, згідно якої дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Частиною 4 статті 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551-ХІІ передбачено, що учасникам війни нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а іншим учасникам війни - на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Судом встановлено, що з 1 січня 2008 року позивачам підвищено пенсію на 10 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на підставі ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (в редакції від 28 грудня 2007 року).
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 пп.2 п. 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року №107-VI, визнано неконституційним.
Положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в редакції від 18 листопада 2004р. поновили свою дію з 22 травня 2008р., а тому з 1 січня 2008 року по 21 травня 2008 року включно управлінням Пенсійного фонду України в м.Олександрії та управлінням Пенсійного фонду України в Олександрійському району Кіровоградської області позивачам правомірно нараховане підвищення пенсії на 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і тому в задоволенні цієї частини позовних вимог належить відмовити.
Починаючи з 22 травня 2008 року категорії осіб зі статусом "дітей війни" поновлено право на отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи соціальної допомоги, які виплачуються замість пенсії, що підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Отже, управління Пенсійного фонду в м.Олександрії та управління Пенсійного фонду України в Олександрійському районі мали нарахувати та виплатити позивачам, які відноситься до категорії «дітей війни» державну соціальну допомогу в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року включно.
В разі порушення їх прав, позивачі мали змогу звернутися з адміністративними позовами до суду у встановлений законом строк після винесення 09.07.2007 року та 22.05.2008 року рішень Конституційним Судом України, які були оприлюднені і якими було поновлено право позивачів на отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи соціальної допомоги, однак своїм правом позивачі не скористалася. Юридична необізнаність не може вважатися поважною причиною і підставою для поновлення строку на звернення до суду.
Судом приймається до уваги, що на застосуванні строку звернення до суду наполягає відповідач, а відповідно до ч.1 ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. А тому в частині позовних вимог щодо визнання бездіяльності відповідачів незаконною та зобов'язання провести підвищення до пенсії за період з 22.05.2008 року по 10.09.2008 року необхідно відмовити.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині нарахування на користь позивачів недоплаченої, як "дитині війни", щомісячної державної соціальної допомоги, підлягають задоволенню починаючи з 11 вересня 2008 року по 31 грудня 2008 року, оскільки позивачі звернулася до суду 11.09.2009 року.
Позовні вимоги за період з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року, та з 01 січня 2008 року по 10 вересня 2008 року задоволенню не підлягають.
Суд не приймає до уваги доводи відповідачів про відсутність бюджетних асигнувань, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
У справі "Кечко проти України" Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органа державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, судом не приймається до уваги.
Враховуючи те, що позивачі є "дітьми війни", вони наділені державою певним правовим статусом., який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема, право на отримання надбавки до пенсії. Наділивши дітей війни зазначеною соціальною гарантією, держава таким чином взяла на себе публічне зобов'язання забезпечити належний матеріальний рівень осіб, які є дітьми війни.
Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених конституцією України.
Згідно ч., ч. 3, 4 ст. 8 КАС України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Таким чином, доводи відповідача в частині неврегульованості на законодавчому рівні порядку здійснення доплат особам, які мають статус дітей війни не може бути підставою для нездійснення таких виплат або відмови в задоволенні позову.
Крім того, Пенсійний фонд України діє у відповідності до положення "Про Пенсійний фонд України" і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішення щодо призначення, донарахування та перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивачам, передбаченої ст. 6 Закону, покладено на відповідні територіальні управління за місцем проживання позивачів.
Отже, суд вважає, що обов'язок щодо перерахунку пенсії покладено саме на управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії, а щодо пенсії ОСОБА_4, то на управління Пенсійного фонду України в Олександрійському районі.
Враховуючи те, що суд не вправі виконувати функції суб'єкта владних повноважень, покладені на нього законом, та питання щодо здійснення перерахунку пенсії відносяться до компетенції органів Пенсійного фонду України, суд визнав необхідним зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Олександрія та управління Пенсійного фонду України в Олександрійському районі Кіровоградській області здійснити перерахунок щомісячної надбавки до пенсії позивачам, як особам, що мають статус дітей війни, починаючи з 11 вересня 2008 року по 31.12.2008 року відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та здійснити її виплату, з урахуванням фактично отриманої суми підвищення за цей період.
Доводи відповідача про відсутність порядку перерахунку зазначеного підвищення пенсії суд вважає безпідставними, оскільки на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок по нарахуванню та виплаті пенсії згідно з законом, з урахуванням ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком. Право позивачів на отримання підвищення до пенсії в зазначеному розмірі поновлено рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року.
На підставі викладеного та ч.2 ст. 152 Конституції України, ст., ст.1, 6, 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18 листопада 2004 року № 2195- IV (із змінами та доповненнями), ч. 4 ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХП, ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №. 1058-1, п.17 ст.77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" від 20 грудня 2005 року № 3235-ІУ (із наступними змінами), ст. 58, п. 12 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-У, пп. 2 п. 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року № 107-VI, Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, ст.54 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік» та керуючись ст.7, ч.1, ч.2 ст.99, ч.1, ч.2 ст.100, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив :
Адміністративні позови ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м.Олександрія Кіровоградської області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6 за період з 11 вересня 2008 року по 31 грудня 2008 року підвищення до пенсії як "Дітям війни" відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Олександрійському районі Кіровоградської області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_4 за період з 11 вересня 2008 року по 31 грудня 2008 року підвищення до пенсії як "Дитині війни" відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Олександрії Кіровоградської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 11 вересня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з урахуванням фактично отриманої суми підвищення за цей період.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олександрійському районі Кіровоградської області нарахувати та виплатити ОСОБА_4 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 11 вересня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з урахуванням фактично отриманої суми підвищення за цей період.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Олександрійський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з моменту проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя Олександрійського
міськрайонного суду ОСОБА_8